Wszyscy, którzy uczyli się języków obcych, wiedzą, że już samo patrzenie na obrazki pomaga w zapamiętywaniu słówek. Jednak znaleziono znacznie lepszą metodę na zwiększenie możliwości naszej pamięci. Kanadyjscy naukowcy z University of Waterloo dokonali odkrycia, które może bardzo się przydać w życiu codziennym. Twierdzą, że jeśli chcemy coś zapamiętać, rysowanie jest efektywniejsze niż zapisywanie, przepisywanie danej treści, wizualizacja lub bierne oglądanie obrazków. Ponadto osoby starsze, które rysują, mogą w ten sposób stymulować i wzmacniać swoją pamięć, a w konsekwencji opóźnić proces starzenia i przeciwdziałać ryzyku wystąpienia demencji, a nawet choroby Alzheimera.
Porównanie technik pamięciowych
Zespół z Kanady przeprowadził badania, w których uczestniczyło 48 osób. Połowa z nich była w wieku ok. 20 lat, a drugą grupę stanowiły osoby ok. 80. roku życia. Badani wzięli udział w ćwiczeniach, podczas których przedstawiono im serię słów. Ich zadaniem było albo napisanie słowa, zapisanie fizycznych cech, które je odzwierciedlają, lub narysowanie tego, co słowo reprezentuje.
Następnie naukowcy poprosili uczestników, by postarali się zapamiętać jak największą liczbę słów. Dzięki temu badacze mogli porównać skuteczność różnych technik kodowania pamięci.
Młodsi uczestnicy zapamiętali więcej słów niż starsi, lecz zauważono, że w obu grupach badani pamiętali większą liczbę słów, których znaczenie zobrazowali rysunkiem.
Dlaczego rysowanie przynosi najlepsze rezultaty?
W opinii naukowców rysowanie może przynosić tak korzystne rezultaty w procesie zapamiętywania, ponieważ angażuje wiele sposobów prezentowania tych samych informacji, tj. wizualny, przestrzenny, werbalny, semantyczny i związany z samą czynnością rysowania, czyli motoryczny. Oznacza to, że rysowanie włącza do przechowywania danej informacji więcej obszarów w mózgu.
Zdolność zapamiętywania zazwyczaj kurczy się wraz z upływem lat, co wiąże się ze zmianami zachodzącymi w ludzkim mózgu, m.in. w hipokampie i płatach czołowych, które związane są z pamięcią.
Co ciekawe, jak podają specjaliści, obszary mózgu odpowiedzialne za przetwarzanie informacji wzrokowo-przestrzennych, zaangażowanych w reprezentowanie obrazów, pozostają w większości nienaruszone nawet u osób cierpiących na demencję.
Według naukowców z University of Waterloo rysowanie ma więc istotne znaczenie dla ludzi borykających się z demencją.
Po analizie otrzymanych wyników badacze zastanawiają się, jak je wykorzystać, by pomóc tym, którzy doświadczają szybkiej utraty pamięci oraz problemów z posługiwaniem się językiem.
Ogromnym walorem tego odkrycia jest prostota metody, którą każdy z nas łatwo może wprowadzić w codziennym życiu, rysując np. listę zakupów.
Nie trzeba być wirtuozem rysownictwa
Część z nas zadaje sobie pytanie, czy ważne są zdolności plastyczne, szczególnie jeśli rysowanie nie było nigdy ich mocną stroną. Eksperci podkreślają, że talent plastyczny nie ma w tym wypadku znaczenia. Chodzi o tę konkretną czynność, która uaktywnia różne obszary w mózgu, nie tylko te związane ściśle z pamięcią, co sprzyja lepszemu zapamiętywaniu.
Naukowcy sądzą, że dzięki rysowaniu starsze osoby mogą wzmocnić swoją pamięć i opóźnić efekt starzenia obszarów mózgowych. Rysowanie stanowi świetną profilaktykę demencji i choroby Alzheimera.
Zatem do dzieła!
Źródła: Taylor and Francis Online, Science Alert.