Od soboty, po ponadpółrocznej przerwie, turyści mogą ponownie wędrować po wysokogórskich szlakach turystycznych w słowackich Tatrach. Oznacza to, że turyści wędrujący w polskiej części Tatr mogą przechodzić na południową stronę grani w wyznaczonych miejscach i schodzić na stronę słowacką.
Z uwagi na ochronę przyrody oraz bezpieczeństwo turystów, od 1 listopada do 1 czerwca słowackie służby Tatrzańskiego Parku Narodowego (TANAP) zamykają wysokogórskie szlaki wyznaczone powyżej schronisk w kierunku granicznej grani Tatr. Polskie szlaki turystyczne w Tatrach łączą się ze słowackimi na: Rysach, Kasprowym Wierchu, Pyszniańskiej Przełęczy, Błyszczu, Raczkowej Przełęczy, Kończystym Wierchu, Jarząbczym Wierchu, Wołowcu, Grzesiu, Rakoniu czy Bobrowieckiej Przełęczy.
Wysokogórskie szlaki turystyczne po polskiej stronie Tatr są otwarte przez cały rok, jednak od 1 kwietnia do 30 listopada obowiązuje zakaz poruszania się po górach od zmroku do świtu. Takie ograniczenie związane jest z ochroną przyrody.
Obecnie po północnej stronie grani i w miejscach na ogół zacienionych, występują jeszcze miejscami płaty zmrożonego, twardego śniegu. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia w zimowej turystyce, jak również posiadania zimowego sprzętu turystycznego, takiego jak raki, czekan i kask.
Autor: Szymon Bafia, PAP.