„Działający na poziomie państwa nowoczesny czynnik” dokonuje od miesięcy hakerskich ataków na cały szereg australijskich podmiotów i organizacji, a ostatnio je nasilił – oświadczył w piątek podczas briefingu prasowego premier Australii Scott Morrison.
Morrison sprecyzował, że celem tych ataków są organizacje i instytucje z całego szeregu sektorów, w tym wszystkich szczebli rządu, a także przemysłu, organizacje polityczne, oświatowe, służba zdrowia, dostawcy kluczowych usług i operatorzy infrastruktury o krytycznym znaczeniu.
Zagrożenie ma charakter stały, ale „od wielu miesięcy działalność ta się nasila” – podkreślił premier.
Morrison nie wymienił żadnego konkretnego państwa, które mogłoby stać za tymi atakami, ale zaznaczył, że ich skala i charakter nie pozostawiają wątpliwości, że mają charakter państwowy.
„Niewiele jest czynników państwowych, które miałyby takie możliwości” – ocenił.
Oświadczenie premiera pojawia się zaledwie kilka dni po przemówieniu minister spraw zagranicznych Marise Payne w National Security College w Canberze. Jak mówiła 16 czerwca: „Komisja Europejska opublikowała w ubiegłym tygodniu raport, w którym stwierdzono, że zagraniczne czynniki i kraje – w szczególności Rosja i Chiny – przeprowadziły ukierunkowane kampanie dezinformacyjne mające na celu podważenie demokratycznej debaty i zaostrzenie polaryzacji społecznej oraz poprawę własnego wizerunku w kontekście COVID-19”.
Według informacji Reutera w marcu ub. roku rząd australijski ustalił, że Chiny stały za atakami hakerskimi na australijski parlament, chociaż oficjalnie ich nie oskarżył. Pekin zaprzeczył, jakoby miał z nimi coś wspólnego.
Chiny są największym partnerem handlowym Australii, jednak relacje między krajami ochłodziły się w 2018 roku, gdy Australia wykluczyła chiński koncern Huawei z budowy krajowej sieci 5G. Później konflikt narastał w związku z podnoszonymi przez australijskich polityków obawami o rosnące chińskie wpływy w regionie Pacyfiku.
Napięcia dyplomatyczne między Pekinem a Canberrą zaostrzyły się także, kiedy Australia wezwała do międzynarodowego śledztwa w sprawie pochodzenia i epidemii wirusa KPCh, powszechnie znanego jako nowy koronawirus, który w pierwszej kolejności pojawił się w ub.r. w mieście Wuhan w środkowych Chinach, a później rozprzestrzenił się na cały świat. W ostatnich tygodniach Chiny zakazały importu wołowiny z Australii i nałożyły cła antydumpingowe na australijski jęczmień. Władze ChRL odradzają także swoim obywatelom odwiedzanie Australii, powołując się przy tym na „dyskryminację rasową i przemoc wobec Azjatów”.
Źródła: PAP, Australian PM Warns Nation’s Institutions Under Attack From ‘Sophisticated State-Based Cyber Actor’.
———