Gdy społeczność międzynarodowa coraz bardziej odwraca się od Komunistycznej Partii Chin, były dyrektor generalny Twittera Jack Dorsey wydaje się dołączać do tego trendu.
„End the CCP” – napisał 6 sierpnia na platformie, którą współtworzył.
Trzy słowa wiadomości, które zyskały ponad 2200 udostępnień i 12 400 polubień w ciągu trzech godzin, pojawiły się jako odpowiedź na wideo z czerwca, podkreślające żniwo chińskiej polityki „zero COVID”.
Czas, w którym tweet został opublikowany, współgra również z rosnącym impetem oddolnego ruchu w społeczeństwie, wzywającego ludzi do zerwania więzi z reżimem.
End the CCP https://t.co/tFuxHOGXxX
— jack (@jack) August 6, 2022
Według danych zebranych przez Global Tuidang Center (pol. Światowe Centrum Tuidang) z siedzibą w Nowym Jorku, do dnia 3 sierpnia ponad 400 milionów Chińczyków w Chinach kontynentalnych i za granicą przyłączyło się do tego ruchu, wyrzekając się członkostwa w KPCh lub powiązanych z nią organizacjach. Wielu z nich użyło w tym celu pseudonimów, aby uchronić się przed represjami reżimu.
Petycja przygotowana przez Centrum Tuidang, nawołująca do „położenia kresu KPCh”, zebrała ponad 2,5 mln podpisów.
Zero tolerancji Pekinu dla COVID-19 doprowadziło władze do zablokowania całych miast z powodu jednego pozytywnego przypadku. Takie działania ograniczyły ludziom możliwość przemieszczania się i doprowadziły do głodu i śmierci z powodu braku opieki medycznej w nowoczesnym mieście takim jak Szanghaj.
Pod koniec lipca miasto Shenzhen, główny ośrodek technologiczny, nakazało producentom, w tym dostawcom Apple, produkcję przez tydzień w „zamkniętej pętli”, zakazując pracownikom opuszczania fabryk. Liczące 1,6 mln mieszkańców miasto w Henan, centralnej prowincji Chin, zostało zamknięte po tym, jak u jednej osoby zdiagnozowano COVID-19. Transport publiczny został wstrzymany, a wszystkie sklepy, z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek i szpitali, zostały zamknięte.
Nazywany po chińsku „Tuidang” (pol. Porzuć partię) ruch „odejścia z partii” został zainspirowany serią redakcyjną „Dziewięć komentarzy na temat partii komunistycznej”, opublikowaną po raz pierwszy w chińskojęzycznym wydaniu „The Epoch Times” w 2004 roku.
Mężczyzna z prowincji Shandong, wyglądający na 20-30 lat, powiedział niedawno wolontariuszowi z Centrum Tuidang na Tajwanie, że przeżycie blokady pomogło mu przejść od bycia ultranacjonalistą do rezygnacji z członkostwa w organizacjach powiązanych z partią.
Jak opowiada Bai Dexiong, miejscowy koordynator, mężczyzna ten po uzyskaniu pozytywnego wyniku w teście na wirusa został zamknięty w swoim mieszkaniu, nie wolno mu było wychodzić po jedzenie ani do pracy, a w konsekwencji stracił pracę.
Wielu mieszkańców Szanghaju podzieliło się ostatnio z „The Epoch Times” swoimi wypowiedziami, w których wyjaśnili, dlaczego zdecydowali się wycofać z partii.
„Nie mieliśmy nic, czym moglibyśmy wypełnić żołądek podczas epidemii w Szanghaju, ale to, co pokazywała CCTV, to zawsze obfite zapasy i szczęśliwi ludzie” – napisało trzech mieszkańców Szanghaju, odnosząc się do chińskiego państwowego nadawcy. „‘Wstyd’ nie jest słowem w słowniku KPCh”.
Eva Fu jest nowojorską dziennikarką z „The Epoch Times”, która skupia się na stosunkach USA–Chiny, wolności religijnej i prawach człowieka. Skontaktuj się z Evą pod adresem: [email protected].
@EvaSailEast
Tekst oryginalny ukazał się w anglojęzycznej edycji „The Epoch Times” dnia 2022-08-06, link do artykułu: https://www.theepochtimes.com/jacks-dorsey-calls-for-end-to-chinese-communist-party_4648085.html