Ponad 300 poduszek w kształcie serca dla kobiet po mastektomii – uszyto w sobotę w Białymstoku w ramach akcji charytatywnej „Serce od serca”. Jak mówią organizatorzy, chcieli w ten sposób pomóc chorym kobietom, a zdrowym przypomnieć o profilaktyce.
Akcja w Białymstoku trwała cztery godziny, założeniem było uszycie 200 serc, ale ostateczny wynik to 310 – powiedziała PAP jedna z organizatorek białostockiej odsłony ogólnopolskiej akcji „Serce od serca” Anna Narel z Projektu „Era Nowych Kobiet”.
Poduszki w kształcie serca szyli wolontariusze – przede wszystkim mieszkanki Białegostoku i okolicznych miejscowości, kobiety w trakcie leczenia onkologicznego oraz te, które już je zakończyły, pomagały im rodziny – dzieci i mężowie. Narel powiedziała, że w sumie ok. 200 osób było zaangażowanych w robienie poduszek.
Materiał i wycięte już formy serc przygotowała i dostarczyła na akcję jedna z lokalnych firm. Zadaniem wolontariuszy było zszycie i wypełnienie serc, by utworzyły poduszki. Uczestniczki mówiły, że to nie jest szycie zwykłych poduszek, to – jak podkreślały – „szycie, które ma sens”.
Teraz serduszka trafią do pacjentek Białostockiego Centrum Onkologii; posłużą jako element rehabilitacji. „To taki przyjemny element wspierający rehabilitację onkologiczną” – mówiła dyrektorka Białostockiego Centrum Onkologii Magdalena Borkowska. Poduszki mogą służyć jako podparcie ręki, a noszone pod pachą – mogą łagodzić ból nacięcia chirurgicznego czy chronić przed przypadkowymi uderzeniami.
Podczas akcji przedstawicielki BCO opowiadały o profilaktyce raka piersi. Narel zwróciła też uwagę, że celem akcji, oprócz pomocy chorym, było przypomnienie o tym, jak ważna jest profilaktyka, aby – jak podkreśliła – w przyszłym roku spotkać się w tym samym gronie, zdrowych kobiet. „Chęć pomocy, spontaniczne spotkanie, ale najważniejsze – profilaktyka, aby jeśli możemy, takich sytuacji uniknąć” – dodała.
Jak informowało wcześniej PAP Białostockie Centrum Onkologii, do połowy października wykonano tam ponad 6,2 tys. profilaktycznych badań piersi. Mammografie wykonywane są m.in. w ramach projektu BCO „Masz po co żyć, badaj piersi”. Na projekt składają się szkolenia dla kobiet z samobadania piersi, jego uczestniczki otrzymują też zaproszenie na mammografię.
Autorka: Sylwia Wieczeryńska, PAP.