Nasilająca się w Hiszpanii susza doprowadziła do całkowitego odsłonięcia na zachodzie kraju megalitycznego pomnika sprzed 7000 lat. Zabytek potocznie nazywany jest „hiszpańskim Stonehenge” ze względu na podobieństwo do prastarej konstrukcji o tej nazwie z Anglii.
Dolmen z Guadalperal, w prowincji Cáceres, w zachodniej Hiszpanii, jak napisał w sobotę dziennik „Heraldo”, jest „obecnie widoczny w pełnej krasie”. Gazeta wskazała na postępującą w tym regionie suszę.
„Lokalne władze twierdzą, że poziom wody spadł tam do 28 proc. pojemności zbiorników wodnych” – napisał dziennik, szacując wiek hiszpańskiego Stonehenge na 7000 lat i odnotowując zainteresowanie archeologów badaniem megalitycznego zabytku.
Gazeta cytuje archeologa z madryckiego Uniwersytetu Complutense, według którego przed nadejściem jesiennych opadów „warto skorzystać z rzadkiej okazji”, aby zbliżyć się do tych megalitycznych głazów w celu ich zbadania.
Głazy w Guadalperal odkryto w 1926 r. Pokryte wodą zostały w latach 60. XX wieku wskutek budowy pobliskiej tamy wodnej. Po zalaniu zabytek widziano w całości po raz pierwszy w 2019 r., jak widać poniżej na zdjęciu NASA.
La #NASA muestra en su imagen del día el “Stonehenge español”, el dolmen de Guadalperal, en Cáceres, sumergido en las aguas del pantano de Valdecañas y que por la sequía ha emergido este año. https://t.co/AfVrNiSHEd pic.twitter.com/xrEBKsG1EA
— US Embassy Madrid 🇺🇸🇪🇸 (@USembassyMadrid) September 19, 2019
Źródła: PAP, Wikipedia.