Artykuł aktualizowany
Zakaz stacjonarnej działalności restauracji i lokali gastronomicznych z możliwością sprzedaży jedzenia na wynos i dowozu, zawieszenie działalności sanatoriów, zdalne nauczanie w klasach IV-VIII, ograniczenia w transporcie publicznym, a także liczby osób podczas zgromadzeń i w sklepach – to obostrzenia, które od soboty będą obowiązywać w całej Polsce.
Premier Mateusz Morawiecki poinformował w piątek na konferencji prasowej o nowych obostrzeniach, które wejdą w życie od soboty. Zasady czerwonej strefy epidemicznej mają zostać rozciągnięte na całą Polskę. Szef rządu stwierdził, że sytuacja epidemiczna nadal jest niedobra i mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem zakażeń koronawirusem (wirusem KPCh – przyp. redakcji). Dlatego – jak tłumaczył – działania muszą być bardzo zdecydowane, by zahamować przyrosty zakażeń.
Przekazał, że zajęcia w szkołach podstawowych w klasach od IV do VIII będą odbywały się w trybie zdalnym. Ma to na celu – jak mówił – zmniejszenie kontaktów społecznych i natężenia ruchu w środkach komunikacji publicznej.
❗️ Do 8 listopada br. zawieszamy zajęcia stacjonarne dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych, a także słuchaczy placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego. Więcej ➡️ https://t.co/S7lPk4ZG0v #edukacja #szkoła pic.twitter.com/vMlqwPJiql
— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOV_PL) October 23, 2020
Uzasadniając tę decyzję przekonywał, że według pewnych badań „w grupie osób do 11., 12. roku życia poziom zakażeń przy podobnej liczbie testów jest trzykrotnie mniejszy niż w wieku 13-19 lat”. „A więc ma to swoje również naukowe uzasadnienie” – powiedział premier. Zaznaczył ponadto, że dla małych dzieci, które rozpoczynają dopiero szkołę, lub tych w przedszkolach bardzo ważna jest edukacja w trybie stacjonarnym.
Kolejne ograniczenie przewiduje, że w godzinach 8-16 od poniedziałku do piątku dzieci i młodzież do 16. roku życia nie mogą same przemieszczać się, spotykać w grupach. Mogą wychodzić tylko pod opieką dorosłego. Zasada ta nie obowiązuje, kiedy dziecko idzie do szkoły lub wraca z niej do domu.
Zgodnie z nowymi obostrzeniami wprowadzanymi przez rząd od soboty będzie również obowiązywał zakaz stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji. Lokale będą mogły sprzedawać swoje dania jedynie na wynos.
Premier @MorawieckiM w #KPRM: Ograniczenie działalności gastronomicznej, pubów, restauracji, kawiarni – będą mogły organizować jedynie zamówienia na wynos i dowóz. Na razie to obostrzenie jest zaplanowane na 2 tygodnie, z możliwością przedłużenia.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) October 23, 2020
Zawieszona zostanie działalność sanatoriów, będzie jednak możliwość dokończenia trwających turnusów.
W całym kraju nadal będą obowiązywać ograniczenia w transporcie publicznym: zajętych może być jedynie 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc.
Ograniczenia obejmą także handel. W sklepach będą obowiązywały limity 5 osób na 1 kasę w placówkach handlowych do 100 m kw., a w lokalach powyżej 100 m kw. limit będzie wynosił 1 osobę na 15 m kw.
W dalszym ciągu obowiązują godziny dla seniorów, zgodnie z którymi od 10.00 do 12.00 w sklepach zakupy mogą zrobić jedynie osoby powyżej 60. roku życia. Premier jednak zwrócił się z apelem do wszystkich niepracujących seniorów powyżej 70. roku życia o nieprzemieszczanie się i pozostanie w domach.
Seniorze! Zdecydowałeś się, by dla bezpieczeństwa pozostać w domu?
Możesz uzyskać pomoc w ramach akcji #WspierajSeniora.
📞 Zadzwoń 22 505 11 11 – wolontariusz i ośrodek pomocy społecznej pomogą Ci w realizacji codziennych czynności.#ZostańWDomu pic.twitter.com/SScLfMtpcn
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) October 23, 2020
Kolejnym obostrzeniem jest zakaz spotkań w grupach liczących powyżej pięciu osób, „a więc różnego rodzaju zebrań, aktywności, spotkań”. „Widzimy wyraźnie, że również w ostatnich dniach dochodziło do spotkań dużych grup osób i mamy przekonanie, i takie też jest zdanie epidemiologów, że były to źródła i ogniska zakażeń” – powiedział premier.
Wyjaśnił, że obostrzenie to nie będzie dotyczyło osób, które mieszkają razem, lub tych, które spotykają się w celach zawodowych.
Ograniczenie to nie będzie dotyczyć także imprez i spotkań w organizowanych w domu, w których bierze udział do 20 osób.
W całym kraju zawieszona zostaje działalność siłowni, basenów, aquaparków. Nie można też organizować imprez okolicznościowych, takich jak m.in. wesela, konsolacje.
Rozporządzenie dotyczące nowych ograniczeń i zakazów związanych z pandemią wirusa KPCh (Komunistycznej Partii Chin, powszechnie znanego jako nowy koronawirus) zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw.
Spis aktualnych zasad i obostrzeń dostępny jest tutaj, na stronie gov.pl/web/koronawirus.
W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 13 632 osób, zmarły 153 osoby. To najwięcej dziennych zakażeń od początku epidemii. Dotychczas w Polsce potwierdzono 228 318 zakażeń, zmarły 4172 osoby.
Dane Ministerstwa Zdrowia z soboty informują o kolejnych 13 628 zakażonych i 179 zmarłych osobach, i jest to najwyższa liczba zgonów od początku epidemii wirusa KPCh w Polsce.
Źródła: PAP, gov.pl.
„The Epoch Times” określa nowego koronawirusa, który wywołuje chorobę COVID-19, mianem wirusa KPCh, ponieważ ukrywanie informacji przez Komunistyczną Partię Chin i jej złe decyzje pozwoliły wirusowi rozprzestrzenić się na całe Chiny, a następnie wywołać światową pandemię.
O tym, jak chiński reżim ukrywał wybuch epidemii COVID-19, można przeczytać tutaj (artykuł z infografiką).