Polska Fundacja Narodowa (PFN) we współpracy z amerykańską fundacją Victims of Communism Memorial Foundation uruchomiła Polski Program Naukowy. W ramach programu polskim badaczom komunizmu będą przyznawane dziesięciomiesięczne granty na badania – poinformowała we wtorek PFN.
– Mamy wielką przyjemność i jesteśmy dumni z tego, że Polska Fundacja Narodowa podpisała umowę o współpracy z Victims of Communism Memorial Foundation. Ta amerykańska fundacja została powołana przez Kongres Stanów Zjednoczonych dla upamiętnienia ofiar komunizmu i ma na celu edukowanie społeczeństwa amerykańskiego na temat historii komunizmu, zbrodni komunistycznych i tego, jakie zło niesie ze sobą kolektywizm i system komunistyczny – powiedział podczas konferencji prasowej członek zarządu PFN Maciej Świrski.
Program, jak dodał, powstał z inicjatywy PFN. – To program grantów dla polskich badaczy, którzy na podstawie źródeł amerykańskich będą w Stanach Zjednoczonych badać […] historię komunizmu w Polsce, a także historię transformacji komunizmu do postkomunizmu. […] To będą badania polskich badaczy, które będą później publikowane w Stanach Zjednoczonych z wykorzystaniem fundacji Victims of Communism Memorial Foundation – poinformował.
Dodał, że Polski Program Naukowy to projekt wieloletni, „w ramach którego dwóch polskich badaczy, jeden bardziej doświadczony na poziomie doktorskim, a drugi początkujący, przez 10 miesięcy, co roku, będą w ramach tego grantu prowadzić swoje badania, będą występować na konferencjach i zjazdach […], na których ta tematyka jest poruszana”. – Co roku w Waszyngtonie odbędzie się konferencja na temat historii komunizmu i zbrodni komunistycznych w Polsce – zapowiedział Świrski. Pierwsza ma odbyć się wiosną 2019 roku w Waszyngtonie.
Dogłębne zbadanie zbrodni komunistycznych
Jak powiedział Świrski we wcześniejszej rozmowie z PAP, zadaniem programu będzie opracowywanie przez polskich naukowców analiz oraz prowadzenie badań dotyczących historii komunizmu: od rewolucji w Rosji i wojny polsko-bolszewickiej, poprzez okupację sowiecką, aż do obalenia systemu totalitarnego i transformacji kraju po 1989 roku – oraz kosztów ludzkich systemu totalitarnego i dekomunizacji w Polsce.
Badania będą prowadzone na podstawie materiałów dostępnych w Polsce, a także zgromadzonych w rządowych i prywatnych placówkach badawczych w Stanach Zjednoczonych, takich jak rządowe Archiwa Narodowe (National Archives) pod Waszyngtonem czy zbiory dokumentów z historii najnowszej w kolekcjach uniwersyteckich, oraz zebranych w instytucjach badawczych i think-tankach, takich jak np. Instytut Hoovera Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii (Stanford University Hoover Institution). Opracowania takie dzięki pomocy Victims of Communism Memorial Foundation będą mogły być publikowane w Stanach Zjednoczonych w języku angielskim.
Warunki naboru, jak poinformował Świrski, zostaną ogłoszone 1 czerwca na stronie Victims of Communism Memorial Foundation. Program grantowy ma ruszyć od nowego roku akademickiego (2018/19). Nie jest znany budżet programu, gdyż o zastrzeżenie go wnioskowała amerykańska fundacja.
Źródło: PAP.