Nowojorski zespół taneczno-muzyczny, którego misją jest odrodzenie tradycyjnej chińskiej kultury na światowej scenie, jest celem rozległej kampanii nacisków ze strony pekińskiego reżimu.
Shen Yun Performing Arts, począwszy od swojego powstania w 2006 roku, musiało stawiać czoła najróżniejszym chwytom stosowanym przez Komunistyczną Partię Chin (KPCh), od wywierania nacisków dyplomatycznych na rządy krajów, w których przebywał zespół, a także wywieranie presji na teatry, w których Shen Yun miało występować, po uruchamianie wspieranych przez państwowe media kampanii reklamowych, które miały na celu udaremnienie lub sabotowanie corocznego światowego tournée zespołu.
Tym razem, gdy Shen Yun miało wystawić spektakl pod przewodnim hasłem „Chiny sprzed komunizmu”, działania sabotujące KPCh dosięgły zespół w Meksyku, gdzie na 10 maja (2022 r., oryginalna wersja artykułu opublikowana na początku maja – przyp. redakcji) zaplanowano dwutygodniowe tournée po pięciu miastach.
Jak wynika z materiałów udostępnionych „The Epoch Times”, urzędnicy chińskiej ambasady nawiązali kontakt z przedstawicielami władz meksykańskich w co najmniej trzech miastach poprzez listy, e-maile, rozmowy telefoniczne lub wiadomości w mediach społecznościowych.
Prośba zawarta w e-mailu
Po początkowym nawiązaniu kontaktu za pośrednictwem platformy Instagram z biurem burmistrza miasta Santiago de Querétaro w środkowym Meksyku, ambasada Chin w Meksyku wysłała szereg e-maili i listów, próbując zintensyfikować naciski.
„Meksykańskie Stowarzyszenie Falun Dafa […] zorganizuje 10 i 11 maja tego roku tournée ‘Shen Yun’ w Teatro Metropolitano Querétaro, czemu strona chińska stanowczo się sprzeciwia” – napisał Zhao Heng, pracownik ambasady, w e-mailu z 4 maja adresowanym do Almy Izaguirre, koordynatorki porządku prac w samorządzie Querétaro, którego kopię otrzymało „The Epoch Times”.
Falun Gong, znane również jako Falun Dafa, to praktyka duchowa, która została upubliczniona w Chinach w latach 90. ubiegłego wieku. Składa się z ćwiczeń medytacyjnych i nauk moralnych opartych na zasadach Prawdy, Życzliwości i Cierpliwości. Cieszyła się ogromną popularnością aż do momentu, gdy chiński reżim zaczął postrzegać wielką liczbę jej wyznawców za zagrożenie i rozpoczął systematyczny proces wykorzenienia praktyki poprzez prześladowania jej zwolenników zakrojone na szeroką skalę. Miliony wyznawców było przetrzymywanych przez reżim w ośrodkach, w których poddawano ich niewolniczej pracy, torturom, praniu mózgu, a także przymusowej grabieży organów.
Trwające ponad dwie dekady prześladowania tej grupy duchowej były przedstawiane na przestrzeni lat w utworach tanecznych Shen Yun.
W e-mailu Zhao zapytał, czy ambasada Chin mogłaby wysłać „notę” do władz miasta za pośrednictwem maila lub w inny sposób, aby wyjaśnić, „czym jest Falun Dafa i tournée Shen Yun”.
„Zwracamy się z prośbą, by lokalne władze Querétaro podjęły niezbędne środki w celu zakazania spektakli ‘Shen Yun’, aby uniknąć oszukania i wykorzystania Meksykanów” – powiedział Zhao, dodając, że „byłoby wielką przyjemnością i zaszczytem” móc utrzymać kontakt za pośrednictwem aplikacji WhatsApp z „kompetentnymi osobami, aby właściwie przekazać tę kwestię”.
Po otrzymaniu listu władze miasta skontaktowały się z lokalnymi prezenterami Shen Yun, aby wysłuchać ich wersji wydarzeń.
Wykorzystanie relacji chińsko-meksykańskich
E-mail okazał się początkiem wielodniowych starań ze strony chińskiej ambasady, aby wpłynąć na meksykańskie władze i teatry.
Dzień później chińska ambasada wystosowała sześciostronicowy list do władz miasta pod tytułem: „nota do Querétaro”. List był napisany zarówno w języku chińskim, jak i hiszpańskim i miał na celu skłonić władze Querétaro, by zakazały występów Shen Yun.
Shen Yun ma wystąpić dwa razy w Teatro Metropolitano Querétaro – 10 i 11 maja, co oznacza, że po roku przerwy spowodowanej pandemią zespół wystąpi w tym miejscu po raz czwarty. W tym roku zespół został zaproszony przez burmistrza miasta, który uczestniczył w przedstawieniu w 2019 roku.
Według lokalnego organizatora wszystko wskazuje na to, że na oba przedstawienia bilety zostaną wyprzedane.
„Ludzie w Querétaro kochają Shen Yun” – powiedział „The Epoch Times” Carlos Guzman, członek Meksykańskiego Stowarzyszenia Falun Dafa i lokalny konferansjer Shen Yun.
