Pierwotną rolą muzyki było uzdrawianie. Dopiero później okazało się, że niektóre zioła mogą leczyć choroby
Muzyka może wpływać na nasze uczucia, może oczyścić naszą duszę i podarować nam wspaniałe chwile.
Ale czy pomyślałbyś, że pierwotnie została stworzona po to, żeby leczyć choroby?
Historię muzyki można prześledzić aż do do momentu powstania znaków chińskiego pisma, ponieważ znak oznaczający medycynę (藥 yào) wywodzi się ze znaku nazywającego muzykę (樂 yuè).
Pierwotną rolą muzyki było uzdrawianie. Dopiero w późniejszych czasach odkryto, że także niektóre zioła mogą leczyć. Wówczas do znaku oznaczającego muzykę dodano rdzeń znaku używanego na określenie ziół. W ten sposób powstał znak w piśmie chińskim symbolizujący muzykę.
Naukowcy w dzisiejszych czasach próbują rozszyfrować tajemnicę uzdrawiającego działania muzyki. Już dziecko w łonie matki przyzwyczaja się do jej głosu, niemowlęta reagują na głos matki i jej oddech.
Podczas badań klinicznych stwierdzono, że muzyka może poprawić nastrój, a także harmonizować oddech i pracę organów jamy brzusznej. Naukowcy w Stanach Zjednoczonych odkryli, że częstotliwości muzyczne mogą wpływać na emocje ludzi poprzez wywołanie rezonansu w ciele człowieka.
Stwierdzono, że muzyczne rytmy wywołują różnorakie reakcje w ludzkim ciele i mogą harmonizować jego fizjologię.
Chińscy lekarze z dużym doświadczeniem z pewnością potrafili dobrać odpowiedni rodzaj muzyki i specjalną kompozycję do każdej ludzkiej przypadłości. Chińska muzyka klasyczna dzieliła się na dwie kategorie: „muzykę jasną, czystą” i „muzykę ortodoksyjną”. „Jasna muzyka” zawiera w sobie głębszy sens, każdy jej ton nosi w sobie element harmonii pomiędzy niebem i ziemią, która była uważana za podstawę zdrowia. Natomiast „muzyka ortodoksyjna” była grana podczas uroczystości i ceremonii.
Celem ortodoksyjnej muzyki klasycznej w Chinach było oczyszczanie duszy, dlatego też była to muzyka powolna i bardzo spokojna. Słuchanie tej muzyki przynosiło spokój duszy.
Tekst oryginalny ukazał się w niemieckojęzycznej edycji „The Epoch Times” dnia 2015-06-29, link do artykułu: http://www.epochtimes.de/china/china-kultur/der-ursprung-der-musik-liegt-in-der-heilung-klassische-musik-in-china-a386073.html