Uporządkowanie naszego życia i domu może być energetyzujące i podnoszące na duchu.
Pewnego dnia wróciłem do domu z krótkiej podróży i natychmiast się rozpakowałem, potem wyprałem ubrania i odłożyłem wszystko na miejsce. To było miłe uczucie.
Następnego ranka czułem się trochę niepewnie. Zacząłem więc sprzątać. Posprzątałem w kuchni, na zewnątrz domu i w garażu. Czułem się bardzo dobrze.
Zdałem sobie sprawę, że sprzątanie, organizowanie i porządkowanie są dla mnie formą dbania o siebie. Czynności te pomagają mi poczuć się dobrze i postrzegam je jako formę zadbania o swoje życie.
Zgadza się, sprzątanie i porządkowanie mogą być przytłaczające i często się ich unika. Ale jeśli poświęcisz czas na zrobienie porządku choćby w niewielkim kąciku i pozwolisz sobie po prostu cieszyć się sprzątaniem, możesz się w tym zatracić. Przyjemnie jest sprawić, by rzeczy były ładniejsze.
To prawda, zawsze jest więcej do zrobienia, ale myślenie o tym nie daje nam sił. Dlaczego to takie ważne, że zawsze będzie więcej do zrobienia? Oznacza to po prostu, że dostępnych jest więcej możliwości zadbania o siebie. Po prostu zrób teraz małą rzecz i ciesz się nią. Dobrą analogią jest to, że zawsze będzie więcej herbaty do wypicia. Skupiam się tylko na jednej filiżance herbaty na raz i cieszę się nią w pełni.
Podczas sprzątania możesz poczuć, że wszystko staje się czystsze. Organizując się, możesz mieć wrażenie, że robisz trwały postęp w kierunku lepszej przestrzeni życiowej. Kiedy będziesz sprzątać, możesz poczuć wyzwolenie, jakie daje pozbycie się nadmiaru zbędnych przedmiotów.
Możemy rozszerzyć tę dbałość o sprzątanie i organizację na każdą część naszego życia. Dzisiaj pracowałem nad uporządkowaniem swoich finansów. Naprawiałem drobne rzeczy w domu. Dziś rano usunąłem kilka aplikacji z telefonu i wyłączyłem wiele powiadomień, aby uprościć korzystanie z niego. Zrezygnowałem także z subskrypcji wielu biuletynów i zacząłem czyścić skrzynkę e-mailową.
Możesz myśleć o wykonywaniu czynności z listy zadań jako o formie samoopieki – jeden element na raz to już dbanie o swoje życie.
Możesz postrzegać to jako przytłaczające i straszne albo jako odżywcze i piękne. Wybór należy do ciebie, a ja decyduję się poczuć troskę, którą wnoszę do każdego zamiatania miotłą lub grabienia.
Leo Babauta jest autorem sześciu książek i prowadzi Zen Habits, bloga z ponad 2 milionami subskrybentów. Odwiedź ZenHabits.net.
Tekst oryginalny ukazał się w anglojęzycznej edycji „The Epoch Times” dnia 2023-07-27, link do artykułu: https://www.theepochtimes.com/health/cleaning-as-self-care-5407104