21 lipca br. ulicami Hongkongu przemaszerowały setki praktykujących Falun Gong, wzywających do zakończenia prześladowań tej duchowej praktyki przez Komunistyczną Partię Chin, co nadal ma miejsce w Chinach kontynentalnych.
Praktykujący, w większości ubrani w żółte koszulki, przeszli z King’s Road Playground, z okolicy North Point do biura łącznikowego Pekinu w Hongkongu.
Przeważającą część uczestników stanowili mieszkańcy Hongkongu, ale obecni byli również praktykujący Falun Gong z innych części Azji, także z Tajwanu. Trzymali ogromne kolorowe transparenty głoszące: „Świat potrzebuje Prawdy, Życzliwości i Cierpliwości”, „Zaprzestać prześladowań Falun Gong” i „Postawić Jiang Zemina przed sądem”.
Falun Gong, znane również jako Falun Dafa, jest duchową praktyką, która zawiera spokojne ćwiczenia medytacyjne oraz nauki moralne oparte na zasadach: prawdy, życzliwości i cierpliwości.
Prześladowania ze strony władz w Pekinie rozpoczęły się 20 lipca 1999 roku, kiedy Jiang Zemin, ówczesny przywódca Komunistycznej Partii Chin, skupił działania całego aparatu bezpieczeństwa państwowego na lokalizacji, aresztowaniach i zamykaniu w więzieniach praktykujących Falun Gong.
Według oficjalnych szacunków podawanych w tamtym czasie przez zachodnie media liczba praktykujących wahała się między 70 a 100 mln osób. Jiang postrzegał ogromną popularność praktyki jako zagrożenie dla władzy partii.
Obecnie nadal dokonywane są aresztowania praktykujących Falun Gong, którzy następnie są przetrzymywani w więzieniach, obozach pracy oraz centrach prania mózgu, gdzie poddawani są fizycznym i psychicznym torturom mającym na celu zmuszenie ich do wyrzeczenia się wiary.
Chociaż w 1997 roku Hongkong przeszedł spod władzy brytyjskiej pod rządy Chin, w mieście nadal obowiązuje swoboda religijna, a żyjącym tam ludziom wolno jest praktykować Falun Gong.
Przed marszem z 21 lipca br. odbył się wiec na Edinburgh Place, w centralnej dzielnicy miasta, a jego celem było podniesienie świadomości społecznej w kwestii trudnej sytuacji praktykujących Falun Gong w Chinach kontynentalnych.
Podczas wiecu przemawiał Leung Kwok-hung, były prawodawca. Stwierdził, że prześladowania Falun Gong świadczą, iż w naturze chińskiego reżimu leży tłamszenie wszystkich, których poglądy nie zgadzają się z ideologią partii.
„To, co spotkało praktykujących Falun Gong, prawdopodobnie przydarzy się również innym ludziom” – powiedział Leung, argumentując, że mieszkańcy Hongkongu niedawno protestujący przeciwko kontrowersyjnemu projektowi ustawy ekstradycyjnej zyskują świadomość, iż wszyscy dysydenci postrzegani są przez Pekin jako wrogowie.
„Coraz więcej mieszkańców Hongkongu będzie popierało działania zmierzające do podważenia autorytarnej władzy chińskiego reżimu” – powiedział Leung.
Leung dodał, że podziwia niezłomność praktykujących Falun Gong w podnoszeniu świadomości społecznej, jaką wykazywali przez ostatnie 20 lat.
Niektórzy przechodnie przystawali, by wyrazić poparcie dla Falun Gong. Jednym z nich był pan Wong, który stwierdził, że w ciągu ostatnich kilku lat widział w Hongkongu około ośmiu marszy, z których wszystkie, bez wyjątku, były pokojowe.
78-letni pan Chen zdradził, że podziwia praktykujących Falun Gong za ich dobroć. Dodał, że możliwość swobodnego wyrażania opinii w Hongkongu jest niezwykle ważna.
Marsze i wiece upamiętniające rocznicę rozpoczęcia prześladowań odbyły się na całym świecie, m.in. w Waszyngtonie, Nowym Jorku, Los Angeles, Melbourne w Australii, w Tajpej, w japońskim Kioto, w stolicy Korei Południowej – Seulu, w Paryżu oraz w kanadyjskich miastach: Toronto i Ottawie.
20 lipca br. przed budynkiem Rządu Miasta Tajpej 2000 miejscowych praktykujących Falun Gong wzięło udział w czuwaniu dla uczczenia pamięci tych, którzy zginęli na skutek prześladowań.
Według Minghui.org, strony informującej o prześladowaniach w Chinach, do lipca 2019 roku zostało potwierdzonych 4326 zgonów wśród praktykujących Falun Gong. Prawdziwa liczba pozostaje nieznana z powodu trudności w uzyskaniu niejawnych danych z Chin, jednakże liczba ta jest najprawdopodobniej znacznie większa.
Dziennikarze z „The Epoch Times” w Hongkongu udzielili wsparcia przy tworzeniu tego reportażu.
Obserwuj Franka na Twitterze: @HwaiDer
Tekst oryginalny ukazał się w anglojęzycznej edycji „The Epoch Times” dnia 2019-07-21, link do artykułu: https://www.theepochtimes.com/hundreds-of-falun-gong-practitioners-in-hong-kong-commemorate-20th-anniversary-of-chinas-persecution_3010365.html