Chater Garden w sercu hongkońskiego Central, tętniącej życiem dzielnicy finansowej, 2 sierpnia wieczorem ponownie został zapełniony przez protestujących. Według organizatorów około 40 tys. urzędników państwowych pojawiło się na znak sprzeciwu wobec władz Hongkongu.
Tłum stał się tak ogromny, że protestujący rozprzestrzenili się na okoliczne ulice i pobliski most (ang. skybridge), wymuszając zamknięcie kilku dróg.
Na wiecu przypomniano pięć żądań, które protestujący powtarzali w ciągu ostatnich kilku miesięcy, sprzeciwiając się kontrowersyjnemu projektowi ustawy ekstradycyjnej: odwołać wszystkie zarzuty wobec aresztowanych protestujących; wycofać projekt ustawy; powołać niezależną komisję do zbadania użycia siły przez policję; wezwać obecną szefową administracji Hongkongu Carrie Lam do rezygnacji; a także ustanowić powszechne prawo wyborcze.
Projekt ustawy, który został zawieszony na czas nieokreślony z powodu oburzenia opinii publicznej, umożliwiłby chińskiemu reżimowi ubieganie się o ekstradycję podejrzanych o przestępstwo. Wywołało to powszechny sprzeciw, ponieważ Hongkończycy obawiają się, że dysydenci mogliby być arbitralnie karani, a praworządność w mieście zostałaby zagrożona.
Tymczasem na pobliskim Edinburgh Place pracownicy medyczni zorganizowali również masowy wiec, domagając się wypuszczenia pielęgniarki, która została aresztowana 28 lipca, ponieważ zajmowała się się rannymi protestującymi. Organizatorzy stwierdzili, że około 10 tys. osób wzięło udział w demonstracji.
Piątkowe wydarzenia są następstwem flash mobu zorganizowanego w czwartek przez przedstawicieli bankowości w mieście, na znak solidarności z żądaniami protestujących.
Obywatele przede wszystkim
Wiec urzędników, którego hasło przewodnie brzmiało: „Urzędnicy państwowi stoją razem z obywatelami”, rozpoczął się o godz. 19 czasu lokalnego, pomimo surowego ostrzeżenia wydanego poprzedniego dnia przez władze. Przypominało ono ok. 180 tys. urzędników miasta, aby byli lojalni wobec administracji.
„Rząd Hongkongu absolutnie nie zaakceptuje żadnego postępowania, które podważa zasadę neutralności politycznej urzędników państwowych” – czytamy w oświadczeniu. „Niezależnie od własnych poglądów politycznych urzędnicy państwowi muszą okazywać bezwarunkową lojalność obecnej szefowej administracji oraz rządowi”. Ostrzeżono także przed poważnymi konsekwencjami, gdyby urzędnicy państwowi naruszyli zasady neutralności politycznej.
Wielu uczestników wiecu powiedziało, że mimo presji [ze strony władz – przyp. redakcji] czuli się zmuszeni do strajkowania. Celnik o nazwisku Zhang powiedział biuru „The Epoch Times” w Hongkongu, że chociaż zwykł pozostawać bezstronny, wypełniając swoje obowiązki jako urzędnik państwowy, to jest „przede wszystkim Hongkończykiem i dlatego musi być lojalny wobec obywateli Hongkongu”.
Zhang dodał, że ostatnie wydarzenia, takie jak odrzucenie przez policję wniosków o przeprowadzanie marszów, strzelanie gumowymi kulami i stosowanie gazu łzawiącego wobec protestujących, pokazały, że Hongkończycy zostali pozbawieni nawet prawa do pokojowych zgromadzeń. Dlatego właśnie poczuł potrzebę udzielenia protestującym wsparcia.
Kilku innych emerytowanych urzędników powtórzyło tę opinię podczas przemówień na wiecu.
Joseph Wong, były sekretarz ds. służb cywilnych, powiedział, że urzędnicy państwowi są zobowiązani wskazywać wszystko to, co w postępowaniu przywódców odbiega od praworządności. Zarówno on, jak i Margaret Ng, która kiedyś zasiadała w Radzie Legislacyjnej, zgodzili się, że praworządność jest nadrzędna w stosunku do każdego przedstawiciela rządu.
„Będąc od 18 lat prawodawcą, chcę podzielić się myślą z głębi serca” – powiedziała Ng. „Największą wartością, jaką Hongkong może wnieść do systemu demokratycznego i demokratycznych wyborów, jest to, że mamy grupę profesjonalnych, wybitnych urzędników służby cywilnej, którzy rozumieją i chronią sprawiedliwy system i którzy mogą wnosić swój profesjonalny wkład do departamentów administracji, sumiennie i bezstronnie”.
Dodała: „Pozdrowienia w tych trudnych chwilach”.
Marsze i protesty zostały zaplanowane na weekend w dzielnicach Mong Kok Tseung Kwan O i Sai Ying Pun w Hongkongu.
Protestujący wzywają do strajku generalnego (przewidzianego na dzień – przyp. redakcji) 5 sierpnia. Według RTHK, publicznego nadawcy w Hongkongu, organizatorzy planują kilka wieców w różnych dzielnicach miasta, mimo że policja nie wydała jeszcze zgody na żadną z tych lokalizacji. Strajk początkowo sugerowany na popularnym forum internetowym Lihkg.com, zyskał poparcie prodemokratycznych prawodawców, związków zawodowych, miejskiego stowarzyszenia nauczycieli, 34 banków, linii lotniczych, jak również kilku stowarzyszeń lokalnego przemysłu rozrywkowego.
Do strajku przyłączy się też kilkunastu prezenterów RTHK oraz co najmniej dwa tysiące pracowników socjalnych.
Obserwuj Evę na Twitterze: @EvaSailEast
Tekst oryginalny ukazał się w anglojęzycznej edycji „The Epoch Times” dnia 2019-08-02, link do artykułu: https://www.theepochtimes.com/thousands-of-civil-servants-rally-in-hong-kong-central-ahead-of-monday-protest_3028094.html