Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że jego kraj skupi się na wzmocnieniu więzi z Chinami oraz że te dwa sąsiadujące ze sobą kraje mają wspólne interesy i mogą wspólnie dokonać postępu technologicznego.
„Teraz, gdy Zachód zajął pozycję ‘dyktatora’, nasze więzi gospodarcze z Chinami będą się wzmacniać jeszcze szybciej” – powiedział Ławrow, według transkrypcji opublikowanej przez rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych 23 maja.
Jak podały rosyjskie media państwowe RT, Ławrow wygłosił te uwagi podczas przemówienia do uczniów w szkole średniej w Moskwie.
Ławrow powiedział, że Rosja i Chiny mają „wspólne interesy” w sprawach międzynarodowych i obie strony mogą czerpać korzyści ze ścisłej współpracy w dziedzinie technologii.
„Jest to dla nas okazja do wykorzystania naszego potencjału w dziedzinie wysokich technologii, w tym energii jądrowej, ale także w wielu innych dziedzinach” – dodał Ławrow.
Trzy tygodnie przed inwazją Rosji na Ukrainę, Pekin i Moskwa zaktualizowały swoje dwustronne stosunki do rangi partnerstwa „bez granic”, po spotkaniu prezydenta Rosji Władimira Putina i przywódcy Chin Xi Jinpinga. Obaj przywódcy zadeklarowali również, że nie będzie „żadnych ‘zakazanych’ obszarów współpracy” między dwoma sąsiadami.
Chiny nie potępiły Rosji za jej inwazję, natomiast krytycznie odniosły się do zachodnich sankcji wobec Moskwy. 4 maja senator Dick Durbin (Demokrata z Illinois), który współprzewodniczy senackiej grupie ds. Ukrainy, poinformował Qin Ganga, ambasadora Chin w Stanach Zjednoczonych, że jest „bardzo zaniepokojony” odmową Chin w kwestii „wyraźnego potępienia nieuzasadnionej i niesprowokowanej wojny Putina”.
Tymczasem w ostatnich miesiącach Chiny zwiększyły import energii z Rosji. Według agencji prasowej Bloomberg, powołującej się na dane chińskich służb celnych, wartość zakupów rosyjskiej ropy, gazu i węgla przez komunistyczny reżim wzrosła w kwietniu o 75 proc., do ponad 6 mld dolarów. Import rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego wyniósł w kwietniu 463 tys. ton, co oznacza wzrost o 80 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.
Ławrow odrzucił możliwość, że Rosja będzie skłonna do poprawy stosunków z krajami zachodnimi w najbliższym czasie.
„Jeśli Zachód będzie chciał coś zaoferować w kwestii wznowienia stosunków, wtedy poważnie zastanowimy się, czy będzie to potrzebne, czy nie” – powiedział. „Musimy przestać być w jakikolwiek sposób zależni od dostaw czegokolwiek z Zachodu”.
Technologia kosmiczna
Jednym z obszarów współpracy chińsko-rosyjskiej, który ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego USA, jest przestrzeń kosmiczna. Obie strony są obecnie w trakcie ostatniego roku pięcioletniego programu współpracy kosmicznej, który rozpoczął się w 2018 roku. W grudniu ubiegłego roku państwowe chińskie media Global Times poinformowały, że program ma zostać przedłużony na kolejne pięć lat do 2027 roku.
Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos podpisała w marcu 2021 roku protokół ustaleń z Chińską Narodową Administracją Kosmiczną, uzgadniając zasady współpracy nad międzynarodową księżycową stacją badawczą. Szef Roskosmosu Dmitrij Rogozin powiedział w kwietniu rosyjskiej państwowej agencji TASS, że do końca maja planuje porozmawiać z chińskimi partnerami o współpracy na Księżycu.
Zainteresowanie Chin i Rosji Księżycem zostało podkreślone w raporcie zatytułowanym „Wyzwania dla bezpieczeństwa w przestrzeni kosmicznej 2022”, opublikowanym w kwietniu przez Defense Intelligence Agency (DIA, amerykańska agencja wywiadu wojskowego, działająca w strukturze Departamentu Obrony – przyp. redakcji).
„Obydwa narody dążą do rozszerzenia swoich inicjatyw eksploracji kosmosu, zarówno wspólnie, jak i indywidualnie, planując w ciągu najbliższych 30 lat eksplorację Księżyca i Marsa” – powiedział John F. Huth, oficer wywiadu obronnego DIA podczas briefingu zapowiadającego raport.
Huth dodał: „Jeśli wysiłki te zakończą się sukcesem, prawdopodobnie doprowadzą do prób eksploatacji zasobów naturalnych Księżyca przez Pekin i Moskwę”.
Księżyc mógłby potencjalnie okazać się ważnym źródłem metali ziem rzadkich, których na Ziemi jest niewiele, a są potrzebne do produkcji elektroniki codziennego użytku, np. komputerów i baterii litowych, a także produktów obronnych używanych przez wojsko amerykańskie, takich jak noktowizory i pojazdy opancerzone.
John F. Plumb, asystent sekretarza obrony ds. polityki kosmicznej, ostrzegł przed rosyjskim i chińskim potencjałem kosmicznym podczas przesłuchania kongresowego 11 maja.
„Rosja i Chiny opracowały broń wykorzystującą ukierunkowaną energię do oślepiania satelitów wywiadu, obserwacji i rozpoznania (ISR), a także kontynuują rozwój, testowanie i rozprzestrzenianie broni antysatelitarnej o zasięgu bezpośrednim i na orbicie, aby zagrozić amerykańskim i sojuszniczym zasobom kosmicznym” – powiedział Plumb, zgodnie z przygotowanym oświadczeniem (PDF).
Dodał, że „nadal rozwijają środki uniemożliwiające innym korzystanie z przestrzeni kosmicznej poprzez stosowanie złośliwych działań w cyberprzestrzeni, m.in. ataków cybernetycznych wymierzonych w obiekty naziemne wspierające operacje kosmiczne”.
Frank Fang jest dziennikarzem z Tajwanu. Relacjonuje wiadomości z USA, Chin i Tajwanu. Ukończył studia magisterskie z zakresu materiałoznawstwa na Uniwersytecie Tsinghua na Tajwanie.
@HwaiDer
Tekst oryginalny ukazał się w anglojęzycznej edycji „The Epoch Times” dnia 2022-05-24, link do artykułu: https://www.theepochtimes.com/russia-will-strengthen-economic-ties-with-china-cooperate-with-beijing-on-technology-russian-foreign-minister_4486645.html