Amerykański urzędnik wzywa administrację Bidena do nałożenia sankcji na sprawców śmierci chińskiego dziennikarza, po tym jak zmarł w więzieniu za trwanie w wierze.
Trzydziestoletni Pang Xun zmarł w grudniu na skutek tortur, nieco ponad rok po aresztowaniu za wiarę w duchową praktykę Falun Gong. Całe jego ciało było pokryte śladami tortur, łącznie ze śladami krwi na bladych, spuchniętych ustach.
„Oto jest świat pod rządami Komunistycznej Partii Chin” – wyznaje jego matka na filmie wideo nagranym 3 grudnia, po ujrzeniu ciała martwego syna w krematorium.
Wskazuje ona na jego plecy, czerwone i spuchnięte, najprawdopodobniej w wyniku bicia. „To jest zbyt okrutne” – mówi. – „Pang Xun, czy wiesz, że mama cię kocha? Mama oczyści twoje imię”.
David Curry, komisarz Amerykańskiej Komisji ds. Wolności Religijnej na Świecie (ang. U.S. Commission on International Religious Freedom, USCIRF), powiedział, iż agencja jest „głęboko zasmucona” śmiercią Panga, po udokumentowaniu w raporcie z 2021 roku setek podobnych wyroków wydanych na wyznawców Falun Gong, „z których część zmarła tragicznie w areszcie z powodu nadużyć”.
„Potępiamy prześladowanie praktykujących Falun Gong przez chińskie władze i wzywamy rząd USA do nałożenia sankcji, łącznie z wielostronnie ukierunkowanymi sankcjami we współpracy z podobnie myślącymi partnerami międzynarodowymi, na chińskich urzędników oraz instytucje odpowiedzialne za te przerażające nadużycia” – powiedział gazecie „The Epoch Times”.
Falun Gong jest duchową praktyką, która zachęca wyznawców do życia zgodnie z uniwersalnymi zasadami prawdy, życzliwości i cierpliwości, a także uczy zestawu ćwiczeń medytacyjnych.
Ze względu na swoją ogromną popularność, jest ona obiektem brutalnego prześladowania przez Komunistyczną Partię Chin (KPCh) w Chinach od 1999 roku.
Miliony ludzi cierpiało z powodu licznych form uwięzienia podczas trwającej kampanii, a niezliczona liczba wyznawców zmarła w wyniku usankcjonowanej przez państwo grabieży organów.
Władze więzienia stwierdziły, że przyczyną śmierci Panga była nadczynność tarczycy, schorzenie, o którym strażnicy więzienni nigdy nie wspominali w czasie wizyt rodziny przez blisko 1,5 roku przebywania Panga w niewoli. Informację tę przekazał prezenter radiowy państwowej stacji radiowo-telewizyjnej w Syczuanie (ang. Sichuan Radio and Television), w południowo-zachodnich Chinach.
Pang został skazany na 5 lat więzienia za rozdawanie ulotek informacyjnych, które podważały państwową propagandę KPCh oczerniającą duchową praktykę.
Bliski przyjaciel Panga, który poprosił o anonimowość z obawy przed odwetem, wyznał, że za każdym razem, kiedy matka Panga widziała się z nim w więzieniu, dostrzegała nowe siniaki na jego twarzy i szyi. „Czy bito ciebie?” – pytała, zaś Pang w odpowiedzi starał się ją pocieszyć, mówiąc: „To nic. Mogę znieść wszystko”.
Nie udało nam się porozmawiać z rodzicami Panga w tej sprawie.
Senator Eric Shmitt (Republikanin z Missouri), który w 2020 roku złożył pozew przeciw Pekinowi za ukrywanie zagrożenia pandemią COVID-19 i pozwalanie na to, aby rozprzestrzeniła się po świecie, powiedział, że wierzy w to, iż „więcej ludzi powinno zacząć głośno mówić” o nadużyciach praw człowieka popełnionych przez reżim.
„Więcej ludzi powinno o tym głośno mówić” – powiedział Schmitt do NTD, siostrzanego medium „The Epoch Times”.
Chiny pod rządami KPCh „nie są wolnym i otwartym społeczeństwem. Nie jest to rząd republikański czy też demokratyczny. Jest to dyktatorski i brutalny reżim, dążący za wszelką cenę do utrzymania władzy i kontroli” – powiedział i dodał, że widzi odpowiedzialność po stronie Stanów Zjednoczonych w kwestii zatrzymania tych nadużyć. „Ameryka jest miejscem, w którym ludzie mogą spełnić swoje marzenia i żyć tak, jak chcą. Musimy stać w twardej opozycji do tego, co obecnie wyprawiają komuniści w Chinach”.
Departament Stanu USA przekazał, że „wciąż rozważa użycie wszelkich odpowiednich narzędzi, by pociągnąć do odpowiedzialności ponoszących winę za łamanie praw człowieka oraz nadużycia w ChRL oraz innych krajach”.
„Wzywamy rząd ChRL do natychmiastowego zaprzestania prześladowań i złego traktowania praktykujących Falun Gong, wypuszczenia tych uwięzionych z powodu swoich wierzeń oraz ustalenia losów zaginionych praktykujących” – powiedział gazecie „The Epoch Times” rzecznik Departamentu.
Prześladowanie nie ogranicza się tylko do samych wyznawców.
W czasie rozprawy sądowej, która odbywała się 17 lutego w Chinach, prawnik Xie Yanyi, obrońca praktykującej Falun Gong, powiedział, że sędzia przerywał jego wypowiedź co najmniej siedmiokrotnie, ostatecznie nakazując policji jego zatrzymanie.
Zdaniem Xie, był to akt dokonany z premedytacją w celu pozbawienia jego klientki Zhang Suqin obrony prawnej.
„Aby sfabrykować niesłuszny wyrok, [sędzia] nie może spojrzeć prawdzie w oczy i zamiast tego polega na policji, aby wydać werdykt” – powiedział „The Epoch Times”. Taki precedens skutecznie oznacza „całkowitą śmierć” chińskiego systemu sądownictwa.
Współpraca przy artykule: Sherry Dong i Hong Ning.
Eva Fu pisze dla „The Epoch Times” z Nowego Jorku. Koncentruje się na polityce amerykańskiej, relacjach USA–Chiny, wolności religijnej i prawach człowieka. Skontaktuj się z Evą pod adresem: [email protected].
@EvaSailEast
Tekst oryginalny ukazał się w anglojęzycznej edycji „The Epoch Times” dnia 2023-02-20, link do artykułu: https://www.theepochtimes.com/us-religious-freedom-official-calls-for-sanctions-over-death-of-chinese-journalist_5071486.html