Dzisiaj młodzi ludzie lepiej od niejednych z nas, dziadków, rozumieją technologię i dobrze wychodzi im uczenie nas tego, na czym się znają.
Mam 88 lat i wiem, że są rzeczy, których człowiek nie zrozumie lub o których nie pomyśli, jeśli w trakcie życia nie zdobył odpowiedniego doświadczenia.
Oto kilka moich przemyśleń i wniosków z mojego własnego życiowego doświadczenia:
1. Szanuj opinie innych ludzi, nawet jeśli się z nimi nie zgadzasz. Dotyczy to zwłaszcza Twoich rodziców.
2. Nie osądzaj innych ludzi – osądzanie to zadanie Boga.
3. Zawsze bądź wdzięczny za to, co inni dla Ciebie robią lub co Ci dają. Oni nie są Ci nic winni. Okazywanie wdzięczności jest ważną cechą chrześcijanina.
4. Bądź pewny siebie, ale nie arogancki. Te cechy dzieli cienka granica. A łatwo można się zagalopować.
5. Nie próbuj udawać kogoś innego, role innych zostały już rozdane. Bądź najlepszy w byciu SOBĄ. Poczuj się z tego dumny i zadowolony.
6. Nie próbuj się wywyższać. Jeśli będziesz czuć się dobrze z samym sobą, będziesz skromny, współczujący i będziesz umiał słuchać, wówczas zyskasz w oczach innych ludzi.
7. I na koniec, jeśli chcesz czuć się dobrze, rób dobre uczynki. Na przykład zrób dla kogoś coś wspaniałomyślnego, bez specjalnej okazji, nie oczekując niczego w zamian.
Steve Osborn
_______________
Dorastałem w latach 40. i 50. XX wieku, w tamtych czasach wydawało się, że zasady etykiety wbijali nam do głowy wszyscy dorośli: rodzice, dziadkowie, ciocie i wujkowie, a czasem nawet sąsiedzi. Oto niektóre z zasad, według których musieliśmy żyć:
– Dzieci ma być widać, a nie słychać.
– Siedź prosto z obiema stopami na podłodze.
– Zawsze mów proszę i dziękuję.
– Zawsze pytaj o pozwolenie, mówiąc: „Czy mogę…?”.
– Podczas posiłków zawsze poczekaj, aż pani domu podniesie sztućce, zanim zaczniesz jeść.
– Nigdy nie zaczynaj jeść, zanim wszystkim nie zostaną podane dania.
– „Panie (i dziewczęta) przodem” we wszystkich sprawach.
– Panowie otwierają i przytrzymują kobietom drzwi.
– Idąc ulicą, po chodniku, panowie chodzą między kobietami a ulicą (prawdopodobnie w celu ochronienia ich przed ochlapaniem przez samochody).
Było ich znacznie więcej. Takie zasady uprzejmości i etykiety wydają się dziś przestarzałe w naszym nowym, wspaniałym świecie wyzwolonych kobiet, ale wraz z tą przemianą coś zostało utracone. Mamy mnóstwo grubiaństwa i nieuprzejmości, a staromodny szacunek dla kobiet często spotyka się z wrogością. Wraz z dobrymi manierami przepadły gdzieś: kulturalne wypowiadanie się, zwykła uprzejmość i szacunek dla innych. Bez nich życie, samo w sobie, staje się brutalniejsze i prymitywniejsze, a gniew powszechniejszy. Ludzie stają się coraz bardziej egocentryczni i społeczności zaczynają się rozpadać. Społeczeństwo jako całość również zaczyna się rozpadać, a konflikty polityczne stają się coraz powszechniejsze.
Młodsze pokolenia postąpią dobrze, jeśli nauczą się dobrych manier i będą je stosować (nawet jeśli wydają się przestarzałe); szanuj wszystkich, zwłaszcza kobiety i osoby starsze, dopóki nie udowodnią, że nie zasługują na Twój szacunek; gdy coś robisz, rób to z umiarem i unikaj skrajności. Przestrzegaj złotej zasady: „Czyń innym tak, jak byś chciał, aby Tobie czyniono”. Żyj zgodnie z mottem skautów: „Bądź gotów”, oraz zgodnie z prawem skautów: [Bądź] „godny zaufania, lojalny, pomocny, przyjazny, uprzejmy, miły, posłuszny, wesoły, oszczędny, odważny, czysty i pełen szacunku”. Bądź jak najbardziej samowystarczalny, jednak kiedy potrzebujesz pomocy i ktoś Ci ją oferuje, to przyjmij ją z uprzejmością, a następnie zrób to samo dla innych.
Wielki pisarz Louis L’Amour napisał kiedyś, że honor mężczyzny jest wszystkim i jeśliby go stracił, nie miałby niczego; nie miałby już przyjaciół, nie mógłby pożyczyć pieniędzy i nie byłby w stanie znaleźć uczciwej pracy. Na honor składają się wszystkie wymienione powyżej elementy – uprzejmość, dobre maniery, szacunek, życzliwość, umiar, ale przede wszystkim uczciwość.
James Mulholland
_______________
Jakiej rady chcieliby Państwo udzielić młodszym pokoleniom?
Zapraszamy Państwa, wszystkich naszych Czytelników, abyście opowiedzieli nam o swoich spostrzeżeniach na temat ponadczasowych wartości, które Państwa zdaniem definiują dobro i zło, abyście udzielili rad i podzielili się ciężko zdobytym doświadczeniem. Czujemy, że wraz z upływem czasu coraz mniej mądrości jest przekazywanych młodszym pokoleniom, a tylko mając silne podstawy moralne, przyszłe pokolenia będą mogły dobrze prosperować.
Poradę wraz z pełnym imieniem i nazwiskiem, nazwą państwa i danymi kontaktowymi można wysłać na adres: [email protected], lub: Next Generation, The Epoch Times, 229 W. 28th St., Floor 7, New York, NY 10001.
Tekst oryginalny ukazał się w anglojęzycznej edycji „The Epoch Times” dnia 2020-11-23, link do artykułu: https://www.theepochtimes.com/dear-next-generation-manners-matter_3586797.html