Pod koniec lipca br. podczas prac polowych rolnik z powiatu sulęcińskiego (województwo lubuskie) dokonał na swoim polu odkrycia zabytków archeologicznych. Artefakty zalegały pod warstwą orną. To przedmioty kultury unietyckiej – poinformował Norbert Burzyński z delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gorzowie Wlkp.
Rolnik przerwał prace związane z usuwaniem kamieni z pola i powiadomił o swoim odkryciu służby konserwatorskie, które jeszcze tego samego dnia przeprowadziły oględziny miejsca znalezienia zabytków.
Ujawniono depozyt składający się z trzech bereł sztyletowych, trzech sztyletów brązowych, siekierki, dłuta i toporka, uznając, że są to wyroby kultury unietyckiej (2300-1600 lat p.n.e.).
Jak zaznaczył Burzyński, występowanie więcej niż jednego berła i sztyletu jest niezwykle rzadkie i świadczy o dużej wartości odkrycia dla dziedzictwa kulturowego.
„Warto podkreślić wzorową postawę znalazcy, który niezwłocznie zawiadomił odpowiednie organy i nie prowadził dalszych czynności mogących doprowadzić do zniszczenia zabytków archeologicznych i warstwy kulturowej” – powiedział Burzyński.
W tym roku to kolejne zgłoszenie o znaczącym odkryciu archeologicznym z terenu północnej części województwa lubuskiego. W styczniu w gminie Bogdaniec mieszkaniec tej gminy wraz synem na osuniętej skarpie znaleźli bransoletę z brązu. Gdy znalazcy zauważyli, że przedmiotów jest więcej, niezwłocznie zawiadomili o odkryciu urząd konserwatora zabytków.
Podczas przeprowadzonych prac archeologicznych znaleziono depozyt ozdób brązowych i elementy uprzęży końskiej, złożone na potłuczonym naczyniu – to artefakty kultury łużyckiej (1300-400 lat p.n.e.). Łącznie na ten skarb składa się 220 przedmiotów brązowych, w tym 6 bransolet, 5 naszyjników, czteroczęściowy napierśnik, zapinka płytowa oraz tarczki, kółka, ozdoby i przedmioty brązowe, mogące być elementami uprzęży końskiej. Znalezisko ma duże znaczenie z uwagi na różnorodność i ilość zabytków.
Autor: Marcin Rynkiewicz, PAP.