256-letni Chińczyk przykładem, jak można osiągnąć długowieczność

Aby dożyć takiego wieku, Chińczyk Li Qing Yun miał własne metody. Dożył on 256 lat. Podobno przeżył 24 żony i 9 cesarzy dynastii Qing…

Li Qing Yun (1677-1933) zmarł w wieku 256 lat. Miał 24 żony i przeżył 9 cesarzy dynastii Qing (domena publiczna)

Li Qing Yun (1677-1933) zmarł w wieku 256 lat. Miał 24 żony i przeżył 9 cesarzy dynastii Qing (domena publiczna)

Na osiągnięcie tak zaawansowanego wieku Chińczyk Li Qing Yun miał swoje sposoby.

Dożył wieku 256 lat. Miał ponoć przeżyć 24 żony i dziewięciu cesarzy dynastii Qing. Wprawdzie mało o jego życiu wiadomo, lecz jedno jest pewne: po jego śmierci w roku 1933 ukazał się nekrolog w „New York Times”. „Żółw, gołąb, pies” – brzmiał tajemniczy nagłówek. Było to bowiem motto, dzięki któremu Li doszedł do swego zaiście biblijnego wieku.

Miej spokój w sercu, siedź jak żółw, biegaj żwawo jak gołąb i śpij jak pies.

Li był z zawodu lekarzem, zielarzem, nauczycielem qigongu i strategiem wojskowym. Podobno trzymał się w życiu codziennym specjalnych zasad: nie pił nigdy napojów wysokoprocentowych, nie palił i jadał o stałych porach. Był wegetarianinem i zalecał picie wywaru z kolcowoju pospolitego (Lycium barbarum), którego owoce nazywane są także jagodami goji.

Chodził wcześnie spać i równie wcześnie wstawał. Gdy miał trochę czasu, siedział wyprostowany z zamkniętymi oczami, kładł ręce na kolanach i przez parę minut w ogóle się nie poruszał. W wolnym czasie grał w karty. Miał przy tym zwykle tyle szczęścia, że mógł po zakończonej grze postawić swoim przeciwnikom obiad. Swej hojności i ogładzie zawdzięczał to, że ludzie przebywali chętnie w jego towarzystwie.

Li poświęcił całe swoje życie zielarstwu i badaniu tajemnicy długowieczności. Podróżował po Chinach i Tajlandii, żeby zbierać zioła i leczyć chorych. Chociaż nie jest pewne, czy Li naprawdę dożył tak zaawansowanego wieku, jak podawano, to jednak to, co wiemy o jego zwyczajach, pokrywa się z nowymi badaniami nad długowiecznością.

Dalsze badania

Dan Buettner jest badaczem zajmującym się zagadnieniem długowieczności i autorem książki „Niebieskie strefy. 9 lekcji długowieczności od ludzi żyjących najdłużej” (tytuł angielskiego oryginału: „The Blue Zones: Lessons for Living Longer From the People Who´ve Lived the Longest”). W książce i w wystąpieniu na amerykańskiej konferencji na temat technologii, rozrywki i projektowania (TED talks*) w roku 2009 wygłosił referat na temat sposobu życia czterech różnych grup ludności z różnych części świata.

Wszystkie te grupy – kalifornijscy adwentyści, mieszkańcy Okinawy, Sardynii i Kostaryki – żyją zazwyczaj kilkanaście lat dłużej niż pozostała część świata. Miejsca, w których żyją te grupy, nazwał niebieskimi strefami („blue zones”).

Na podstawie przeprowadzonych badań Buettner stwierdził, że grupy te odżywiają się po wegetariańsku. Grupa adwentystów z Loma Linda w Kalifornii spożywa często warzywa zielone i strączkowe – zgodnie z tym jak jest to opisane w Biblii. Pasterze mieszkający w górach Sardynii jedzą ser i chleb z pełnej mąki bez zakwasu, a piją pewien specjalny rodzaj wina.

Buettner odkrył, że niskokaloryczna dieta przedłuża życie. Zostało to też potwierdzone przez badania przeprowadzone wśród grupy starszych mieszkańców Okinawy, kórzy żyją według reguł konfucjańskich i wstają od stołu, gdy w 80 proc. zaspokoją głód.

