Egipskie Ministerstwo Starożytności poinformowało w sobotę, że w Dolinie Nilu, ok. 250 km na południe od Kairu, egipscy archeolodzy odkryli cmentarz sprzed ponad 2 tys. lat z 40 wapiennymi sarkofagami.
Minister ds. starożytności Chalid el-Anani powiedział, że niedaleko miejscowości Tuna el-Dżebel znaleziono szyby grobowe z tzw. Okresu Późnego (664-323 p.n.e.) i początków czasów ptolemejskich (323 r. p.n.e. – 30 r. n.e.). Znaleziono w nich sarkofagi różnych rozmiarów i kształtów, w tym również antropoidalne. Jeden z szybów należał do jednej rodziny, inne – do różnych osób, w tym wysokiego rangą kapłana Herse Essei.
W Tuna el-Dżebel znajduje się nekropolia pobliskiego starożytnego miasta Hermopolis, leżącego niedaleko obecnego El-Aszmunejn. Hermopolis było stolicą XV nomu (starożytnej egipskiej jednostki terytorialno-administracyjnej), któremu patronował Tot, egipskie bóstwo przedstawiane m.in. w postaci pawiana lub ibisa albo człowieka z głową ibisa bądź pawiana. W mitolologii greckiej utożsamiane z Hermesem. Miasto, oprócz kultu Tota, związane było z kultem tzw. bóstw pierwotnych, dzięki którym powstał świat.
Prace wykopaliskowe na odkrytym cmentarzu potrwają co najmniej pięć lat. – To dopiero początek – powiedział minister Anani. Do odkrycia doprowadziły prace podjęte w końcu zeszłego roku, kierowane przez Mostafę Waziriego, sekretarza generalnego egipskiej Najwyższej Rady Starożytności (Supreme Council of Antiquities, SCA).
Nowe stanowisko archeologiczne leży na skraju pustyni. Do tej pory znaleziono na nim również ok. tysiąca małych ceramicznych figurek i zawieszkę z inskrypcją „szczęśliwego nowego roku” oraz cztery dobrze zachowane specjalne alabastrowe wazy rytualne – urny kanopskie – z pokrywami w kształcie głów synów Horusa.
Źródło: PAP.