W jego wieku dzieci mają różne pragnienia i on marzy, by stworzone przez niego hiperrealistyczne i realistyczne portrety mógł zobaczyć w muzeum. Bardzo prawdopodobne, że to życzenie się spełni. Mając 6 lat, zaczął uczyć się rysunku, dwa lata później był już profesjonalistą. Dziś Waris Kareem Olamilekan ma jedynie 11 lat, a już dzięki swemu unikatowemu talentowi i niezwykłej wrażliwości przekazu artystycznego zawładnął sercami ludzi na całym świecie.
Wzruszył prezydenta Francji
W trakcie dwudniowej wizyty Emmanuela Macrona w Nigerii piosenkarz Banky W przedstawił prezydentowi Francji jednego z najmłodszych członków rozwijającej się społeczności artystów w Lagos, największym mieście Nigerii. Emmanuel Macron pochwalił umiejętności chłopca, który w zaledwie 2 godziny narysował jego portret. Wzruszony prezydent zamieścił nawet filmik ze spotkania z chłopcem na swoim Twitterze.
Very touched, congratulations to this young boy! pic.twitter.com/hQd3ylxGnV
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) 3 lipca 2018
Nauczyciel rysunku Warisa Kareema Olamilekana stara się budować w dzieciach poczucie, że mogą wiele osiągnąć, stara się, by rozwijały swą pasję. W małym geniuszu widzi nigeryjskiego artystę na miarę mistrza da Vinci.
Ujmuje doskonałym przekazem ludzkich odczuć
Waspa, jak jest nazywany, odznacza się nie tylko wspaniałym warsztatem artystycznym, lecz jest także niezwykle dojrzałym jak na swój wiek obserwatorem rzeczywistości. Jego prace to pewnego rodzaju dokumenty codzienności, w której żyje. Na realistycznych i hiperrealistycznych obrazach młody artysta uwiecznia przyjaciół, bliskich, a także inne osoby. Precyzyjnie dopracowuje najdrobniejsze szczegóły do tego stopnia, że prace do złudzenia przypominają fotografie. Jednak to, co najistotniejsze, to zdolność, z jaką potrafi uchwycić emocje portretowanych. Obrazy przepełnine są autentyzmem i sprawiają, że oglądający na chwilę przenosi się w odzwierciedlony przez chłopca świat. To wyjątkowy dar, który cechuje tych najwybitniejszych artystów.
Oprócz niezwykłych portretów przyznaje, że lubi tworzyć również komiksy, czasami rysuje ilustracje z gazet lub książek.
Inspiruje go twórczość nigeryjskiego portrecisty Arinze Stanleya oraz Michała Anioła.
Głównie rysuje ołówkiem, jak Arize Stanley, oraz węglem, ale wykorzystuje także inne techniki artystyczne, jak malowanie farbami, pastelami czy długopisem.
Podąża za marzeniem
Wciąż się doskonali na lekcjach rysunku prowadzonych na jednej z werand w Lagos. Jeśli ma się talent, ujawni się on bez względu na okoliczności i warunki. Mimo że jest dużo młodszy od innych uczestników zajęć, jego prace wyróżniają się na tle grupy. Nigeryjczyk zdołał w ostatnich dniach poruszyć ludzi na całym świecie.
Źródła: instagram/waspa_art, CNN, mymodernmet.com, RMF FM.