Możliwe, że jedzenie kolcowoja pospolitego (Lycium barbarum) odegrało w życiu Li decydującą rolę. Po tym jak lekarze z Wielkiej Brytanii i Francji dowiedzieli się o jego historii, zaczęli przeprowadzać badania nad kolcowojem pospolitym i odkryli, że zawiera nieznaną dotąd witaminę, którą nazywają witaminą X albo witaminą piękności. Ich badania potwierdziły, że m.in. blokuje ona przyswajanie tłuszczów, pobudza produkcję nowych komórek wątroby, obniża poziom cukru i cholesterolu.

Ponadto kolcowój pospolity odgrywa pewną rolę w procesie odmładzania: aktywizuje komórki mózgowe i gruczoły wydzielania wewnętrznego. Pobudza wydzielanie hormonów, oczyszcza krew z toksyn, co wpływa korzystnie na tkanki i narządy.

Medytacja

Wielu badaczy potwierdziło korzyści płynące z regularnej medytacji. Neurolodzy z University of Massachusetts Medical School poprosili dwie grupy zatrudnionych tam pracowników technicznych, pracujących w warunkach dużego stresu, żeby przez osiem tygodni albo regularnie medytowali, albo prowadzili dotychczasowy tryb życia.

Zgodnie z artykułem zamieszczonym w „Psychology Today” z roku 2003 w wyniku medytacji „(…) nastąpiła wyraźna zmiana aktywności w lewym płacie czołowym”. „To mentalne przesunięcie osłabia negatywne konsekwencje stresu, łagodzi depresję i złe samopoczucie. Również w ciele migdałowatym, będącym ośrodkiem strachu, można zaobserwować zmniejszoną aktywność” – donosi artykuł.

Medytacja zapobiega kurczeniu się mózgu, związanemu z procesem starzenia, i poprawia ogólne samopoczucie. Oprócz medytacji, stwierdził Buettner, regularne przerwy na odpoczynek zapobiegają syndromowi wypalenia zawodowego. Adwentyści w Kalifornii ściśle przestrzegają 24-godzinnego szabatu i spędzają ten czas, modląc się i rozmyślając.

Wspólnota

Buettner dowiódł także, że ważnym czynnikiem wpływającym na długowieczność w błękitnej strefie jest wspólnota. Przeciętni mieszkańcy Okinawy mają wielu bliskich przyjaciół, którym można się zwierzyć. Mieszkańcy wyżyn Sardynii okazują ludziom starszym szacunek, co w nowoczesnych krajach Zachodu należy do rzadkości. A u zielonoświątkowców rodzina stoi na pierwszym miejscu.

Poczucie przynależności do wspólnoty, dobrzy przyjaciele i rodzina przyczyniają się do zdrowego życia.

W swojej książce „Outliers” [pełny tytuł: „Outliers: The Story of Success” – przyp. redakcji; polskie wydanie: „Poza schematem. Sekrety ludzi sukcesu”] Malcolm Gladwell opisuje wyniki badań w grupie Włochów, mieszkańców wioski Roseto, zwanych również rosetanami, którzy wyemigrowali z Włoch i osiedlili się na obszarze położonym na zachód od Bangor w Pensylwanii. Wszyscy oni bez wyjątku rzadziej zapadali na choroby serca i generalnie żyli długo i w dobrym zdrowiu. Na podstawie badań dotyczących tego problemu stwierdzono, że tajemnica ich długowieczności nie kryje się ani w genach, ani w ich diecie (41 proc. ich pożywienia składa się z tłuszczu).

„Rosetanie mają silną, chroniącą strukturę społeczną, która osłania ich przed presją nowoczesnego świata” – napisał Gladwell. „Mieszkańcy Roseto byli zdrowi dzięki swemu otoczeniu, dzięki swemu małemu światu, który dla siebie stworzyli – ich małemu miasteczku w górach.

