„Bycie artystą niesie ze sobą dużą odpowiedzialność”.
Pewien grecki artysta harmonijnie łącząc różne drobne elementy i materiały, tworzy estetyczne miniaturowe światy zamknięte w małych pudełkach, ramkach i kopertach zegarków.
Od najmłodszych lat Gregory Grozos przejawiał naturalną skłonność do sztuki, gdyż jego ojciec był grafikiem, który w wolnych chwilach lubił malować. Idąc w ślady ojca, zaczął studiować projektowanie graficzne i uzyskał dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Atenach.
„W domu było wiele książek o sztuce, które jako małe dziecko zdejmowałem z regału i przeglądałem” – powiedział Grozos w rozmowie z „The Epoch Times”. „To było wspaniałe środowisko, w którym zacząłem rozwijać swoje aspiracje, aby zostać artystą”.
Grozos stwierdził, że jest świadomy odpowiedzialności, jaką bierze na swoje barki, tworząc dzieła, które mają potencjał oddziaływania na świat i „jak sztuka potrafi wpływać na ludzi pozytywnie lub negatywnie”. Powiedział również, że to wiara w Boga skłania go do przemyśleń, czy jego motywy i cel stworzenia jakiegoś dzieła sztuki spowodują jakąkolwiek zmianę w kierunku uczynienia naszego świata lepszym lub gorszym miejscem.
Grozos, który zaczął tworzyć miniaturowe światy około dziesięć lat temu, wymyśla własne tematy i koncepcje, które klasyfikuje jako „fantastyczne i wyimaginowane”.
„Astronomowie, alchemicy, wynalazcy i dowódcy sterowców zapełniają maleńkie warsztaty, maszyny budowlane i pojazdy latające. W niektórych z moich prac są jednorożce, wróżki i mityczne istoty zamieszkujące magiczne krainy” – wyjaśnił Grozos.
Według Grozosa tworzenie każdego drobnego skarbu to „proces uczenia się”, który obejmuje wiele prób i błędów oraz niekończący się samorozwój. Grozos mówi, że zawsze jest „ścieżka niepowodzeń”, która prowadzi do każdego „drobnego sukcesu”.
„Czasami rzeczy wychodzą raczej bez wysiłku, ale wiele razy, aby wszystko się udało, trzeba wytrwale kroczyć przez trudności i pokonywać wiele przeszkód” – powiedział.
Jak mówi Grozos, aby dalej rozwijać siebie i swoją twórczość artystyczną, za swojego „przewodnika” obrał starożytną praktykę duchową Falun Gong (nazywaną również Falun Dafa). Praktyka ta obejmuje pięć łagodnych ćwiczeń oraz nauki moralne oparte na zasadach prawdy, życzliwości i cierpliwości. Ta duchowa dyscyplina, upubliczniona po raz pierwszy w Chinach w 1992 roku, jest obecnie praktykowana przez ponad 100 mln ludzi na całym świecie.
Grozos praktykuje tę duchową medytację od 11 lat i powiedział, że gdy zaczął stosować jej pozytywne, uniwersalne zasady „do oceny i podchodzenia” do wszystkich aspektów swojego codziennego życia, doświadczył „głębokiej zmiany” w swoim sposobie myślenia i życia.
„Nauczyłem się, że bycie trochę bardziej uprzejmym i cierpliwym jest w rzeczywistości coraz lepiej dostrojone do tego, jak wszechświat sam w sobie działa i rzeczy mają tendencję do stawania się bardziej harmonijnymi i okazują się lepsze” – dodał.
Grozos zauważył, że dzięki konsekwentnemu praktykowaniu zaczął przestawiać swoje myśli na „bardziej pozytywny kierunek”, a wówczas wiele problemów naturalnie rozwiązało się w trakcie tego procesu.
Twierdzi, że „katalizatorem” do rozpoczęcia pracy z miniaturowymi światami stało się dla niego „Zhuan Falun”, najważniejsza książka Falun Gong.
