Przeprowadzone ostatnio dwa badania wykazały, że wskaźnik śmiertelności wśród hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 spada.
Jedno z badań dotyczyło osób hospitalizowanych w New York University Langone Health System w okresie od marca do sierpnia. Autorka badania Leora Horwitz, profesor nadzwyczajny w Grossman School of Medicine na NYU, powiedziała, że od początku pandemii do chwili obecnej śmiertelność pacjentów zakażonych wirusem KPCh (Komunistycznej Partii Chin) znacząco spadła.
Badanie, którym objęto ponad 5000 pacjentów w Langone Health System, wykazało, że w badanym okresie śmiertelność spadła z 25,6 proc. w marcu do 7,6 proc. w sierpniu – czyli o 18 punktów procentowych od początku pandemii.
Zgodnie z danymi średnia wieku zmniejszała się w miarę upływu czasu, co oznacza, że większość pacjentów zarażonych wirusem KPCh stanowili coraz młodsi ludzie. Chociaż ta zmiana wydawała się częściowo wyjaśniać zmniejszony wskaźnik śmiertelności, nie wyjaśniła wszystkiego.
„Nawet po uwzględnieniu ryzyka związanego z różnymi czynnikami klinicznymi i demograficznymi, w tym siły choroby w chwili wystąpienia, śmiertelność znacząco się zmniejszała, co następowało stopniowo w trakcie okresu badania” – stwierdzono w opublikowanym raporcie.
Pacjenci w każdym wieku doświadczyli mniejszej śmiertelności. Wśród tych pacjentów, którzy mieli 75 lat i więcej, odnotowano największy spadek liczby zgonów, z poziomu nieco poniżej 45 proc. na początku marca do poniżej 10 proc. w sierpniu.
W badaniu wskazano również, że zmniejszona śmiertelność może częściowo wynikać z połączenia czynników takich jak większe doświadczenie kliniczne, zmniejszone obłożenie szpitali, a także bardziej zaawansowane procedury leczenia, co zaobserwowano w innym badaniu przeprowadzonym w Wielkiej Brytanii.
Podobnie, w drugim badaniu (raport w PDF), przeprowadzonym w Instytucie Alana Turinga w Wielkiej Brytanii, zaobserwowano zbliżone wyniki, mianowicie nastąpił gwałtowny spadek wskaźnika śmiertelności w trakcie całego okresu badawczego, który miał miejsce między 1 marca a 30 maja.
„W Anglii nastąpił znaczny spadek śmiertelności wśród osób z COVID-19 przyjętych na oddział intensywnej terapii, gdyż śmiertelność w połowie kwietnia i w maju była znacznie niższa od tej z wcześniejszego okresu pandemii” – czytamy w raporcie z badania.
Podobnie jak w badaniu Horwitz, nawet po uwzględnieniu danych demograficznych pacjentów spadek śmiertelności się utrzymywał, co oznacza, że zmiana demograficzna nie jest prawdopodobnie główną przyczyną spadku śmiertelności.
„Do możliwych czynników zaliczają się wprowadzenie skutecznych metod leczenia w ramach badań klinicznych oraz zmniejszające się obciążenie oddziałów intensywnej opieki” – czytamy w raporcie z badania.
Według serwisu informacyjnego WBUR, Bilal Mateen, jeden z autorów drugiego badania z Anglii przeprowadzonego w Instytucie Alana Turinga, nazwał to promykiem nadziei.
„Zaklasyfikowałbym to jako promyk nadziei w tych dość trudnych chwilach dla wielu ludzi. Najwyraźniej wydarzyło się [coś], co zmniejszyło ryzyko u osób, które wchodzą w to otoczenie z COVID-19” – powiedział Mateen.
Tekst oryginalny ukazał się w anglojęzycznej edycji „The Epoch Times” dnia 2020-10-23, link do artykułu: https://www.theepochtimes.com/studies-show-significant-drop-in-mortality-rate-since-beginning-of-pandemic_3550621.html