Natura ludzka jest przewrotna. Gdy człowiek z racji swych obowiązków nie może zostać w domu, to wyobraża sobie, ile rzeczy mógłby zrobić, gdyby nie musiał nigdzie wychodzić. Z kolei gdy zaleca mu się pozostanie w mieszkaniu w związku pandemią, ma ogromną ochotę wyjść poza swoje cztery kąty. Co wymyślić, żeby nie ulec tej pokusie i jednocześnie przyjemnie spędzić czas?
Wiele osób wzięło się za wiosenne porządki, zaległe naprawy lub remont. Nie każdy jednak ma ochotę na majsterkowanie.
Zatem gdy przeczytamy już odkładane na wolną chwilę książki, wypróbujemy nowe przepisy na potrawy i słodkości, pozwalając sobie na kulinarną improwizację, zagramy we wszystkie dostępne w domu planszówki, a z dziećmi wyeksploatujemy wszelkie zabawy artystyczne i ruchowe, i nadal będziemy mieć siłę na kolejne doznania, możemy poszukać inspiracji w wirtualnej przestrzeni.
Jeśli tęsknimy za spacerem po mieście, podróż w mgnieniu oka jest możliwa. Zamiast środków transportu – posłużą nam wyobraźnia i łącze internetowe. Kilka klików i gotowe!
Poniżej zamieszczamy krótkie opisy i linki, które umożliwią ciekawe wirtualne wędrówki lub pozwolą zyskać nowe umiejętności lub wiedzę.
Spacer po świecie bez opuszczania domu
Może aby uczcić słynne five o’clock, zrobić sobie filiżankę pysznej herbaty i wpaść na chwilę do Londynu na wirtualny spacer?
A może ucieszyć oczy widokiem Paryża, uśmiechnąć się na wspomnienie aromatycznej kawy w Rzymie, obwarzanka w Krakowie, a może jeszcze innej wędrówki?
Możliwości wirtualnego zwiedzania jest w sieci mnóstwo. To także okazja do przyjrzenia się kolekcjom różnych muzeów, które udostępniają internautom część zbiorów.
Wśród nich są pełne m.in. starożytnych artefaktów oraz przedmiotów pochodzących z różnych kultur świata British Museum czy meksykańskie National Museum of Anthropology.
Galeria Uffizi we Florencji, jedno z najstarszych muzeów w Europie, prezentuje dzieła malarzy włoskich i flamandzkich. W swych zbiorach ma obrazy m.in. Michała Anioła, Rafaela, Tycjana.
Rarytasem będzie też wycieczka do Luwru, którego zachwalać nie trzeba.
Z polskich instytucji i miejsc pamięci można odwiedzić wirtualnie m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.
Można także zwiedzić Kopalnię Soli „Wieliczka” albo Muzeum Zamkowe w Pszczynie, które jest wymieniane pośród najcenniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej w Polsce, zachowały się w nim bowiem oryginalne meble i wyposażenie.
Miejsc, które można zwiedzić wirtualnie, jest naprawdę dużo. Jeśli myśleliśmy o odwiedzinach w jakimś konkretnym obiekcie, warto sprawdzić, czy jego zbiory są udostępnione w cyberrzeczywistości.
Strawa muzyczna
Melomani mogą skorzystać z darmowych retransmisji wybitnych spektakli operowych. Taką ucztę muzyczną proponuje nowojorska Metropolitan Opera, która na swej stronie w ramach „Nightly Met Opera Streams” udostępnia wybrane przedstawienia z ostatnich 14 lat.
Opery są udostępniane o 19.30 amerykańskiego czasu, czyli o 1.30 polskiego czasu, i można je oglądać online przez 20 godzin.
Podobny ukłon w stronę miłośników muzyki wykonała wiedeńska Staatsoper, która cyklicznie udostępnia dzieła operowe na 24 godziny. Zamieszczane są one na platformie streamingowej przeważnie o godzinie 19.
Bądźmy aktywni fizycznie
Pozostanie w domu nie oznacza zaniedbania aktywności fizycznej. Liczne organizacje, szkoły i trenerzy prowadzą transmisje treningów. Od sztuk walki po fitness i ćwiczenia relaksacyjne.
Chcąc zadbać zarówno o ciało, jak i spokój umysłu można nauczyć się ćwiczeń starożytnej chińskiej dyscypliny samodoskonalenia Falun Dafa, której nadrzędnymi zasadami są Prawda, Życzliwość i Cierpliwość. Chociaż reżimowe władze w Chinach zakazały tej praktyki, twierdząc m.in., że te trzy główne zasady są sprzeczne z ideami partii komunistycznej, i choć praktykujący są w Chinach prześladowani od ponad 20 lat, to zyskała ona zainteresowanie wielu osób na całym świecie.
Ćwiczenia charakteryzują się łagodnością i płynnością ruchów i korzystnie wpływają na stan naszego zdrowia.
Cztery z nich wykonywane są w pozycji stojącej, a piąte, medytacyjne, na siedząco. Instruktażowy film z prezentacją ćwiczeń jest dostępny na stronie poświęconej tej praktyce.
A może wykorzystać ten moment na podniesienie kompetencji lub poznanie nowej dziedziny?
Najlepsze uczelnie na świecie, np. Uniwersytet Harvarda, Cambridge, Yale, Oxford, MIT, Cornell, Stanford, przygotowały ofertę kursów online, z których znaczna część jest bezpłatna. Rozpiętość tematyczna jest olbrzymia, od zagadnień biznesowych, technicznych, nauki ścisłe, przez uczenie się języka obcego, prawa człowieka i filozofię, aż po poznawanie różnych kultur.
Jak widać, znajdzie się trochę argumentów, by pozostać bezpiecznie w domu i nie pozwolić nudzie się rozgościć.
Rozwijając pasje w domu, cieszmy się obecnością bliskich i znajdźmy dłuższy moment na rozmowy.
Źródła: Kultura Dostępna, Radio ZET, Kopalnia Wiedzy.