Życie z poczuciem sensu

W czasie swoich podróży Buettner ponadto stwierdził, że we wszystkich grupach tzw. niebieskiej strefy nie występuje coś takiego jak uregulowanie dotyczące przejścia w stan spoczynku, począwszy od określonego wieku. Okazało się, że łatwiej jest pozostawać nadal aktywnym.

Dla mieszkańców Okinawy i Sycylijczyków spełnione i aż do późnej starości wypełnione życie jest jak mantra. W tych grupach Buettner spotkał stuletnich mężczyzn i stuletnie kobiety, którzy byli jeszcze ciągle w stanie wspinać się po górach, stawiać płoty, łowić ryby i opiekować się swoimi prapraprawnuczkami.

Ciekawe jest to, że ci stuletni ludzie nie uprawiali żadnych szczególnych ćwiczeń, tak jak robimy to my, ludzie Zachodu, w siłowniach i klubach sportowych. „Oni po prostu prowadzą aktywne życie, co zapewnia im aktywność fizyczną” – powiedział Buettner. Biegają, gotują, sami prowadzą swoje gospodarswo i pielęgnują ogród.

Niniejszy tekst opiera się na artykule o Li Qing Yunie ze strony internetowej Secretchina.com należęcej do Kan-Zhong-Guo-Association.

* TED (Technic, Entertainment, Design) jest stowarzyszeniem wyższej użyteczności publicznej, które zajmuje się popularyzowaniem ważnych i ciekawych idei. TED rozpoczęło swoją działalność w 1984 roku konferencją, na której spotkali się ludzie z trzech dziedzin: technologii, rozrywki i wzornictwa. TED postrzega się jako globalna wspólnota, która w swoich szeregach widzi chętnie każdego, z każdej dziedziny nauki, kto dąży do głębszego zrozumienia świata.

Tekst oryginalny ukazał się w niemieckojęzycznej edycji „The Epoch Times” dnia 2017-07-31, link do artykułu: http://www.epochtimes.de/genial/256-jaehriger-chinese-zeigt-so-wird-man-uralt-geheimnisse-der-langlebigkeit-a843818.html

Tagi:

Drogi Czytelniku,

od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), w skrócie nazywane RODO.

W myśl tych przepisów, abyśmy mogli nadal dostarczać Ci treści naszego serwisu oraz pracować nad jego rozwojem, np. mierzyć jego zasięg, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych przez pliki cookies, które podczas przeglądania naszych stron zapisują się na urządzeniu, z którego korzystasz.

Na dole niniejszej informacji znajduje się przycisk, którym możesz potwierdzić swoją zgodę. Twoje dane będą wykorzystywane w celach marketingowych oraz analitycznych. Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie O prywatności.

Administratorzy danych i podmioty, którym będziemy powierzać przetwarzanie Twoich danych

Administratorem danych jest Fundacja „Nowa Epoka”, więcej infomacji znajdziesz na naszej stronie O prywatności.
Informacje o podmiotach, którym będziemy powierzać przetwarzanie Twoich danych także znajdziesz na stronie O prywatności.

W jakim celu będziemy przetwarzać dane:

  • analitycznym
  • by lepiej dopasować treści redakcyjne do Twoich zainteresowań
  • by zapobiec (np. poprzez wykrywanie botów) ewentualnym nadużyciom w usługach i zapewnić bezpieczeństwo korzystania z serwisu.

Zgodnie z nowymi przepisami masz prawo w dowolnym momencie wycofać swoją zgodę, żądać usunięcia Twoich danych. Jak to zrobić, opisujemy na stronie O prywatności.

Podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych

Każde przetworzenie Twoich danych osobowych musi mieć oparcie w odpowiednich przepisach. I tak, podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celach analitycznych oraz w celu zapewnienia bezpiecznego i niezakłóconego korzystania z serwisu jest tzw. uzasadniony interes administratora, opisany w art. 6 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE), tzw. RODO. W pozostałych przypadkach przetwarzanie Twoich danych będzie się odbywać na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Jeśli więc zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych przez pliki cookies, które podczas przeglądania naszych stron zapisują się na urządzeniu, z którego korzystasz, kliknij w poniższy przycisk.