U dzieci, które w wieku przedszkolnym bawią się na świeżym powietrzu, ryzyko wystąpienia otyłości w późniejszym dzieciństwie jest mniejsze – takie sugestie przynoszą wyniki badań opublikowane na łamach czasopisma „Acta Paediatrica”.
Badanie przeprowadzone przez naukowców z Kurashiki Medical Center oraz Okayama University objęło dzieci urodzone w Japonii w ciągu dwóch tygodni: 10-17 stycznia oraz 10-17 lipca 2001 r. Dla 42 812 dzieci – spośród 53 575 maluchów – dostępne były dane dotyczące nawyków zabawy na świeżym powietrzu w wieku 2,5 roku.
W ankiecie rodzice zostali zapytani: „Gdzie zwykle bawią się twoje dzieci (z wyłączeniem domów i żłobków)?”. Dostępne możliwości odpowiedzi to: „w moim ogrodzie lub na terenie mojego kompleksu mieszkalnego”, „w parkach”, „na terenach naturalnych, takich jak pola, lasy i plaże”, „na ulicy”, „w sanktuariach i świątyniach”, „na placach zabaw w domach towarowych i supermarketach”, „inne” i „nie bawią się nigdzie indziej niż w moim domu”.
Jeśli wybrano jedną lub więcej z pierwszych pięciu pozycji, uznawano, że dziecko miało kontakt z zabawą na świeżym powietrzu – dotyczyło to 91 proc. dzieci. Po badaniach uzupełniających, przeprowadzonych, gdy dzieci miały 7 lat, były dostępne dane dotyczące wzrostu i wagi 31 743 spośród 42 812 (74 proc.) dzieci, przy czym 10 proc. zostało sklasyfikowanych jako osoby z nadwagą lub otyłością.
U dzieci mających nawyki zabawy na świeżym powietrzu prawdopodobieństwo nadwagi lub otyłości (po uwzględnieniu innych czynników ryzyka) było niższe o 15 proc. w porównaniu z dziećmi, które nie bawiły się na zewnątrz.
„Sugerujemy, aby rodzice i opiekunowie zachęcali swoje dzieci do zabawy na świeżym powietrzu od najmłodszych lat, ponieważ może to pomóc w zapobieganiu otyłości w późniejszym życiu” – powiedział biorący udział w badaniu Takahiro Tsuge z Kurashiki Medical Center.
Źródło: relacja Pawła Wernickiego dla PAP.