Podczas osuszania z wód gruntowych starożytnej świątyni w Kom Ombo w pobliżu miasta Asuan w południowym Egipcie archeolodzy dokonali niezwykłego znaleziska. Naukowcy natknęli się na posąg sfinksa wykonany z piaskowca. Przebywał tam przez wiele setek lat, bo jak podaje dr Mostafa Waziri, sekretarz generalny Najwyższej Rady ds. Starożytności, prawdopodobnie rzeźba pochodzi z czasów dynastii Ptolemeuszy (305 a 30 r. p.n.e.).
Przypuszcza się, że był związany z Ptolemeuszami
Według badaczy na ten właśnie okres powstania posągu wskazuje m.in. miejsce, w jakim znaleziono sfinksa, czyli południowo-wschodnia część świątyni, gdzie przed dwoma miesiącami odkryto dwa wykonane z piaskowca reliefy Ptolemeusza V.
Podobnie jak przy ostatnich znaleziskach w Egipcie, informację Ministerstwo Starożytności przekazało za pośrednictwem portalu społecznościowego, by na nowo zachęcić turystów do odwiedzania tego kraju.
Zachowana w dobrym stanie figurka ma wysokość zaledwie ok. 38 cm i mierzy ok. 28 cm szerokości. Na razie nie wiadomo, do czego konkretnie miała służyć.
Nie jest olbrzymem jak słynny posąg z Gizy
Sfinks ma na głowie nakrycie królów (tzw. ureusz) opatrzone charakterystycznym wizerunkiem bogini Uadżet w postaci kobry, które można zobaczyć na wielu faraońskich sarkofagach. Na posągu przetrwała również specjalnie wiązana broda faraońska. Oczy, źrenice, brwi sfinksa zostały podkreślone ciemniejszymi kolorami.
Rzeźba ma przenikliwe spojrzenie i bardzo realistyczną twarz.
Sfinksy w starożytności kojarzono z faraonami i często umieszczano je jako opiekunów-strażników grobowców. Niektórzy władcy mieli nawet swoje podobizny wyrzeźbione jako głowa sfinksa. Miało to symbolizować ich bliską relację z boginią Sechmet, przedstawianą w postaci kobiety z głową lwa.
W najbliższym czasie badacze spróbują określić, w jakim celu powstała odnaleziona figurka sfinksa i czy przedstawia jednego z Ptolemeuszy.
Gdzie go będzie można podziwiać?
Sfinks pojedzie do Narodowego Muzeum Cywilizacji Egiptu w Fustat, gdzie zostanie poddany konserwacji, a następnie wystawiony.
Dopiero miesiąc temu media pisały o odnalezionym w trakcie prac drogowych w okolicach świątyń w Karnaku i Luksorze, niedaleko Doliny Królów, monumencie sfinksa, który może pochodzić sprzed 2,5 tys. lat. Można zatem sobie tylko wyobrażać, ile jeszcze skarbów czeka na swój czas odkrycia w krainie Nilu.
Źródła: Ministry of Antiquities, sciencealert.com, egyptindependent.com, Wirtualna Polska, tech.wp.pl, Wprost.