(Minghui.org) W wielu kulturach znajdziemy legendy o istnieniu innych czasoprzestrzeni poza tą, w której żyjemy. Poniżej przedstawiona jest historia ze starożytnych Chin, która może poszerzyć naszą wiedzę na ten temat.
Historia opowiada o Wangu Zhi. Opisano ją w księdze „Shuyiji” („Opowieści o dziwnych zdarzeniach”) autorstwa Ren Fanga z okresu Dynastii Południowych. Wang żył za panowania dynastii Jin (266 n.e. – 420 n.e.). Pewnego dnia podczas zbierania drewna na opał wszedł w głąb góry Shishi (niedaleko miasta Quzhou w dzisiejszej prowincji Zhejiang). To miejsce było jak z baśni – ciche, ze świeżym powietrzem i czystymi strumykami.
Idąc dalej, Wang zauważył starszego człowieka i dziecko grających w go (weiqi, starożytna chińska gra planszowa) na wielkim kamieniu nad rzeką. Wang uwielbiał tę grę i zatrzymał się, by popatrzeć, a swój topór położył na ziemi.
Był tak pochłonięty grą, że nie zwracał uwagi na czas. Nagle dziecko spojrzało na niego i powiedziało: „Czas, abyś poszedł do domu”.
To przypomniało Wangowi, że przyszedł tu po drewno na opał. Pochylił się, by podnieść topór, i stwierdził, że ostrze pordzewiało, a drewniany uchwyt spróchniał.
Poczuł się zdezorientowany: „Jak to możliwe, że topór zardzewiał i spróchniał podczas jednej gry?”. Po powrocie do wioski był jeszcze bardziej zdumiony – miejsce całkowicie się zmieniło i nikt go nie rozpoznawał.
Gdy wspomniał o kilku wydarzeniach z wioski, starsi odpowiedzeli na to, że miały one miejsce około 100 lat temu.
Wang uświadomił sobie, że przebywał w baśniowej krainie i tam przypatrywał się grze. Dzień w baśniowej krainie mógł odpowiadać tysiącom lat w ludzkim świecie. Choć Wang przebywał tam jedynie przez krótki czas, sto lat minęło w ludzkim świecie.
Od tego czasu góra Shishi była często nazywana górą Lanke (Lankeshan, Górą Spróchniałego Toporu).
Artykuł prezentujemy za zgodą Redakcji Minghui.org. Tekst pierwotnie ukazał się w polskiej edycji Minghui.org.
Tekst oryginalny ukazał się w polskiej edycji Minghui.org dnia 2019-12-27, link do artykułu: http://pl.minghui.org/html/articles/2019/12/27/474.html