Według państwowej Agencji Informacyjnej Xinhua 22 maja wody powodziowe na rzece Jangcy, która biegnie z zachodu na wschód Chin, przekroczyły poziomy ostrzegawcze w pięciu głównych stacjach monitorowania z powodu intensywnych opadów deszczu w ciągu ostatnich kilku dni.
Stacje monitorujące znajdują się głównie w środkowym i dolnym odcinku rzeki Xiang w pobliżu jeziora Dongting w prowincji Hunan oraz na rzece Xin w pobliżu jeziora Poyang w prowincji Jiangxi.
Według danych z monitoringu hydrologicznego opublikowanych przez Komisję Wodną Changjiang chińskiego Ministerstwa Zasobów Wodnych 22 maja, o godzinie 14.00, poziom wody w stacjach monitorujących Qilishan (prowincja Hunan), Hankou (prowincja Hubei), Hukou (prowincja Jiangxi) i Datong (prowincja Anhui) wynosił odpowiednio 30,42 m, 23,69 m, 16,88 m i 11,50 m, a stacja Qilishan odnotowała drugi najwyższy poziom w ciągu ostatnich 30 lat.
Oficjalne prognozy ostrzegały, że w regionie rzeki Wu – ważnego dopływu Górnej Jangcy w prowincji Guizhou – oraz w środkowej i dolnej części Jangcy wystąpią wzmożone opady deszczu aż do 28 maja oraz że poziom wody wzrośnie od 1 do 1,8 m.
Wraz z nadejściem sezonu powodziowego obszary zalane przez jezioro Poyang po raz pierwszy w tym roku przekroczyły 3000 km kw., osiągając rozmiar 3450 km kw. w dniu 22 maja, czyli miesiąc wcześniej niż w poprzednim roku, co również pobiło dotychczasowe rekordy.
W ubiegłym roku, w sezonie powodziowym, w dorzeczu Jangcy wystąpiła trzecia co do wielkości powódź od czasu dojścia do władzy Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w 1949 roku. 26 czerwca 2020 roku powierzchnia jeziora Poyang po raz pierwszy przekroczyła 3000 km kw. Poziomy wody w środkowym i dolnym biegu Jangcy również przekroczyły poziomy ostrzegawcze, co skutkowało największym dopływem wody do zbiornika Zapory Trzech Przełomów od czasu jej ukończenia w 2006 roku.
Prognozy przewidują, że ten rok przyniesie kolejny trudny sezon powodziowy w dorzeczu Jangcy, a z powodu nierównomiernego obszarowo i czasowo rozkładu opadów na rozległym obszarze dorzecza Jangcy istnieje również duże prawdopodobieństwo lokalnych powodzi oraz gwałtownych przejść ze stanów powodziowych w susze.
18 maja Wang Zhonglin, dowódca generalny Kwatery Głównej ds. Zwalczania Powodzi i Suszy na rzece Jangcy, pełniący również obowiązki gubernatora prowincji Hubei, powiedział na konferencji poświęconej kontroli powodzi i suszy, że w 2021 roku wypada 100. rocznica powstania KPCh i że istotne znaczenie mają prace związane z kontrolą powodzi i suszy na rzece Jangcy.
Jangcy jest największą rzeką w Chinach i Azji oraz trzecią co do wielkości na świecie. Jej całkowita długość wynosi 6363 km. Przepływa przez 11 prowincji, wiele regionów i gmin, w tym Qinghai, Syczuan, Tybet, Yunnan, miasto wydzielone Chongqing, Hubei, Hunan, Jiangxi, Anhui, Jiangsu i Szanghaj, zanim ostatecznie wpłynie do Morza Wschodniochińskiego.
Tekst oryginalny ukazał się w anglojęzycznej edycji „The Epoch Times” dnia 2021-05-27, link do artykułu: https://www.theepochtimes.com/yangtze-experiencing-serious-flooding-as-water-exceeds-warning-levels-at-5-major-monitoring-stations_3832902.html