Relacja dziennikarki chińskojęzycznej edycji „The Epoch Times” Mary Mann z Torunia.
Wieczorem 12 marca zespół Shen Yun Performing Arts wystąpił w Sali Koncertowej CKK Jordanki w Toruniu. Było to drugie miasto w Polsce, w którym zespół dał przedstawienia dla polskiej publiczności w tym roku. Sala była wypełniona po brzegi, a artystów wielokrotnie nagradzano gromkimi brawami.
Grzegorz Grabowski, prezes Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki (CKK Jordanki), w którym znajduje się Sala Koncertowa CKK Jordanki, obejrzał występ, który zabrał go w podróż przez 5000 lat historii Chin. Pan Grabowski ujawnił reporterowi „The Epoch Times”, że chiński konsul osobiście go odwiedził i próbował zakłócić występ Shen Yun w Polsce.
Pan Grzegorz Grabowski powiedział reporterowi „The Epoch Times”, że pracownicy chińskiego konsulatu odwiedzili go dwukrotnie. W styczniu tego roku dwie kobiety przyszły poprosić teatr o odwołanie występu Shen Yun, jednak nie osiągnęły zamierzonego celu. Z kolei w lutym chiński konsul osobiście spotkał się z Grzegorzem Grabowskim i zażądał, by CKK Jordanki anulowało umowę z Shen Yun, ale również spotkał się z odmową.
Pan Grabowski powiedział, że teatr podpisał już umowę z Shen Yun, a bilety zostały wyprzedane, więc „nie mogę zabronić lub rozwiązać umowy, bo poniósłbym wtedy duże koszty. […] Wynajęta [została] sala, to się impreza odbędzie. Żadne naciski nas z tego nie zwolnią”.
Niebiosa na nas wszystkich czekają
Włodzimierz Tesz oglądał występ wraz z żoną Jolantą Tesz 12 marca.
„Znakomite! Jesteśmy pod wrażeniem!” – chwaliła pani Tesz. Jej mąż również nie szczędził pochwał: „To jest niezwykłe widowisko”.
Pani Tesz dodała: „Niesamowita precyzja wszystkich artystów i wdzięk”. Pan Tesz powiedział: „To jest niesamowite! Te kolory. Taniec kwiatów mi się najbardziej podobał. Koordynacja tancerek też mi się podobała”.
Oboje powiedzieli również, że byli szczególnie poruszeni opowieścią taneczną Shen Yun, która traktuje o prześladowaniach za wiarę. „Niewątpliwie ta scena, która pokazywała obecną sytuację w Chinach […] była z pewnością tą, która dotykała najbardziej” – powiedziała pani Tesz. Pan Tesz wyraził to samo odczucie: „Tak, zgadza się”.
Pani Tesz kontynuowała: „Myślimy, że dużo tutaj emocji, emocjonujących wyzwań i to przesłanie, że być może Niebiosa w przyszłości pozwolą również rozwiązać te trudne sytuacje”. Pan Tesz przytaknął i powiedział: „[Niebiosa] na nas wszystkich czekają”.
Pan Tesz odniósł się do misji Shen Yun, którą jest odrodzenie tradycyjnej chińskiej kultury: „Jest to nasz pierwszy kontakt z chińską kulturą, taki bliski kontakt”.
Pani Tesz również z radością powiedziała: „Ale niewątpliwie jest to bardzo nowe dla nas, ale również bardzo interesujące”. Jednocześnie pani Tesz czuła się zaszczycona, że mogła doświadczyć chińskiej kultury. Powiedziała: „Kultura chińska jest niesamowita, tajemnicza, ekscytująca i niewątpliwie do szczęściarzy należą ci, którzy mogą ją zgłębić”.
Na koniec małżeństwo szczerze podziękowało artystom Shen Yun. Pani Tesz powiedziała: „Największe wyrazy uznania, gratulacje i podziękowania!”. Pan Tesz powiedział: „Podziękowania za piękny występ”.