„Po przeczytaniu tej książki zrozumiałem, że na poziomie mikroskopijnych cząsteczek istnieją całe światy i jak nawet ziarnko piasku może zawierać cały wszechświat” – powiedział Grozos. „To spostrzeżenie doprowadziło mnie do rozwinięcia pomysłu stworzenia miniaturowego świata, zaludnionego maleńkimi ludźmi, budynkami i maszynami, tak małymi, że człowiek może właściwie nosić je na sobie”.
Grozos uznał tę koncepcję za „bardzo intrygującą” i zaczął poszukiwać materiałów oraz technik potrzebnych do realizacji swojego marzenia o tworzeniu miniaturowych światów. Swoje wykwintne dzieła sztuki prezentuje i sprzedaje zarówno w sklepie, jak i na Etsy.
Podczas gdy Grozos stara się tworzyć dzieła sztuki, które odzwierciedlają i zawierają idee „piękna, kreatywności i życzliwości”, widzi również, jak ideologie takie jak komunizm i socjalizm zdegenerowały i nadal degenerują świat.
„Ideologie te niszczą ludzki intelekt, ducha i wartość ludzkiego życia, próbują przekształcić społeczeństwo w gigantyczną machinę, w której ludzie są niczym więcej niż robotami pełniącymi role użytkowe” – powiedział.
„Życie w tym nowoczesnym społeczeństwie stało się nie tylko ciągłą próbą starania się i robienia czegoś lepiej, pomimo wszystkich codziennych trudności, lecz także walką z tym zestawem sił społecznych i politycznych, które próbują pociągnąć nas w dół, aby ograbić nas z naszego szczęścia, kreatywności i potencjału duchowego”.
Grozos uważa, że niebezpieczeństwo to jest bardziej widoczne w Chinach, gdzie wszystkie wyznania, w tym Falun Gong, są tłumione przez Komunistyczną Partię Chin (KPCh).
„Dobroczynne zasady praktyki – prawda, życzliwość i cierpliwość – nie mogą być tolerowane przez materialistyczny, marksistowski reżim, który działa poprzez zwracanie ludzi przeciwko sobie i używa korupcji, kłamstw i nienawiści, aby ich uciskać” – powiedział.
W ciągu ostatnich 22 lat prześladowań miliony zwolenników Falun Gong zostało zatrzymanych, uwięzionych, torturowanych i straciło pracę. Będąc świadkiem takiej zbrodni przeciwko ludzkości, Grozos uznał to za niedopuszczalne i pracował nad zwiększeniem świadomości społecznej na temat tych „ohydnych zbrodni”.
Grozos, wykorzystując formę sztuki, stara się zestawić złe, destrukcyjne elementy z pozytywnymi i w estetyczny sposób pokazać, „jak człowiek może dokonać moralnego wyboru pomiędzy tymi dwoma”.
„Wierzę w ocalenie oraz budowanie na pozytywnej, artystycznej, filozoficznej i moralnej kulturze, która odzwierciedla to, kim jesteśmy w naszym rdzeniu, jako istoty ludzkie” – powiedział Grozos. „Nasze podstawowe zasady czynią nas tym, kim jesteśmy, a dążenie do stania się lepszymi ludźmi jest niekończącą się podróżą, która potrafi otworzyć świat cudów i piękna”.
Inne jego dzieła sztuki:
Współpraca przy artykule: Arshdeep Sarao.
Daksha Devnani pisze historie o życiu, tradycjach i ludziach cechujących się bezkompromisową odwagą, co budzi nadzieję i dobro wśród ludzkości.
Tekst oryginalny ukazał się w anglojęzycznej edycji „The Epoch Times” dnia 2021-09-30, link do artykułu: https://www.theepochtimes.com/art-can-affect-people-greek-artists-miniature-worlds-inspire-beauty-and-kindness_3949329.html