„Słusznie Polska robi, u nas też się mówi o zagrożeniu ze strony Rosji” – powiedzieli PAP turyści z Litwy, którzy w środę, nie wiedząc, że Polska rozpoczęła budowę zapory na granicy z Rosją, przyjechali zobaczyć trójstyk granic Polski, Litwy i Rosji. Miejscowi o budowie dowiedzieli się od dziennikarzy.
Budowa tymczasowej zapory na granicy polsko-rosyjskiej rozpoczęła się w środę przed południem w okolicy wsi Bolcie, Żerdziny i Wisztyniec w powiecie gołdapskim. Od kilku lat na łące stoi tu marmurowy, ozdobny słup graniczny, który w symboliczny sposób pokazuje, że stykają się tu granice Polski, Litwy i Rosji. To popularne miejsce wśród turystów. Zaporę z koncertiny żołnierze zaczęli układać kilka metrów od tego słupa.
Decyzja o budowie zapory została zakomunikowana przez wicepremiera, szefa MON Mariusza Błaszczaka w chwili, gdy żołnierze zaczynali pracę. Nie zabroniono turystom odwiedzania trójstyku – w środę po południu miejsce to przyjechała zwiedzić czteroosobowa litewska rodzina. „Wiemy, o co chodzi z migrantami, mieliśmy ten problem od strony Białorusi. Polska słusznie robi, bardzo dobrze robi” – mówił PAP ojciec rodziny, zauważając, że „czasy się mocno zmieniły”.
„Kiedyś między Litwą a Polską była granica, przejścia graniczne i pieczątki. A dziś Polska od Rosji się odgradza, a z Litwy wjeżdża się jak od sąsiada” – mówił, uśmiechając się, Litwin i z zaciekawieniem poszedł oglądać budowę zapory. Przy budowie pracowało ok. 20 żołnierzy. Każdy z nich miał kominiarkę pod hełmem, nie rozmawiali z dziennikarzami.
Miejsce, w którym w środę rozpoczęto budowanie tymczasowej zapory granicznej, jest bardzo odludne – do najbliższej wsi ze sklepem, Żytkiejm, jest kilka kilometrów. Droga wiedzie po pagórkach, jest wąska i kręta. „Serio, płot zaczęli stawiać?” – zdziwił się klient sklepu spożywczego w tej wsi zapytany przez PAP, co myśli o tej inwestycji. „Ach, to za to tak wojskowe samochody dziś tu jadą i jadą. Co i raz jakiś wojskowy samochód widziałam” – powiedziała na to sprzedawczyni. Kobieta zagadnięta pod sklepem po przeciwnej stronie drogi też była zdziwiona. „Ja to nic nie wiem, z domu prawie nie wychodzę. Nawykłam, że tu przy granicy, jak się żyje, to lepiej się nie dopytywać, nie patrzeć za bardzo” – mówiła wyraźnie zdenerwowana. Zapytana, czy boi się mieszkać tak blisko granicy z Rosją, zaprzeczyła.
„To nie o strach idzie, ale o to, że lepiej pewnych rzeczy tu nie wiedzieć” – ucięła.
Wójt gminy Dubeninki Ryszard Zieliński, z którym PAP rozmawiała w środę rano, przyznał, że nie wiedział o planach budowy zapory na granicy. „Sytuacja widać jest poważna, nikt tu się sprzeciwiał nie będzie” – uciął wójt, podkreślając, że woli na ten temat nie rozmawiać.
W podobnym tonie rozmawiał z PAP Jacek Kostka, burmistrz Górowa Iławeckiego, miasta leżącego kilkanaście kilometrów od granicy z obwodem kaliningradzkim, na odcinku pomiędzy Bartoszycami a Braniewem. Zgodnie z zapowiedziami wicepremiera Mariusza Błaszczaka płot powstanie na całej granicy, która ma 210 km, więc także i w okolicach Górowa.
„U nas jest duża placówka Straży Granicznej, prawie każdy ma rodzinę, sąsiada czy znajomego w Straży Granicznej. Dlatego o pewnych rzeczach się nie mówi” – powiedział PAP Kostka. Zapytany o sąsiedztwo z Rosją powiedział, że „od zawsze jest specyficzne”.
„Wiele projektów wspólnie zrealizowaliśmy, wiele pieniędzy wydaliśmy na to, licząc, że coś dobrego budujemy. Ale w trakcie realizowania projektów zawsze nam tu podsyłali do współpracy albo byłego milicjanta, albo emerytowanego pułkownika, albo byłego agenta FSB. Tak to z nimi było” – powiedział burmistrz Górowa.
W środę w okolicy Wisztyńca żołnierze zbudowali ok. 100 m zapory. Dziś prace mają być kontynuowane, ale Straż Graniczna, nie podawała, w którym miejscu będą prowadzone.
Wicepremier Błaszczak powiedział w środę, że decyzja o budowie zapory z koncertiny na polsko-rosyjskiej granicy została podjęta w związku z „niepokojącymi informacjami”, że lotnisko w obwodzie kaliningradzkim zostało otwarte dla lotów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.
Z kolei szef MSWiA Mariusz Kamiński na środowej konferencji w ministerstwie ocenił, że do tej pory granica z Rosją była bezpieczna, ale obecnie pod uwagę brane są inne scenariusze. Dodał, że końca roku ruszy ponadto budowa zapory elektronicznej na tej granicy.
Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska, PAP.