W rozliczeniach podatku PIT za 2022 r. urzędy skarbowe zwróciły już podatnikom ponad 2 mld złotych, zwrot nadpłaconych kwot otrzymało ponad 2 mln podatników – powiedział w poniedziałek w Studiu PAP Arkadiusz Jedynak, dyrektor Departamentu Poboru Podatków w Ministerstwie Finansów.
„Do tej pory rozliczyło się już prawie 6 mln podatników. Większość […] korzysta z usługi Twój e-PIT, formy papierowe to w tej chwili niecałe 7 proc. złożonych wszystkich deklaracji” – powiedział w poniedziałek Arkadiusz Jedynak w Studio PAP, odnosząc się do trwających rozliczeń deklaracji podatkowych za 2022 r.
Zapytany o zwroty nadpłat podatku za zeszły rok dyrektor w MF powiedział, że resort nie ma jeszcze pełnych danych, jeśli chodzi o to, ilu podatników otrzyma taki zwrot, ani danych, ile osób będzie musiało dopłacić podatek wynikający z zaległości.
„Na chwilę obecną dysponujemy tylko tymi zeznaniami, które są złożone, oraz tymi, które mogliśmy wygenerować na podstawie PIT-ów 11. Więc mamy dość dobrą wiedzę, jeśli chodzi o podatników niewykonujących działalności gospodarczej, za których płatnik złożył rozliczenie – tutaj wiemy, jak wygląda sytuacja. Jeśli chodzi o przedsiębiorców – w chwili obecnej jeszcze nie” – wyjaśnił Jedynak.
Zaznaczył, że z wyliczeń ministerstwa wynika, na podstawie wygenerowanych PIT-ów w usłudze Twój e-PIT, czyli na podstawie PIT-11, że ten rok będzie rekordowy, zarówno jeśli chodzi o liczbę zwrotów, jak i ich kwotę.
Szukasz w sieci sprawdzonych informacji o rozliczeniu podatku w usłudze #TwójePIT?
💻Wejdź na stronę https://t.co/FcW1KF9wCx i sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. pic.twitter.com/ptzywS2N2a
— Ministerstwo Finansów (@MF_GOV_PL) March 1, 2023
„Na chwilę obecną udało nam się już zwrócić ponad 2 mld złotych przez pierwsze dwa tygodnie działania akcji PIT, i ten zwrot otrzymało ponad 2 mln podatników” – powiedział przedstawiciel MF.
Wyjaśnił, że w tegorocznych rozliczeniach są nowości „techniczne”, jak podniesienie kwoty podatku dla organizacji pożytku publicznego z 1 proc. do 1,5 proc., oraz nowe ulgi podatkowe.
„Zmieniliśmy sposób deklaracji tego 1,5 proc. dla osób, które rozliczają się za pośrednictwem zakładów emerytalno-rentowych. Do tej pory wymagaliśmy od nich złożenia oświadczenia w formie PIT-u OP każdorazowo co roku. Od tego roku tę organizację wystarczy wskazać raz i ona jest ważna do momentu, w którym podatnik nie zmieni lub nie odwoła swojego oświadczenia” – powiedział.
Przypomniał, że dotyczy to osób, które nie składają same za siebie PIT-ów rocznych.
„Natomiast jeśli chodzi o kwestie typowo podatkowe, to mamy sporo ulg. Mamy nową ulgę dla rodzin posiadających minimum czwórkę dzieci, mamy ulgę dla pracujących seniorów, mamy ulgę na zakup i remont zabytków, mamy ulgę termomodernizacyjną, tak że ten katalog ulg jest dość szeroki” – powiedział.
„Zdecydowanie ulgą najpopularniejszą jest ulga na dzieci. Natomiast na drugie miejsce wysuwa się ulga termomodernizacyjna” – dodał.
Zdaniem Arkadiusza Jedynaka korzystanie z usługi Twój e-PIT sprawia, że nie ma problemów z rozliczaniem, a każda deklaracja jest przeliczana pod kątem ulgi dla klasy średniej.
„Każdy podatnik rozlicza się na podstawie obecnego stanu prawnego, czyli bez ulgi dla klasy średniej. Każda taka deklaracja jest przez nas przeliczana pod kątem czy ulga dla klasy średniej przy takim rozliczeniu, jaki podatnik złożył, nie byłaby korzystniejsza. Jeżeli jest taka sytuacja, że ulga byłaby korzystniejsza, to podatnik otrzyma od nas zawiadomienie, że ma nadpłatę wynikającą z zeznania podatkowego i ta kwota zostanie zwrócona” – wyjaśnił.
Takie postępowanie nie dotyczy jednak wszystkich pracowników, a tylko osób, w przypadku których zastosowanie takiej ulgi byłoby korzystniejsze.
„Do tej pory przeliczyliśmy 4 mln zeznań podatkowych i tylko w przypadku 100 tys. osób wystąpiła sytuacja, że ulga byłaby dla nich korzystniejsza. Kwoty zwrotu są różne od 4 gr do 500 zł” – powiedział.
Zapytany o terminy dotyczące zwrotu nadpłaty wyjaśnił, że organy podatkowe mają 3 miesiące na zwrot. W przypadku kiedy deklaracja była wypełniana elektronicznie, zwrot nastąpi w ciągu 45 dni.
„Większość zwrotów realizujemy w 10-14 dni. Podatnik ma prawo do zapłaty podatku do 30 kwietnia. Jednak ze względu na fakt, że jest to dzień wolny od pracy, to ten termin przedłuża się na najbliższy dzień roboczy, czyli 2 maja powinniśmy wykonać przelew” – wyjaśnił.
W przypadku kiedy podatnik nie prowadzi działalności gospodarczej i sam nie złoży deklaracji podatkowej, to deklaracja, która oczekuje w usłudze Twój e-PIT, zostanie automatycznie zaakceptowana i przekazana do urzędu skarbowego jako obowiązująca.
„A jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą to niezłożenie takiej deklaracji stanowi wykroczenie. Niezapłacenie podatku w terminie wiąże się z zapłaceniem odsetek” – podsumował Jedynak.
Autor: Marcin Musiał, Agnieszka Gorczyca, PAP.