W nowym badaniu naukowcy sprawdzili, które substancje pochodzące z jedzenia obecne we krwi pomagają zachować młody mózg. Okazało się, że wiele z nich występuje w tzw. diecie śródziemnomorskiej. Ważne są m.in. zdrowe tłuszcze i przeciwutleniacze.
Jak zwracają uwagę specjaliści z Center for Brain na Uniwersytecie Nebraski w Lincoln (USA), przeprowadzono już wiele badań nad tym, co szkodzi mózgowi i przyspiesza jego starzenie. Mniej wiadomo o tym, co sprzyja młodości tego narządu.
Znaczna część wcześniejszych projektów badawczych opierała się na ankietach sprawdzających styl żywienia uczestników.
Teraz w badaniu z udziałem setki ochotników w wieku 65-75 lat naukowcy postąpili inaczej.
Po pierwsze, przeanalizowali dane na temat stanu zdrowia uczestników, a także informacje demograficzne i dotyczące aktywności fizycznej. Z pomocą skanera MRI przyjrzeli się m.in. mózgom uczestników i poddali serii testów sprawdzających zdolności poznawcze.
Po drugie, informacje te odnieśli do stężenia obecnych we krwi różnych związków pochodzących z żywności.
Jak się okazało, osoby, których mózgi wydawały się starsze, miały we krwi inny profil składników odżywczych.
Korzystnie działały zdrowe kwasy tłuszczowe, takie jak kwas linolenowy, eikozapentaenowy, eikozadienowy oraz lignocerynowy.
Ponadto mózg w dobrym stanie pomagały utrzymać przeciwutleniacze i karotenoidy, w tym cis-luteina, trans-luteina, zeaksantyna, witamina E oraz cholina.
Znaczna ilość tych substancji występuje np. w składnikach tzw. diety śródziemnomorskiej.
„Przebadaliśmy poszczególne biomarkery żywieniowe, takie jak profil kwasów tłuszczowych, znane w naukach o żywieniu jako potencjalnie korzystne dla zdrowia. Wyniki zgadzają się z licznymi badaniami w tej dziedzinie, wykazującymi pozytywny wpływ na zdrowie diety śródziemnomorskiej, w której kładzie się nacisk na żywność bogatą w te korzystne składniki odżywcze” – stwierdził prof. Aron Barbey, współautor publikacji, która ukazała się w piśmie „Nature Aging”.
„Nasze badanie wskazuje na konkretne biomarkery żywieniowe, które można pozytywnie powiązać z lepszymi zdolnościami poznawczymi i zdrowiem mózgu” – podkreśla naukowiec.
On i jego zespół zamierzają kontynuować badania, liczą nawet na opracowanie terapii opóźniających starzenie mózgu.
„Kolejny krok będzie obejmował przeprowadzenie randomizowanych, kontrolowanych badań. Wyizolujemy w nich poszczególne substancje odżywcze powiązane z korzystnym działaniem na zdolności poznawcze i zdrowiem mózgu i będziemy podawać je w formie nutraceutyków. Pozwoli nam to definitywnie ocenić, czy zwiększenie poziomu tych związków prowadzi do poprawy możliwości kognitywnych i struktury, funkcji oraz metabolizmu mózgu” – zapowiada prof. Barbey.
„Istnieje ogromne zainteresowanie naukowe i medyczne zrozumieniem wpływu odżywiania na zdrowie mózgu. Dlatego National Institutes of Health niedawno uruchomiły dziesięcioletni, strategiczny plan mający na celu przyspieszenie badań nad żywieniem. Nasza praca bezpośrednio wpisuje się w tę kluczową inicjatywę, ma na celu dostarczenie cennych informacji na temat tego, jak style żywieniowe wpływają na zdrowie mózgu i funkcje poznawcze” – dodaje.
Źródło: relacja Marka Matacza dla PAP.