Porozumienie Organizacji Lekarskich chce, aby Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej wycofało się z obligatoryjnego wprowadzenia e-zwolnień. Medycy zrzeszeni w tej organizacji uważają, że rozwiązania wprowadzające od 1 grudnia obowiązek wypisywania zwolnień tylko w formie elektronicznej są „przedwczesne i spowodują dezorganizację systemu”.
Od 1 grudnia br. w całej Polsce lekarze będą mogli wystawiać zwolnienia tylko w formie elektronicznej, papierowe będą wykorzystywane tylko i wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, np. w razie awarii systemu. W środę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska powiedziała, że nie ma odwrotu od obowiązku wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich i nie będzie kolejnego wydłużania terminu wprowadzenia tej reformy.
W środę we Wrocławiu spotkali się przedstawiciele organizacji lekarskich: Naczelnej Izby Lekarskiej, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, Federacji Porozumienie Zielonogórskie i Polskiej Federacji Pracodawców Prywatnych Ochrony Zdrowia. Organizacje te tworzą Porozumienie Organizacji Lekarskich.
W trakcie spotkania wypracowano stanowisko w sprawie mających obowiązywać obligatoryjnie od 1 grudnia elektronicznych zwolnień lekarskich. Medycy zrzeszeni w Porozumieniu Organizacji Lekarskich uznali, że wprowadzenie przez MPRiPS oraz ZUS reformy jest przedwczesne, a wdrażane w niej rozwiązania „spowodują dezorganizację systemu udzielania świadczeń zdrowotnych oraz dostępności dla pacjentów” – wynika z przesłanego PAP stanowiska Porozumienia Organizacji Lekarskich.
W stanowisku zawarto też apel do ministerstwa o wycofanie się z z obligatoryjnego wprowadzenia e-zwolnień. „Wypisywanie e-zwolnień może być wprowadzone wyłącznie fakultatywnie i rozwijane w miarę uzyskiwania pełnej sprawności personelu, zabezpieczenia sprzętu i organizacji systemu informatycznego służącego temu celowi” – głosi stanowisko Porozumienia Organizacji Lekarskich.
Medycy z Porozumienia Organizacji Lekarskich zdecydowali też, że będą orzekać o niezdolności do pracy pacjentów na specjalnych drukach opracowanych przez Porozumienie Organizacji Lekarskich we wszystkich przypadkach utrudnień w realizacji e-zwolnień. Wzór druku lekarze otrzymają drogą elektroniczną – podano.
Według danych ZUS najwięcej e-zwolnień w stosunku do tradycyjnych zaświadczeń lekarskich wystawiono w październiku w województwach zachodniopomorskim (59,4 proc.), mazowieckim (56,9 proc.) i podlaskim (55,7 proc.). Najmniej – w woj. lubuskim (33 proc.), lubelskim (35,5 proc.) i wielkopolskim (35,9 proc.).
Autor: Piotr Doczekalski, PAP.