Huculskie pisanki i ceramikę, pokuckie malarstwo na szkle, stroje z Podola i Huculszczyzny oraz fotografie przybliżą tradycyjną i współczesną kulturę Ukrainy na wystawie „W dialogu. Ukraińskie tradycje przy polskim stole” czynnej od wtorku w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi.
Jak podkreślają twórcy nowej ekspozycji czasowej, to gest solidarności z Ukrainą w trudnym dla niej czasie.
„Uważamy, że możemy okazać pomoc robiąc to, co dotychczas, upowszechniając i popularyzując kulturę Ukrainy. Prezentowana wystawa to etnograficzne zaproszenie do muzealnego domu otwartego, gdzie przy wspólnym stole, symbolu domu i ciepła rodzinnego, w aranżacji ukraińskich zabytków, sala wystaw muzealnych stanie się przestrzenią ukraińsko-polskiego wzajemnego odkrywania kultur, platformą edukacyjną wymiany myśli” – zapowiedziała kurator wystawy Alicja Woźniak z Działu Strojów Ludowych i Tkanin muzeum.
Na wystawie „W dialogu. Ukraińskie tradycje przy polskim stole” będzie można oglądać eksponaty ze zbiorów Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, wśród których są zabytki pozyskane w okresie międzywojennym oraz podczas wieloletniej współpracy z Narodowym Muzeum Sztuki Ludowej Pokucia i Huculszczyzny w Kołomyi, Muzeum Etnograficznym we Lwowie, Narodowym Muzeum Ukraińskiej Ludowej Sztuki Dekoracyjnej w Kijowie i Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych.
„Na wystawie będzie można zobaczyć unikatowe huculskie pisanki i ceramikę, pokuckie malarstwo na szkle, stroje z Podola i Huculszczyzny, kilimy z manufaktury w Glinianach, numizmaty. Wykonane podczas badań terenowych fotografie przybliżą tradycyjną i współczesną kulturę Ukrainy. Sztuka ludowa, pisanki, wyszycia, będące elementami tradycji ukraińskiej, zachowały żywotność do czasów współczesnych, stając się jednocześnie identyfikacyjnym symbolem narodowym i znakiem rozpoznawczym Ukrainy” – poinformowała Woźniak.
Przy okazji ekspozycji, muzeum ma stać się miejscem spotkań rodzin, dzieci szkolnych, wszystkich środowisk chcących podczas zajęć tematycznych, warsztatów, wykładów, prezentacji filmowych i artystycznych, uczestniczyć w wymianie wiedzy i doświadczeń dotyczących własnej tożsamości.
Ekspozycję będzie można oglądać od wtorku.
Autor: Bartłomiej Pawlak, PAP.