Mogą osiągać nawet 2 m średnicy, a jej kwiaty są wielkości piłki futbolowej. Mowa o wiktorii parańskiej, jednej z największych roślin wodnych świata, której liczny rozkwit w Piquete Cué w Paragwaju przyciągnął w tym miesiącu rzesze turystów.
– To jest coś, czego nie widzi się każdego dnia ani nawet każdego roku. Można zaobserwować te lilie przez cały czas, ale nie w takich ilościach. I nie tak wielkie! Niektóre mają dwa metry szerokości – powiedział jeden z turystów Agustin Gomez.
W rzece Salado w Piquete Cué wiktorię parańską można podziwiać cały rok, jednak tylko co 3-4 lata pojawia się ona w wielkich ilościach, tworząc niezapomniany widok. Wszyscy okoliczni rybacy znaleźli pracę przy oprowadzaniu turystów za około 5 dolarów wokół imponujących „Yakaré Yrupe” – jak Indianie Guarani nazywają wiktorię parańską.
Wiktoria parańska jest rośliną niezwykłą – dzięki użebrowaniu z listewek na spodzie liścia, jest w stanie utrzymać na sobie ciężar do 25 kilogramów. Na spodzie rośliny znajdują się kolce służące do obrony przed drapieżnikami.
Proces wytwarzania kwiatu przez tę olbrzymią lilię jest fascynujący. Wielkie kwiaty o średnicy do 30-40 cm pojawiają się na zaledwie 48 godzin. Pomimo, że roślina jest w stanie w sezonie wytworzyć wiele kwiatów, to jednorazowo prezentuje tylko jeden. Nocą kwiat uwalnia intensywny zapach banana, tuberozy i ananasa, który przyciąga chrząszcze. Jest on tak silny, że woń czuć z odległości 600-900 m.
Zwabiony zapachem insekt jest zamykany na noc w kwiecie w celu jego zapylenia, a uwalniany dopiero następnego dnia. Wtedy kwiat staje się czerwony lub różowy, a ta zmiana oznacza, że lilia wodna zmieniła płeć z żeńskiej na męską.
Lokalni mieszkańcy wierzą, że herbata zrobiona z liści wiktorii parańskiej jest skuteczna w zwalczaniu astmy i schorzeń układu oddechowego. Niestety z tego powodu część lilii została zdewastowana przez odwiedzających rejon Piquete Cué. Jak poinformowały lokalne władze, osoby dokonujące dewastacji Yakaré Yrupe spotka wysoka kara finansowa.
Así quedó la zona del Yakaré Yrupe en Piquete Cue (Limpio).
En instantes, @angelicagesama informa desde el lugar #970AM pic.twitter.com/e9ayxZGwjy
— 970 AM (@Radio970AM) 8 stycznia 2018
W Polsce te niezwykłe lilie wodne rosną w Palmiarni Poznańskiej, w Ogrodzie Botanicznym UAM w Poznaniu oraz w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć ich kwiaty.
Źródła: PAP, New Straits Times, La Nación, Kew.org.