MONTREAL – Ścieżka pomiędzy ludzkimi sercami a niebem często bywa kręta. W przypadku osiemdziesięcioletniego Henriego Abrana z Quebecu, byłego wykładowcy języka francuskiego, ateizm zwyciężał niejeden raz w trakcie jego długiego życia, kiedy wiara dawała za wygraną, ale finalnie wiara i miłość zwyciężyły. To jest zestaw wyższych wartości, które obecnie Abran nazywa „fundamentalnymi i kluczowymi dla przyszłości ludzkości”, a doświadczając ich podczas oglądania występu Shen Yun Performing Arts, czuł wdzięczność.
Dostrzegam wszystkie różne przesłania nadziei, jakie niesie [Shen Yun]: przesłanie wiary, przesłanie miłości, a to jest niezmiernie cenne w naszym współczesnym świecie
—Henri Abran z Quebecu
„Na tej ziemi raczej nie masz wyboru. Musisz być albo ateistą, albo wierzącym. Byłem kiedyś ateistą, byłem kiedyś wierzącym, na powrót znowu zostałem ateistą, a teraz jestem wierzącym. Zbliżam się do kresu mojego życia, mam ponad 80 lat. I dostrzegam wszystkie różne przesłania nadziei, jakie niesie [Shen Yun]: przesłanie wiary, przesłanie miłości, a to jest niezmiernie cenne w naszym współczesnym świecie, w którym te wartości są zaniedbane. Co jest wielką szkodą” – powiedział Abran, który wraz ze swoją żoną 3 stycznia 2020 roku oglądał przedstawienie w Place des Arts w Montrealu.
Shen Yun, którego siedziba znajduje się w Nowym Jorku, obrało za swoją misję odrodzenie prawdziwej, tradycyjnej chińskiej kultury, społeczeństwa nierozerwalnie związanego z wierzeniami i dyscyplinami duchowymi, takimi jak buddyzm, taoizm i konfucjanizm.
Abran nazwał misję Shen Yun „bezwzględnie ważną”.
„To rodzaj przesłania dla świata. To jest również rodzaj przesłania o powszechnym braterstwie oraz rodzaj przesłania z sensem i treścią, czego często brakuje w przedstawieniach i w tym, co zwykle oglądamy”.
Zgodnie ze stroną internetową Shen Yun: „Historia pokazuje, że niemal każda kultura szukała inspiracji w boskości. […] Dzisiaj artyści Shen Yun – tancerze, muzycy, choreografowie, kompozytorzy oraz cały zespół – podążają śladem tej szlachetnej tradycji. Dla nich to duchowe połączenie jest motywacją w dążeniu do doskonałości. […] Ich źródłem inspiracji jest zakorzeniona w tradycyjnej chińskiej kulturze duchowa dyscyplina znana jako Falun Dafa”.
Poprzez chiński taniec klasyczny Shen Yun przedstawia w serii krótkich tańców ponadczasowe legendy, niebiańskie sceny i współczesne historie o prześladowaniach i miłosierdziu. Podczas przedstawień występują również śpiewacy bel canto oraz uznani soliści instrumentalni.
Abran uznał całe to przeżycie za dogłębne.
„Boskie. Wzniosłe. Nadzwyczajne. Cudowne. A kiedy spojrzymy 4 czy 5000 lat wstecz, to zobaczymy, że chińska cywilizacja jest bardzo bogata i bardzo odmienna od tego, co zazwyczaj widzimy, słyszymy, o czym czytamy i co dzieje się obecnie”.
„Zwykle uważamy, że zarówno w Chinach, jak i w Indiach oraz ogólnie w Azji tamtejsze stare cywilizacje są ekstremalnie głęboko religijnymi kulturami. I że w naszym interesie, nas ludzi z Zachodu, powinno być to, żeby się więcej o nich dowiedzieć i pogłębiać nasze zrozumienie na ich temat”.
„Od lat chciałem przyjść i obejrzeć Shen Yun, ale musiałem przekonać moją żonę, gdyż była nastawiona sceptycznie – aż do chwili, kiedy weszliśmy i zaczęliśmy oglądać występ, i po zakończeniu była bardzo rozentuzjazmowana” – powiedział Abran.
„Duchowa strona głęboko mnie poruszyła. I muzyka jest też nadzwyczajna. Ten rodzaj połączenia pomiędzy muzyką chińską i muzyką zachodnią jest bardzo dobrze zaprezentowany, a orkiestra jest cudowna” – dodał.
Ostatnią myślą Abran wrócił do tego, jak bezwzględnie ważne jest przywrócenie światu nadziei i wiary, nawiązał do sposobu, w jaki Shen Yun udaje się to zrobić w ostatnim tańcu przedstawienia.
„To tam widzi się te wszystkie religie schodzące się razem w finałowym przesłaniu miłości” – powiedział.
Według reportażu NTD Televison i Bretta Featherstone’a.
„The Epoch Times” uważa Shen Yun Performing Arts za znaczące wydarzenie kulturowe naszych czasów i od chwili powstania zespołu w 2006 roku zamieszcza wywiady z widzami, w których opisują oni swoje wrażenia ze spektakli.
Montreal, Kanada
Shen Yun World Company
Tekst oryginalny ukazał się w anglojęzycznej edycji „The Epoch Times” dnia 2020-01-03, link do artykułu: https://www.theepochtimes.com/in-montreal-shen-yun-seen-as-a-message-of-love_3193400.html