FRESNO, Kalifornia – Tradycyjna kultura Chin jest jedną z najstarszych zachowanych kultur na świecie. To zatem zupełnie naturalne, że pochodząca z Polski Katarzyna Dorosz, założycielka i prezes Instytutu Długowieczności w Kalifornii, zwróciła się ku tej cywilizacji, poszukując wskazówek, jak wieść długie i zdrowe życie.
Postąpiła tak, zanim udała się na przedstawienie Shen Yun Performing Arts, zespołu z Nowego Jorku, który zainicjował odrodzenie tej liczącej tysiące lat kultury poprzez chiński taniec klasyczny, technikę śpiewu bel canto, oryginalne kompozycje orkiestrowe oraz autentyczne wykwintne kostiumy. Do obejrzenia widowiska prezes Instytutu namawia gorąco wszystkich na świecie, mówi, że zawsze będzie mieć je w swoim sercu. W występie Shen Yun, który oglądała 7 lutego 2020 roku na scenie William Saroyan Theatre, dostrzegła również wiele zasad odnoszących się do długowieczności i praktyk zapewniających zdrowe życie.
„Jestem pod wielkim wrażeniem” – powiedziała. „Jestem bardzo szczęśliwa z powodu tego pięknego przedstawienia. Czekałam na ten występ przez wiele, wiele miesięcy, tak bardzo go wyczekiwałam. Oglądałam wspaniałą zapowiedź spektaklu w TV, a dzisiaj spełnia się moje marzenie, i to jest takie wspaniałe”.
Katarzyna Dorosz wcześniej piastowała stanowisko prezesa Izby Handlowej we Fresno, pracowała w telewizji oraz innych mediach, jest też pisarką. Powiedziała, że czuje bliskość z tradycyjną chińską kulturą, wiele czytała o historii Chin, a kiedy pisała swoją książkę o długowieczności, zwróciła się ku tej kulturze w poszukiwaniu inspiracji.
Shen Yun przedstawia na scenie esencję prawdziwej chińskiej kultury, która jest głęboko uduchowiona. Praktyki duchowe, które wspomagały zdrowie i długowieczność, takie jak buddyzm, taoizm oraz Falun Dafa, prezentowane są za pośrednictwem opowieści w około 20 utworach tanecznych. Falun Dafa jest starożytną praktyką medytacyjną, obejmującą również zasady moralne: prawdę, życzliwość i cierpliwość.
„Wszystko, co czytałam, czego się dowiedziałam, co myślę, że wiem o tej kulturze, jest tutaj, w tym czasie, kiedy siedzę i oglądam [Shen Yun]. To zadziwiające” – powiedziała. „I mamy to wszystko w tym przedstawieniu, i według mnie jest to tak bardzo, bardzo piękne. Jest cudowne”.
Chiński taniec klasyczny jest znany jako niezwykle głęboko liryczna i ekspresyjna forma sztuki, która rozwinęła się na dworach starożytnych dynastii i która ma korzenie w sztukach walki. Tancerze Shen Yun cieszą się uznaniem na całym świecie, stanowią wzór w tej formie sztuki. W dużej mierze przypisują swoje umiejętności i artyzm Falun Dafa, które praktykują w życiu codziennym.
„Ta choreografia, ta gibkość ciał – wiem, jak wiele godzin ci ludzie muszą spędzić na codziennych ćwiczeniach, aby dać nam tak wspaniały występ. Byłam wiele razy na [innych] występach, ale nigdzie nie widziałam czegoś, co byłoby tak piękne jak to” – powiedziała Dorosz.
Wielokrotnie powtarzała, pod jak wielkim wrażeniem była, kiedy zobaczyła w tym jednym występie tak wiele z bogatej, legendarnej chińskiej kultury.
„Czytałam o historii Chin, zanim poszłam na ten występ. Wszystko, każdy szczegół z zamierzchłych czasów, jest dokładnie taki sam i nie potrzebujemy niczego czytać. Siedzimy po prostu w fotelu, patrzymy i rozumiemy” – powiedziała, opisując, jak wiele radości sprawiło jej chłonięcie tak wielu rzeczy, które w innym wypadku musiałaby wyczytać w książkach lub o których musiałaby dowiedzieć się na wykładach.
„Jestem dzisiaj bardzo wrażliwa, teraz jednak myślę, że dzięki temu przedstawieniu, dzięki wspaniałym tańcom, jestem w niebie. Bardzo wam dziękuję!” – powiedziała do organizatorów przedstawienia i artystów Shen Yun.
„Pochodzę z Polski. Chcę zaprosić wszystkich ludzi na świecie, a zwłaszcza Polaków i Amerykanów, na ten wspaniały występ [Shen Yun]. Proszę, kiedy tylko macie okazję, przyjdźcie tu, aby kupić bilety i miło spędzić czas. Zwłaszcza kiedy ta historia Chin, którą tu widzimy, jest tak niezwykle piękna” – powiedziała.
„Kiedy przyjdziecie tu dzisiaj i zobaczycie ten występ, to nigdy nie umrzecie [nigdy naprawdę nie umrzecie], ponieważ zobaczycie coś, co od zawsze mieliście w swoim sercu”.
—Katarzyna Dorosz
Aby opisać Shen Yun jednym zdaniem, Katarzyna Dorosz zacytowała łacińską sentencję „non omnis moriar”, czyli „nie wszystek umrę”.
„Kiedy przyjdziecie tu dzisiaj i zobaczycie ten występ, to nigdy nie umrzecie [nigdy naprawdę nie umrzecie], ponieważ zobaczycie coś, co zawsze mieliście w swoim sercu”.
Reportaż powstał przy współpracy NTD Television i Bretta Featherstone’a.
„The Epoch Times” uważa Shen Yun Performing Arts za znaczące wydarzenie kulturowe naszych czasów i od chwili powstania zespołu w 2006 roku zamieszcza wywiady z widzami, w których opisują oni swoje wrażenia ze spektakli.
Fresno, Stany Zjednoczone
Tekst oryginalny ukazał się w anglojęzycznej edycji „The Epoch Times” dnia 2020-02-09, link do artykułu: https://www.theepochtimes.com/longevity-researcher-shen-yun-contains-something-that-will-live-in-our-hearts-forever_3232208.html