David Kilgour, były minister w rządzie Kanady, członek Parlamentu przez wiele lat i światowej sławy obrońca praw człowieka, zmarł 5 kwietnia w wieku 81 lat.
Jak poinformowała rodzina, zdiagnozowano u niego rzadką i szybko postępującą chorobę płuc. Dodano, że odszedł w spokoju.
Kilgour, z wykształcenia prawnik, po raz pierwszy został wybrany do Izby Gmin jako przedstawiciel dystryktu Edmonton-Strathcona (w Albercie) w 1979 roku. Wcześniej pracował jako adwokat Korony w Manitobie, a także jako doradca konstytucyjny władz Alberty.
Kilgour początkowo zasiadał w Izbie Gmin z ramienia Postępowych Konserwatystów, ale w 1990 roku został usunięty z tej frakcji po tym, jak nie zgodził się z ówczesnym premierem Brianem Mulroneyem w sprawie wprowadzenia podatku od towarów i usług.
Później wstąpił do frakcji liberałów, gdzie w rządzie Jeana Chrétiena służył jako sekretarz stanu ds. Ameryki Łacińskiej i Afryki, a następnie jako sekretarz stanu ds. Azji i Pacyfiku.
W 2005 roku opuścił Partię Liberalną z powodu nieporozumień odnośnie do panujących w niej zasad i został posłem niezależnym. W 2006 roku przestał ubiegać się o mandat poselski i wycofał się z polityki.
Kilgour był orędownikiem wielu kwestii związanych z prawami człowieka, brał udział w śledztwach i wystąpieniach publicznych przeciwko prowadzonej przez Komunistyczną Partię Chin kampanii prześladowań wobec osób praktykujących Falun Dafa.
W 2006 roku wraz z prawnikiem zajmującym się prawami człowieka Davidem Matasem opublikował przełomowy raport „Krwawe żniwo”, w którym opisali prowadzony przez chiński reżim proceder grabieży organów od żywych więźniów sumienia Falun Dafa. Obaj stwierdzili, że na podstawie swoich ustaleń byli w stanie potwierdzić, iż Pekin jest zaangażowany w ten haniebny proceder.
Kilgour i Matas otrzymali wiele nagród za pracę ujawniającą grabież organów w Chinach, m.in. nagrodę przyznaną w 2009 roku przez International Society for Human Rights w Szwajcarii.
„Tak naprawdę jesteśmy tylko jednymi z tych, którzy popchnęli pierwszy klocek domino czy kartę z domku z kart i żałujemy, że ten domek z kart nie runął lata temu, ale jestem przekonany, że oni przestaną to robić [dokonywać grabieży organów]” – powiedział Kilgour podczas ceremonii przyjęcia Nagrody Obrońcy Praw Człowieka przyznaną przez Friends of Falun Gong w Waszyngtonie w 2018 roku.
Po opublikowaniu „Krwawego żniwa” Kilgour podróżował do wielu krajów na całym świecie, prowadząc konferencje i rozmawiając z ustawodawcami, których informował o kampanii prześladowań prowadzonej przez chiński reżim i o grabieży organów od osób praktykujących Falun Gong. Niedawno, zaledwie w ubiegłym roku, zeznawał w kanadyjskim Senacie podczas obrad izby wyższej nad ustawą mającą na celu zwalczanie handlu organami.
Kilgour aktywnie działał również na rzecz wielu innych kwestii związanych z prawami człowieka, w tym ludobójstwa w Rwandzie oraz okrucieństwa w Sudanie i innych częściach świata.
„David był odważnym i pełnym dobroci obrońcą praw człowieka, który zostanie zapamiętany przez miliony ludzi w Chinach i na całym świecie jako jeden z pierwszych, którzy odważyli się badać i potępiać zbrodnie KPCh związane z grabieżą organów. Społeczność Falun Gong głęboko ceni jego spuściznę i ducha” – napisało Centrum Informacyjne Falun Dafa w poście w mediach społecznościowych.
„To wielka strata dla Kanady. David był orędownikiem praw człowieka, z pasją opowiadającym się za najbardziej uciśnionymi. Był tak przyjazny i optymistyczny, że zawsze dodawał mi otuchy i inspirował. Będzie nam go bardzo brakowało. Moje szczere kondolencje dla rodziny” – napisał na Twitterze Michael Mostyn, dyrektor generalny B’nai Brith, niezależnej żydowskiej organizacji zajmującej się prawami człowieka w Kanadzie.
„Jestem ogromnie wdzięczny za to, że wiele razy znajdowałem z Davidem wspólną płaszczyznę porozumienia w kwestii praw człowieka, w tak wielu sprawach i zakątkach naszego świata. Tak wiele nauki wyniosłem z tych chwil, kiedy się nie zgadzaliśmy. Energia, przekonanie, klarowność, współczucie. Będziemy to kontynuować, mój przyjacielu” – napisał na Twitterze Alex Neve, były sekretarz generalny Amnesty International Canada.
„Nadzwyczajny David Kilgour, który zmarł dzisiaj, był jednym z moich osobistych, politycznych i duchowych bohaterów. David był, między innymi, patronem [Hong Kong Watch] i naszemu zespołowi będzie go bardzo, bardzo brakować” – napisał Benedict Rogers, współzałożyciel Hong Kong Watch, we wpisie w mediach społecznościowych.
„Prawdziwy dżentelmen i wybitny parlamentarzysta pierwszej klasy. Pamiętam, jak pewnego wieczoru w Izbie Gmin przekroczył próg sali, by usiąść obok mnie, oferując mi rady i wskazówki jako początkującemu posłowi. Będzie nam go brakowało. Naprawdę wspaniały człowiek” – napisał na Twitterze były poseł Partii Konserwatywnej i minister przemysłu Kanady James Moore.
Kilgour był autorem wielu książek i wystąpił w kilku filmach dokumentalnych.
Pozostawił w żałobie żonę i czworo dzieci.
Omid Ghoreishi jest dziennikarzem z Toronto.
@OGhoreishi
Tekst oryginalny ukazał się w anglojęzycznej edycji „The Epoch Times” dnia 2022-04-06, link do artykułu: https://www.theepochtimes.com/canadian-lawmaker-and-human-rights-champion-david-kilgour-dies_4388381.html