W środę w odległości ok. 10 razy większej niż dystans Ziemia–Księżyc naszą planetę minie asteroida. Mimo że naukowcy zaliczają to ciało do tzw. potencjalnie niebezpiecznych planetoid, to zapewniają, że dla Ziemi nie stwarza ona zagrożenia.
Szczegóły na temat przelotu podało Center for Near Earth Object Studies, działające w ramach NASA JPL.
Planetoida nosząca oznaczenie 441987 (2010 NY65) została odkryta 14 lipca 2010 roku w ramach projektu WISE. Jej okres obiegu dookoła Słońca jest prawie taki sam jak Ziemi, wynosi niecałe 366 dni. Z kolei dookoła swojej osi obraca się raz na pięć godzin.
(Powyżej przelot planetoidy zarejestrowany w 2018 r.).
W środę 24 czerwca o godz. 8.44 polskiego czasu planetoida zbliży się do naszej planety na odległość ok. 10 razy większą niż dystans Ziemia–Księżyc. Taka odległość plus niemała średnica obiektu – od 140 do 309 m – powodują, że naukowcy zaliczają to ciało do tzw. potencjalnie niebezpiecznych planetoid (ang. Potentially Hazardous Asteroid, w skrócie PHA). Należy też do szerszej grupy obiektów, zwanych NEO (ang. Near-Earth Objects, pol. „obiekty bliskie Ziemi”).
Astronomowie wskazują, że odległość, w jakiej asteroida minie Ziemię, jest bezpieczna i nie grozi nam obecnie nic z jej strony.
Podobne przeloty są codziennością dla naszej planety, jednak zwykle mijają nas zdecydowanie mniejsze planetoidy. Nasz kosmiczny dom napotyka też na swojej drodze dużo mniejsze obiekty – meteoroidy. Jeśli jakiś mały kosmiczny okruch trafi w Ziemię, to zwykle ulega spaleniu w atmosferze, co obserwujemy jako meteor, zwany popularnie „spadającą gwiazdą”. Gdy obiekt jest na tyle duży, że przetrwa lot przez atmosferę, uderza w powierzchnię planety, tworząc krater, a my możemy potem znaleźć odłamki w postaci meteorytów.
Najbardziej znanym kraterem meteorytowym w Polsce jest Morasko na terenie Poznania. Został prawdopodobnie utworzony na skutek upadku meteorytu kilka tysięcy lat temu (aczkolwiek istnieją też hipotezy, że upadek meteorytu nastąpił jednak zdecydowanie bliżej naszych czasów). Obecnie znajdowane są w okolicy kolejne fragmenty meteorytu. W ostatnich latach udało się nawet znaleźć okazy o wadze blisko 300 kg.
Minione oraz przewidywane przeloty planetoid w pobliżu Ziemi można na bieżąco sprawdzać na stronie: cneos.jpl.nasa.gov/ca. Są tam zebrane przeloty od 1900 do 2200 roku.
Źródło: PAP.