Guzman powiedział, że „duży procent ludzi”, którzy kupili bilety na spektakl Shen Yun w 2020 roku, ostatecznie odwołany z powodu pandemii, zachowało swoje bilety, zamiast je zwrócić, z nadzieją, że zobaczą przedstawienie, gdy zespół powróci.
Zgodnie z kopią listu z 5 maja otrzymaną przez „The Epoch Times” ambasada dołączyła do korespondencji harmonogram przedstawień i stwierdziła, że „strona chińska jest poważnie zaniepokojona” faktem, że to wydarzenie ma miejsce.
Niektóre fragmenty spektaklu „atakują chiński rząd” – czytamy w liście, na którym widnieje czerwona pieczęć ambasady. Ambasada Chin przypomniała Querétaro o 50-letnich stosunkach dyplomatycznych między Meksykiem a Chinami, twierdząc, że występy Shen Yun podważą tę przyjaźń.
„Ambasada Chin w Meksyku usilnie prosi rząd Querétaro o podjęcie niezbędnych kroków w celu zakazania występów Shen Yun w mieście oraz przypomina urzędnikom Querétaro wszystkich szczebli, członkom rady, naukowcom i reporterom, by trzymali się z daleka [od występów Shen Yun – przyp. tłumacza]” – czytamy w liście.
Trzymając się swego stanowiska
Chociaż chińska ambasada nie sprecyzowała, co konkretnie wywołało jej gniew, Guzman uważa, że ma to coś wspólnego z wartościami Falun Gong.
„Falun Dafa promuje trzy ważne zasady: Prawdę, Życzliwość i Cierpliwość, ale wygląda na to, że chiński konsulat i chińska ambasada znajdują się po przeciwnej stronie” – powiedział. „Podczas gdy Falun Dafa promuje prawdę, oni promują kłamstwa”.
Naciski chińskiego reżimu pojawiły się akurat w momencie, gdy proceder przymusowej grabieży organów, jedno z najgorszych nadużyć KPCh wobec wyznawców Falun Gong, zaczął przyciągać coraz większą uwagę w Europie.
5 maja Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wyraził „poważne zaniepokojenie doniesieniami o stałej, systematycznej, nieludzkiej i usankcjonowanej przez państwo grabieży organów od więźniów w Chinach, a w szczególności od praktykujących Falun Gong”.
Josep Borrell, szef unijnej dyplomacji, powiedział 4 maja, że UE „z całą stanowczością potępia przestępczą, nieludzką i nieetyczną praktykę przymusowej grabieży organów”.
Ingerencja chińskich urzędników nie skończyła się na Querétaro, o czym wkrótce przekonali się prezenterzy Shen Yun. Po usłyszeniu o epizodzie w Querétaro, Maru Ruano, rzeczniczka Meksykańskiego Stowarzyszenia Falun Dafa, która nadzoruje występ Shen Yun w mieście Meksyk, szybko zadzwoniła do Auditorio Nacional, gdzie Shen Yun będzie występować od 13 maja. Teatr powiedział jej, że ambasada dzwoniła do nich dwa tygodnie temu, aby odwołać występ.
Teatr stanowczo odmówił ambasadzie, mówiąc, że „zamierzają kontynuować wystawianie przedstawień zgodnie z początkowymi planami” – stwierdziła Ruano.
Stwierdzili, że „teatr zawsze będzie miał otwarte drzwi na tego typu przedstawienia” – powiedziała Ruano w rozmowie z „The Epoch Times”.
W 2018 i 2019 roku publiczność teatru uznała Shen Yun za jedno z najlepszych przedstawień prezentowanych na żywo w Meksyku.
„Kiedy zapytałam ich, dlaczego mi o tym nie powiedzieli, odpowiedzieli, że nie mam się czym martwić, bo sprawa jest załatwiona. Teatr przyjął zdecydowane stanowisko, że będzie kontynuował wystawianie przedstawień, tak jak to miało miejsce w poprzednich latach” – powiedziała Ruano.
Według lokalnego prezentera burmistrz San Luis Potosí otrzymał również maila od ambasady Chin z prośbą, aby miasto nie promowało dwóch zaplanowanych występów na 17 i 18 maja.
Według Guzmana tajemnica sukcesu Shen Yun, pomimo ciągłych nacisków Pekinu, leży w przesłaniu, jakie niesie ludziom.
„Shen Yun pokazuje, jak wyglądałyby Chiny, gdyby nie było komunizmu, a także prezentuje spektakl, w którym przedstawia […] całą tę kulturę, która została dosłownie unicestwiona przez Komunistyczną Partię Chin” – powiedział.
Ruano uważa, że chińskie działania sabotażowe nie odniosą sukcesu w Meksyku.
„Jesteśmy wolnym krajem i mamy wolność słowa” – powiedziała.
Eva Fu jest nowojorską dziennikarką z „The Epoch Times”, która skupia się na stosunkach USA–Chiny, wolności religijnej i prawach człowieka. Skontaktuj się z Evą pod adresem: [email protected].
@EvaSailEast
Tekst oryginalny ukazał się w anglojęzycznej edycji „The Epoch Times” dnia 2022-05-06, link do artykułu: https://www.theepochtimes.com/chinese-embassy-pressures-local-officials-to-block-shen-yun-performances-in-mexico_4451452.html