W niedzielę w Tychach rozpocznie się XVII Śląska Jesień Gitarowa – Międzynarodowy Festiwal oraz Konkurs Gitarowy im. Jana Edmunda Jurkowskiego. To cieszące się międzynarodową renomą największe wydarzenie poświęcone gitarze klasycznej w tej części Europy.
Śląska Jesień Gitarowa odbywa się nieprzerwanie od 1986 roku w cyklu dwuletnim. Na tyski festiwal przyjeżdżają gitarzyści z wielu krajów, są wśród nich laureaci innych międzynarodowych, prestiżowych konkursów.
– Do współtworzenia tegorocznej edycji zaprosiliśmy łącznie 69 artystów z całego świata – solistów, zespoły kameralne, trzy polskie orkiestry, gwiazdy światowego życia muzycznego spoza grona gitarzystów; wykonawców tej klasy, co Avi Avital, Chen Reiss, Clarice Assad – powiedział dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Tychach Paweł Drzewiecki.
Integralną częścią festiwalu jest złożony z trzech etapów konkurs dla młodych adeptów sztuki gitarowej – ich wiek nie może przekraczać 30 lat. Laureaci otrzymają nagrody finansowe, a także wysokiej klasy gitary koncertowe i inne nagrody rzeczowe.
Zwycięzca festiwalu otrzyma 5 tys. euro, gitarę i zaproszenia do zagrania recitali podczas kilku festiwali gitarowych. Druga nagroda to 2,5 tys. euro, a trzecia – 1 tys. euro. Międzynarodowe jury pod przewodnictwem Marcina Dylli – laureata konkursu w 1996 roku i jednego z najbardziej znanych polskich wirtuozów gitary – przyzna też wiele nagród specjalnych, w postaci m.in. możliwości zagrania koncertów z towarzyszeniem orkiestr.
Program tegorocznej edycji obejmuje łącznie 18 wydarzeń. Poza konkursem są to koncerty i recitale artystów muzyki klasycznej światowego formatu, koncerty z towarzyszeniem AUKSO – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy, a także lekcje mistrzowskie i prelekcje. Całemu festiwalowi towarzyszą wystawy i prezentacja instrumentów oraz wydawnictw i akcesoriów muzycznych.
Oficjalna inauguracja będzie miała miejsce w niedzielę wieczorem w tyskiej Mediatece. Wystąpią wtedy soliści: Brasil Guitar Duo, Marek Pasieczny. Oficjalne rozpoczęcie poprzedzi zaplanowany na południe koncert w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, z udziałem solistów Marcina Dylli i Łukasza Kuropaczewskiego.
W tym roku festiwal uświetnią dwa prapremierowe wykonania koncertów gitarowych napisanych specjalnie na zamówienie organizatorów festiwalu. Ich kompozytorami są artyści o międzynarodowej renomie: Clarice Assad oraz Marek Pasieczny.
Nad bogactwem, różnorodnością i poziomem Śląskiej Jesieni Gitarowej programu czuwa dr hab. Marek Nosal, dyrektor artystyczny festiwalu, na co dzień instrumentalista, profesor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, prodziekan Wydziału Wokalno-Instrumentalnego tej uczelni.
Organizatorzy festiwalu stawiają sobie za cel prezentację najbardziej wartościowych dokonań współczesnej muzyki gitarowej oraz kompozytorów, ukazanie szerokiego spektrum gatunków tej muzyki i promocję osiągnięć najwybitniejszych polskich wykonawców, a także wydawnictw muzycznych oraz lutników.
Idea Śląskiej Jesieni Gitarowej narodziła się w 1984 roku. Jednym z inicjatorów festiwalu był zmarły w 1989 roku akademicki pedagog i kompozytor Jan Edmund Jurkowski. Pierwsza edycja imprezy, szybko uznanej za jedną z najbardziej znaczących tego typu w Europie, odbyła się w październiku 1986 roku. Od tego czasu festiwal organizowany jest co dwa lata. Jego organizatorem jest Miejskie Centrum Kultury w Tychach.
Festiwal potrwa do 27 października.
Autor: Krzysztof Konopka, PAP.