Artykuł aktualizowany. Podajemy poniżej pełną listę 43 krajów.
W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie Rady Ministrów przedłużające do 1 września zakaz połączeń lotniczych do 43 krajów w związku z epidemią wirusa KPCh. W porównaniu z dotychczasowym stanem z wykazu usunięto Księstwo Andory.
Rozporządzenie Rady Ministrów z 25 sierpnia 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym (tutaj pełny tekst) ukazało się we wtorek po południu w Dzienniku Ustaw. Wprowadza ono zakaz wykonywania lądowań, na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych i lądowiskach wpisanych do ewidencji lądowisk, samolotów przewożących pasażerów cywilnych, które wykonują loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium 43 krajów:
Arabii Saudyjskiej, Argentyny, Armenii, Bahamów, Bahrajnu, Boliwii, Bośni i Hercegowiny, Brazylii, Chile, Chin, Czarnogóry, Dominikany, Ekwadoru, Eswatini (dawniej Suazi), Gabonu, Gwatemali, Hondurasu, Iraku, Izraela, Kataru, Kazachstanu, Kirgistanu, Kolumbii, Kosowa, Kostaryki, Kuwejtu, Luksemburga, Macedonii Płn., Malediwów, Meksyku, Mołdawii, Omanu, Panamy, Peru, Republiki Południowej Afryki, Rosji, Salwadoru, Serbii, Singapuru, Surinamu, Stanów Zjednoczonych, Wysp Świętego Tomasza i Książęcej, Wysp Zielonego Przylądka.
Jak zapisano w rozporządzeniu, zakazu nie stosuje się do samolotów wykonujących loty międzynarodowe na zlecenie albo za zgodą Prezesa Rady Ministrów, a także wykonujących loty międzynarodowe „realizowane na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wojsk obcych w rozumieniu ustawy z 23 września 1999 r. o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium (Dz. U. z 2018 r. poz. 2110) realizujących zadania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 26 sierpnia br., a traci moc z dniem 1 września br.
W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, które pojawiło się we wtorek na stronach Rządowego Centrum Legislacji, napisano, że w porównaniu z dotychczasowym stanem prawnym z wykazu usunięto Księstwo Andory – z uwagi na brak istnienia w tym kraju lotniska, z którego mogą być wykonywane loty międzynarodowe. Ponadto dawną nazwę Królestwa Suazi zastąpiono aktualną nazwą Królestwa Eswatini.
„Utrzymanie wykazu w takim kształcie uzasadnia dobiegający końca okres wakacyjny i związana z tym konieczność zapewnienia bezpiecznego i niezakłóconego powrotu do Rzeczypospolitej Polskiej osobom przebywającym na urlopach poza granicami” – napisano w uzasadnieniu.
Źródła: PAP, Dziennik Ustaw.
———