Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych przedstawił kolejne zarzuty wobec chińskiego koncernu technologicznego Huawei i kilku spółek zależnych. Oskarżenia dotyczą planu kradzieży tajemnic handlowych od konkurentów firmy w USA – ogłosili w czwartek prokuratorzy federalni.
Huawei oskarżany jest m.in. o to, że dostarczył Iranowi sprzęt, który umożliwił inwigilację uczestników antyrządowych demonstracji w Teheranie w 2009 roku, a także próbował ukryć interesy, które robi w Korei Północnej, pomimo nałożonych na ten kraj sankcji gospodarczych.
Firma zakwestionowała zarzuty i nazwała je bezzasadnymi. Chińskie MSZ oskarżyło rząd USA o „ekonomiczne cybernękanie” i niewłaściwe wykorzystanie kwestii bezpieczeństwa do „prześladowania chińskich firm”.
Akt oskarżenia wniesiony przez prokuratorów federalnych z Brooklynu do istniejącej już sprawy karnej w Nowym Jorku dodaje zarzuty o nielegalną działalność i spisek mający na celu kradzież tajemnic handlowych od amerykańskich konkurencyjnych firm. Huawei wcześniej oskarżano o okłamywanie banków w sprawie transakcji, które naruszały sankcje ekonomiczne nałożone na Iran.
Osobną sprawę dotyczącą kradzieży tajemnic handlowych przez Huawei wnieśli prokuratorzy federalni w Seattle. Jak twierdzą, Huawei rekrutował pracowników konkurencyjnych firm, żeby wykraść ich własność intelektualną. Oferował też premie w zamian za najcenniejsze wykradzione informacje. Jednym z celów kradzieży miało być oszczędzanie na kosztach badań.
Akt oskarżenia szczegółowo opisuje próby kradzieży z sześciu firm. W maju 2013 roku jeden z inżynierów Huawei miał ukraść z konkurencyjnej firmy w stanie Waszyngton ramię robota, wysłać zdjęcia i wymiary ramienia innym pracownikom Huawei, po czym zwrócić przedmiot firmie, która zauważyła kradzież. Z kolei w 2004 roku jeden z pracowników Huawei podczas targów w Chicago miał zostać znaleziony w środku nocy na stoisku innej firmy, gdzie fotografował obwody wystawianego urządzenia.
Akt oskarżenia pokazuje również, jakie kroki podejmowała firma, żeby ukryć swoje kontakty biznesowe z Iranem i Koreą Północną.
Huawei nazwał w oświadczeniu nowe zarzuty „częścią podejmowanej przez Departament Sprawiedliwości próby bezpowrotnego zniszczenia reputacji firmy Huawei i jej działalności z powodów związanych z konkurencją, a nie z egzekwowaniem prawa”. „Te nowe zarzuty są bezpodstawne i opierają się w dużej mierze na ponownie wykorzystanych sprawach cywilnych z ostatnich 20 lat” – oświadczył Huawei. Koncern dodał, że zarzuty są nieuzasadnione i niesprawiedliwe.
Senator Ben Sasse (Republikanin z Nebraski), członek senackiej Komisji Nadzwyczajnej ds. Wywiadu (ang. U.S. Senate Select Committee on Intelligence), poparł nowe zarzuty przeciwko chińskiemu gigantowi telekomunikacyjnemu.
„Te przestępstwa – nielegalna działalność, spisek mający na celu kradzież tajemnic handlowych i obchodzenie sankcji – są częścią strategii [chińskiego przywódcy Xi Jinpinga], aby Chiny stały się najważniejszym supermocarstwem na świecie” – napisał Sasse w oświadczeniu z 13 lutego. „Stany Zjednoczone i nasi sojusznicy mają obowiązek je powstrzymać”.
Źródła: PAP, US Charges Huawei With Conspiracy to Steal Trade Secrets, Racketeering.