SYDNEY – Urzędująca w Australii konsul generalny z Polski miała okazję po raz pierwszy posmakować przedstawienia Shen Yun Performing Arts, oglądając spektakl w środę, 4 marca 2020 roku w Capitol Theatre w Sydney.
„To wszystko jest niesamowite” – powiedziała dr Monika Kończyk. „Począwszy od tego, gdy aktorzy, tancerze i muzyka prowadzą nas przez piękne opowieści z czasów starożytnych, a nawet z czasów jeszcze wcześniejszych”.
Pani konsul generalny Rzeczypospolitej Polskiej spodobał się fakt, że w przedstawieniu nie zabrakło bohaterów z różnych środowisk starożytnych Chin.
„Możemy śledzić przeszłość i podążać za historią Chin – narodu chińskiego – nie tylko cesarza, ale także zwykłych postaci. W ich uczuciach, miłościach – dużo w tym oddanej emocji” – dodała.
„To opowieści o zwykłych ludziach, którzy mogą nawet tańczyć podczas zwyczajnych zakupów, na targowisku i przy dźwięku wspaniałego fletu. Była taka jedna śliczna historia i wszyscy byli rozbawieni”.
Shen Yun, światowej sławy nowojorski zespół taneczno-muzyczny, czerpie dla swych występów inspiracje z historii i legend wielu chińskich dynastii aż po czasy współczesne. Cywilizacja chińska trwała nieprzerwanie przez 5000 lat, a niektóre udokumentowane wydarzenia zostały szczegółowo opisane. Ta bogata przeszłość jest źródłem dającym Shen Yun szerokie możliwości, by pokazać je w przedstawieniach.
Największe wrażenie na dr Kończyk zrobiła niezwykła harmonia pomiędzy powiewającymi z gracją długimi rękawami kostiumów, a tanecznym ruchem tancerek: „To było naprawdę niezwykłe”.
Nazwa Shen Yun oznacza po chińsku „piękno tańczących boskich istot”, a występujący na scenie artyści starają się publiczności przekazać tę piekną ideę.
Pani konsul przyrównała boski aspekt przedstawienia do tego, co wiąże się z jej własną wiarą.
„Pochodzę przecież z katolickiego kraju i wierzę w Boga, dlatego uważam, że jest to coś i mnie bliskiego, i dość powszechne czy też normalne jest to, że jesteśmy związani z boskością czy nadprzyrodzoną istotą, Bogiem, który rządzi naszym życiem”.
„Uważam, że każdy powinien przynajmniej raz zobaczyć to przedstawienie, ponieważ można dzięki niemu zaczerpnąć nieco wiedzy o Chinach, ale przede wszystkim świetnie spędzić czas przy wspaniałym tańcu i muzyce”.
Reportaż powstał przy współpracy NTD Television i Alana Cheunga.
„The Epoch Times” uważa Shen Yun Performing Arts za znaczące wydarzenie kulturowe naszych czasów i od chwili powstania zespołu w 2006 roku zamieszcza wywiady z widzami, w których opisują oni swoje wrażenia ze spektakli.
Tekst oryginalny ukazał się w anglojęzycznej edycji „The Epoch Times” dnia 2020-03-05, link do artykułu: https://www.theepochtimes.com/consul-general-is-impressed-by-the-ancient-stories-beautiful-costumes-in-shen-yun_3260859.html