Chiński XIX zjazd, czyli odbywające się co 5 lat przetasowanie w kierownictwie Komunistycznej Partii Chin (KPCh), zamknął się przeważeniem szali na korzyść obecnego przywódcy Xi Jinpinga.
Liczba stronników, których Xi mógł mianować na członków Stałego Komitetu Biura Politycznego, najwyższego organu decyzyjnego Chin, jest oznaką jego władzy nad partią.
Po tygodniu przetargów udało się Xi ulokować swoich stronników na najwyższych stanowiskach kierowniczych. W Stałym Komitecie, do którego Xi też należy, pięciu członków stoi zdecydowanie po jego stronie, podczas gdy jeden ma bliskie związki z byłym przywódcą partii Jiang Zeminem.
Poprzednio trzech członków komitetu należało do frakcji politycznej Jianga.
Wyraźnie Xi nie mianował żadnego protegowanego na swojego następcę, co sugeruje, że jego pragnieniem jest pozostanie przy władzy po następnym zjeździe w 2022 roku. Zwyczajem partii jest mianowanie kilku młodszych członków do Stałej Komitetu, z których jeden będzie aspirował do stanowiska przywódcy KPCh na następnym zjeździe. Ponieważ jednak wszyscy członkowie Stałego Komitetu wraz z Xi są obecnie po sześćdziesiątce, więc nie ma oczywistego następcy. Oficjalny wiek przejścia na emeryturę to 68 lat.
Xi również bardziej umocnił swoją władzę wewnątrz partii, gdyż zjazd zadecydował 24 października o włączeniu politycznej doktryny Xi – znanej jako „Myśl Xi Jinpinga o socjalizmie z chińską charakterystyką w nowej erze” – do statutu partii.
W ciągu kilku ostatnich dziesięcioleci ideologie byłych przywódców KPCh były włączane do statutu, lecz bez podawania nazwisk ich twórców. Włączenie nazwiska Xi stawia go obok Mao Zedonga, założyciela komunistycznych Chin, będącego jedynym przywódcą, którego nazwisko jest połączone z jego myślą. Nazwisko Deng Xiaopinga łączone jest tu jedynie z „teorią”.
Kto wchodzi
Dnia 25 października na krótko przed południem ujawniono na konferencji prasowej w Pekinie nowo mianowanych członków Stałego Komitetu. Bliscy zaufani Xi objęli wraz z nim najbardziej wpływowe stanowiska.
Przez kilka ubiegłych tygodni mnożyły się spekulacje odnośnie tego, czy Xi złamie obowiązujące zwyczaje, pozwalając Wang Qishanowi stojącemu na czele antykorupcyjnej kampanii Xi na pozostanie członkiem komitetu, mimo że przekroczył on oficjalny wiek przejścia na emeryturę. (Wang ukończył 69 lat w lipcu).
Wang był przewodniczącym Centralnej Komisji Kontroli Dyscyplinarnej (akronim ang. CCDI – przyp. tłum.), walczącej z łapówkarstwem agencji wewnętrznej, która stała się motorem kampanii antykorupcyjnej Xi, służącej mu do pozbycia się politycznych wrogów z partii – czyli wysokich funkcjonariuszy z frakcji Jianga.
Wang został skreślony z listy członków Komitetu Centralnego (organ składający się z ponad 200 funkcjonariuszy najwyższego szczebla), potwierdzając, że odchodzi na emeryturę ze swojego wysokiego stanowiska w Stałym Komitecie Biura Politycznego.
Xi nie mógł zatrzymać Wanga, ale pomyślnie ulokował innych swoich współpracowników w Stałym Komitecie. Oprócz samego Xi i obecnego premiera Li Keqianga pięciu innych członków komitetu jest nowo mianowanych, łącznie z Zhao Leji, który został również mianowany sekretarzem CCDI (akronim Centralnej Komisji Kontroli Dyscyplinarnej – przyp. tłum.), obejmując po Wangu stanowisko szefa agencji antykorupcyjnej. Zhao jako kierownik Wydziału Organizacyjnego był odpowiedzialny za mianowanie funkcjonariuszy na wyższe stanowiska. Według Instytutu Brookingsa (think tank w Waszyngtonie – przyp. tłum.) Zhao pomagał w awansowaniu wielu stronników Xi.
W 2015 roku Zhao napisał także liczący 4000 słów artykuł dla „Qiushi”, politycznego czasopisma KPCh, w którym wyraził publicznie swoje poparcie dla Xi.
Xi awansował także swojego podwładnego Li Zhanshu, który pełnił funkcję szefa biura generalnego od czasu przejęcia władzy przez Xi w 2012 roku. Li rozpoczął swoją wczesną karierę, ściśle współpracując z Xi. Obydwaj, on i Xi, pełnili funkcje sekretarzy partyjnych w lokalnych okręgach prowincji Hebei.
Wang Huning, czołowy doradca Xi w zakresie polityki zagranicznej, również jest jego zaufanym sojusznikiem. Zasłużył sobie na przydomek „bogactwo wiedzy Zhongnanhai”, co odnosi się do kompleksu w Pekinie będącego siedzibą najwyższych władz.
Do komitetu wszedł również Wang Yang, obecny wicepremier, znany ze swoich uprzednich działań reformatorskich w okresie, kiedy zarządzał prowincją Guangdong.
Li, Wang Huning i Wang Yang (niespokrewnieni) stworzyli wąskie grono, które często towarzyszyło Xi w jego krajowych i międzynarodowych podróżach.
Jedynym funkcjonariuszem posiadającym powiązania z Jiangiem jest Han Zheng, obecny szef partii w Szanghaju. Szanghaj stał się znany jako podatny grunt dla stronników Jianga, ponieważ Jiang osobiście pełnił tam funkcję szefa partii w latach 1980. Jednakże w ostatnich latach Han zaczął wyrażać lojalność wobec Xi.
Jednocześnie trzej funkcjonariusze, którzy pracowali pod kierownictwem Xi w okresie ich urzędowania w prowincji Zhejiang: obecny sekretarz partii w Pekinie Cai Qi, wiceminister wydziału propagandy Huang Kumming oraz sekretarz partii z prowincji Jiangsu Li Qiang, zostali nowo mianowanymi członkami 25-osobowego Biura Politycznego.
Kto odchodzi
Dowodem słabnących wpływów Jianga może być fakt, że inni kluczowi stronnicy Jianga nie znaleźli się wśród mianowanych na najwyższe stanowiska. Meng Jianzhu, były szef aparatu bezpieczeństwa i członek gangu szanghajskiego – grupy funkcjonariuszy zawdzięczających swoje kariery protekcji Jianga – został usunięty z Komitetu Centralnego.
Przy tym artykule współpracowali Frank Fang, Gu Qing’er i Zhang Dun.
Tekst oryginalny ukazał się w anglojęzycznej edycji „The Epoch Times” dnia 2017-10-26, link do artykułu: https://news.theepochtimes.com/xi-jinping-gains-control-with-allies-appointed-to-top-leadership-3_2341858.html