Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję, w której wzywa do przeprowadzenia dogłębnej oceny zmiany czasu, dokonywanej dwa razy do roku, i jeśli to konieczne, wprowadzi zmiany w przepisach.
Europosłowie zwrócili uwagę, że choć badania nie dały jednoznacznych wyników, wskazują jednak na negatywne skutki tej praktyki dla ludzkiego zdrowia. Dlatego wezwali Komisję Europejską do przeprowadzenia dogłębnych badań nad dyrektywą w sprawie ustaleń dotyczących czasu letniego i jeśli to okaże się konieczne, do przygotowania propozycji jej zmiany.
– Po raz pierwszy Parlament Europejski głosuje rezolucję, wzywającą do skończenia ze zmianami czasu. […] W krajach członkowskich jest wiele inicjatyw apelujących o skończenie z tym procederem – mówił na konferencji prasowej poprzedzającej głosowanie w Strasburgu europoseł Pavel Svoboda. – Wiele parlamentów narodowych zajmuje się tą sprawą i czeka na nas, żebyśmy na poziomie UE w ramach swoich kompetencji dokonali rozstrzygnięcia – powiedział Svoboda.
O ustaleniach dotyczących czasu letniego mówi unijna dyrektywa z 2001 roku, która harmonizuje datę i czas jego wprowadzenia we wszystkich państwach członkowskich. Uzasadnieniem jest sprawne funkcjonowanie nie tylko transportu i komunikacji, lecz także innych sektorów przemysłu, które wymagają stałego, długookresowego planowania.
Obecnie godzinę zmienia się w ostatni weekend marca i października. Do PE trafiają setki petycji niezadowolonych z tego stanu rzeczy obywateli. KE wiele razy odpowiadała na pytania w tej sprawie, za każdym razem jednak odmawiając zajęcia się nią dogłębnie.
W kraju kwestią zmiany czasu zajmował się z inicjatywy PSL Sejm. Ze względu na regulacje unijne sprawa została jednak zatrzymana.
M.J., źródło: PAP.