BOSTON – czerpiąc wiedzę z liczącej tysiące lat chińskiej cywilizacji, Shen Yun Performing Arts potrafi za pomocą tańca ukazać historie, które obrazują ducha tradycyjnej chińskiej kultury.
Myles Allpress, dyrektor kreatywny w firmie reklamowej MullenLowe U.S., stwierdził, że niegdyś duch chińskiej kultury był nierozerwalnie połączony z duchowością.
„Były wątki z taoizmu, były wątki z buddyzmu, wątki z kultury chińskiej sprzed Mao [Zedonga]” – powiedział Allpress po obejrzeniu występu w Boch Center Wang Theatre w Bostonie, w stanie Massachusetts, 26 stycznia tego roku.
Chińczycy przez długi czas wierzyli w boskość i prowadzili swoje życie zgodnie z wartościami i cnotami zbieżnymi z wolą Nieba. Była w tym przyzwoitość, prawość, szacunek dla rodziców i starszych oraz utrzymywanie harmonii pomiędzy człowiekiem a naturą.
Allpress powiedział, że widział te motywy ukazane w sztuce na scenie.
„Myślę, że jest to artystyczna interpretacja autorstwa pewnej, bezstronnej i uzdolnionej pod względem sztuk pięknych, części chińskiej populacji, która chce w ten twórczy sposób powiedzieć ludziom, że nie toleruje reżimu komunistycznego” – powiedział.
Tego rodzaju tradycje i wierzenia były nieprzerwanie obecne w Chinach do czasu, kiedy w 1949 roku kierowana przez Mao Komunistyczna Partia Chin sięgnęła po władzę. Od tamtej pory partia zaczęła prowadzić wojnę z tradycjami i wierzeniami, wykorzystując do tego liczne kampanie polityczne, których kulminacją była rewolucja kulturalna w latach 60. i 70. Rewolucja kulturalna usiłowała w sposób systematyczny wyniszczyć duchową spuściznę Chin i zastąpić ją oddawaniem czci partii komunistycznej, i prawie jej się to udało.
Misją Shen Yun Performing Arts jest odrodzenie tradycyjnej chińskiej kultury poprzez muzykę, taniec oraz przywoływanie historii i legend.
Również Katie Davies, wiceprezes ds. rozwoju operacji międzynarodowych w Radius Worldwide, firmie zajmującej się doradztwem z zakresu zarządzania, uznała zagadnienia ukazane w opowieściach za bardzo ważne.
„Ujęte w opowieściach kwestie są bardzo sugestywne i doniosłe. Trafnie oddają obraz chińskiej kultury” – powiedziała Davies.
„Myślę, że istnieje pewna świadomość piękna, jakie istniało przed nastaniem reżimu komunistycznego, a teraz, gdy zostało ono wyzwolone i ożywione, jest pełne mocy”.
Davies zauważyła uniwersalność niektórych kwestii, m.in. walki dobra ze złem, której od wieków różne kultury poświęcały uwagę. Była ona obecna w starożytnych opowieściach o cesarzach i bogach oraz w tych współczesnych, ukazujących dzisiejszą codzienność. Zdaniem Davies zostało to zawarte w przedstawieniu, tak samo jak misja Shen Yun ożywienia kultury.
„Moim zdaniem należy też powiedzieć, że nie zostanie ona zapomniana. Cieszyliśmy się nią dzisiaj, tak jak i cieszono się nią setki lat temu, więc wciąż jest żywa” – powiedziała Davies.
Ponadto miała nadzieję, że Shen Yun, obrazując na scenie nieomal zapomnianą i utraconą duchowość, na nowo rozbudzi wśród Chińczyków zrozumienie ich własnej kultury.
„Zrozumienie kwestii duchowości […] w głębi ludzkiej duszy uważam za bardzo ważne” – powiedziała Davies.
„I myślę, że to [przedstawienie] tego dokonuje”.
Podsumowując swoje wypowiedzi, dodała, że występ wzbudził w niej pozytywne uczucia.
Stwierdziła, że czuje się: „Uduchowiona, zainspirowana i szczęśliwa”.
Reportaż Sophii Zheng, Sherry Dong i Cathy He.
„The Epoch Times” uważa Shen Yun Performing Arts za znaczące wydarzenie kulturowe naszych czasów i od chwili powstania zespołu w 2006 roku zamieszcza wywiady z widzami, w których opisują oni swoje wrażenia ze spektakli.
Boston, Stany Zjednoczone
Shen Yun New York Company
Tekst oryginalny ukazał się w anglojęzycznej edycji „The Epoch Times” dnia 2019-01-27, link do artykułu: https://www.theepochtimes.com/shen-yun-displays-beauty-of-chinese-culture-before-communist-rule_2780522.html