Na połowę przyszłego roku planowana jest likwidacja niektórych deklaracji VAT – poinformował w czwartek na Kongresie 590 w Jasionce k. Rzeszowa zastępca dyrektora Departamentu Poboru Podatków Piotr Szewczuk.
Dodał, że od września 2019 roku powinna ruszyć usługa umożliwiająca uzyskanie kompleksowych danych o czynnych podatnikach VAT.
Przedstawiciele Ministerstwa Finansów wzięli udział w panelu poświęconym zmianom w funkcjonowaniu administracji skarbowej.
Wiceminister finansów, szef Krajowej Administracji Skarbowej Marian Banaś powiedział, że jego zdaniem zrobiono bardzo dużo, jeśli chodzi o sprzyjanie przedsiębiorczości, ale jego zdaniem „jeszcze za mało”.
– Chcemy jeszcze więcej zrobić – zadeklarował. Poinformował, że działania resortu finansów idą w kierunku uniemożliwienia złej konkurencji na rynku, aby pozwolić swobodnie, spokojnie działać uczciwym przedsiębiorcom.
– Naszą największą troską jest, aby uczciwa przedsiębiorczość miała bezpieczeństwo i nie była nękana kontrolami. Tak już w tej chwili działamy, abyśmy tych kontroli nie prowadzili tam, gdzie ich nie potrzebujemy. To możemy już uzyskać na podstawie analizy ryzyka przy pomocy tych instrumentów, które mamy – powiedział szef KAS.
Wskazał m.in. na JPK (Jednolity Plik Kontrolny) i dane ze STIR (System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej).
Zastępca dyrektora Departamentu Poboru Podatków Piotr Szewczuk poinformował, że od początku obowiązywania JPK_VAT fiskus przeanalizował już prawie 10 mld faktur. Wskazał, że dzięki JPK_VAT fiskus posiada w rzeczywistości rejestr faktur, komplet informacji o transakcjach, które można automatycznie weryfikować.
Dodał, że narzędzie to pozwoli zrezygnować z niektórych deklaracji VAT.
– Deklaracje stają się powoli drugorzędne, bo deklaracja wynika tak naprawdę z pliku JPK. Podejmowane są działania, jest przygotowany projekt ustawy w tym zakresie przez kolegów z departamentu podatku VAT, zmierzający do likwidacji obowiązku wypełniania deklaracji VAT-7, VAT-7K na rzecz wykorzystywania plików JPK_VAT – powiedział.
– Wprowadzając jeden obowiązek, likwidujemy inny obowiązek, wprowadzamy obowiązki takie, które są sensowne i rzeczywiście przynoszą jakieś efekty – powiedział.
Dodał, że zgodnie z projektem zmiana powinna nastąpić w połowie przyszłego roku. Szewczuk zapowiedział ponadto zmiany w systemie informacji o podatnikach VAT czynnych. Obecnie, jak poinformował, udostępniona przez MF wyszukiwarka odpowiada nawet na 2 mln pytań dziennie.
– To najbardziej obciążona usługa w resorcie – zauważył dyrektor.
Zgodnie z zapowiedziami Szewczuka na drugą połowę przyszłego roku planowana jest zmiana, dzięki której przedsiębiorcy będą mogli uzyskać znacznie więcej niż dziś danych o kontrahentach, kompleksowe informacje m.in. adresowe, o rachunkach bankowych itp. Przedstawiciel MF poinformował, że projekt jest na etapie uzgodnień międzyresortowych.
Ponadto, jak zaznaczył, na początek przyszłego roku planowana jest nowa odsłona Portalu Podatnika, co związane jest z wdrożeniem usługi Twój e-PIT, dzięki której administracja skarbowa będzie mogła rozliczyć PIT-y za podatników.
Autor: Marcin Musiał, PAP.