„Przesłaniem spektaklu jest zachowanie życzliwego i współczującego serca”
Dariusz Paczkowski po obejrzeniu Shen Yun powiedział: „Pierwszy raz miałem przyjemność mieć styczność z tak piękną chińską muzyką i tańcem, […] i jestem pod wielkim wrażeniem. Bardzo mi się spodobała muzyka Shen Yun”. Powiedział, że było to dla niego niebiańskie doświadczenie.
Pan Paczkowski i jego żona obejrzeli wieczorny występ Shen Yun. Przed przejściem na emeryturę pan Paczkowski był dyrektorem i członkiem zarządu dużej międzynarodowej firmy. Firma uplasowała się na 177. miejscu na liście Fortune 500 w 2021 roku, a zajmuje się produkcją i sprzedażą urządzeń medycznych.
Pan Paczkowski powiedział, że on i jego żona oglądali Shen Yun pierwszy raz i byli pod wielkim wrażeniem pięknego występu zespołu. Powiedział: „Przyjechaliśmy do Torunia aż z Warszawy, aby obejrzeć przedstawienie. Podobały mi się wspaniałe kolory [Shen Yun], a w szczególności muzyka. […] Zauważyłem też, że orkiestra [Shen Yun] posiada różne rodzaje instrumentów muzycznych, zarówno klasyczne, jak i nowoczesne”.
Panu Paczkowskiemu szczególnie spodobała się muzyka erhu. Powiedział: „Jest wspaniała! Dźwięk erhu jest wyjątkowy. Czułem się, jak w pięknym ogrodzie”.
Powiedział, że ostatnia opowieść taneczna pt. „Wielka Doskonałość” głęboko nim wstrząsnęła. „Ostatni taniec był szczególnie wyjątkowy. Zrozumiałem, że to, co [Shen Yun] chce przekazać światu, to zachowanie życzliwego i współczującego serca. Myślę, że jest to podstawa filozofii Falun Gong” – zauważył.
Paczkowski ma nadzieję, że będzie miał okazję obejrzeć więcej występów Shen Yun. „Bardzo lubię Shen Yun. Mam nadzieję, że [Shen Yun] da więcej występów, aby przekazać swoje przesłanie poprzez taniec jak największej liczbie ludzi!”.
Pan Paczkowski powiedział również, że poleciłby Shen Yun swoim krewnym i przyjaciołom.
Wiceprezes firmy: Pierwszy taniec po podniesieniu kurtyny wzruszył mnie
„Pierwszy taniec mnie poruszył” – powiedział Artur Nowak. Pan Nowak przyprowadził swoją rodzinę, aby obejrzeć przedstawienie.
Panu Nowakowi w szczególności spodobał się taniec na początku przedstawienia, który pokazuje, jak niebiańskie istoty schodzą wraz ze Stwórcą przez warstwy ciał niebieskich we wszechświecie, aby następnie zstąpić do ludzkiego świata i stworzyć wspaniałą cywilizację. Powiedział, że zarówno „zmienność” programu, jak i „gracja” samego tańca wywarły na nim głębokie wrażenie.
Shen Yun z powodzeniem połączyło tradycyjny taniec z nowoczesną technologią, tworząc w ten sposób niesamowite efekty sceniczne. Pan Nowak był pod szczególnym wrażeniem tego aspektu przedstawienia. Powiedział, że podczas oglądania tańca pt. „Złota Małpa walczy z Czerwonym Dzieckiem” to „połączenie tańca z nową technologią” było dla niego wielkim zaskoczeniem.
Pan Nowak wyraził swój głęboki szacunek i uznanie dla przedstawienia 5000 lat chińskiej kultury. Uważa, że każdy element spektaklu jest ze sobą ściśle powiązany. „Wyrazy szacunku i podziwu dla nich i ich kunsztu”.
Do powstania artykułu przyczynił się dziennikarz polskiej edycji Mikołaj Jaroszewicz.
„The Epoch Times” jest patronem medialnym Shen Yun Performing Arts. Od momentu powstania Shen Yun w 2006 roku z dumą zamieszczamy wywiady z widzami, w których opisują oni swoje wrażenia ze spektakli.
Tekst oryginalny ukazał się w chińskiej edycji „The Epoch Times” dnia 2024-03-13, link do artykułu: https://www.epochtimes.com/b5/24/3/13/n14201044.htm