Termin złożenia zeznania CIT-8 i zapłaty podatku za ub.r. dla płatników CIT będzie wydłużony do końca maja br. – poinformował w środę wieczorem resort finansów. W przypadku organizacji pozarządowych będzie to koniec lipca br.
Ministerstwo podało na Twitterze, że termin złożenia zeznania CIT-8 i zapłaty podatku za 2019 rok dla płatników CIT będzie przedłużony do 31 maja 2020 roku. Z kolei dla organizacji pozarządowych – do 31 lipca 2020 roku.
Te zmiany ma zawierać tzw. tarcza antykryzysowa. Zgodnie z zapowiedziami ma ona zostać uchwalona przez Sejm jeszcze w tym tygodniu. Według minister rozwoju Jadwigi Emilewicz nowe rozwiązania będą mogły wejść w życie od 1 kwietnia br.
❗️❗️ Ważne informacje dla podatników #CIT. ⬇️#TarczaAntykryzysowa pic.twitter.com/lACR2ihfcV
— Ministerstwo Finansów (@MF_GOV_PL) March 25, 2020
Minister finansów Tadeusz Kościński informował na środowej konferencji prasowej, że jednym z najczęstszych sygnałów, które docierają do resortu, jest propozycja odroczenia lub nawet umorzenia należności podatkowych. Wyjaśnił, że w sytuacji nadzwyczajnej, z którą mamy do czynienia, firmy mogą występować do urzędów skarbowych z wnioskami o rozłożenie podatku na raty, przesunięcie terminu, a nawet umorzenie należności w ogóle.
„Przygotujemy wniosek, który znajdzie się w jednym miejscu na rządowej, dedykowanej stronie. Dzięki temu ograniczymy biurokrację i usprawnimy proces składania takich wniosków. Te wnioski będą automatycznie przekierowane do poszczególnych urzędów skarbowych” – zapowiedział.
Dodał, że zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią resort finansów zrezygnuje z opłaty prolongacyjnej, by nie generować po stronie firm dodatkowych kosztów.
❗️❗️ Ważne informacje dla organizacji pozarządowych. ⤵️#TarczaAntykryzysowa pic.twitter.com/6ZFbRYAFh2
— Ministerstwo Finansów (@MF_GOV_PL) March 25, 2020
Kościński poinformował, że w przypadku rocznych deklaracji PIT nie będzie żadnych sankcji, jeżeli ktoś złoży je po terminie – do końca maja.
Poza tym w przypadku firm zatrudniających pracowników przesunięte zostaną płatności zaliczek trzy miesiące. „Więc płatności za marzec, za kwiecień, za maj zostaną przesunięte na 20 lipca” – dodał.
Kościński poinformował ponadto, że powstanie specjalny fundusz przeciwdziałania wirusowi [wywołującemu] COVID-19 (wirusowi KPCh – przyp. redakcji).
„Ma on bardzo otwarty charakter. Możliwe będzie zasilenie go zarówno z budżetu państwa, jak też różnych innych funduszy celowych, które dysponują obecnie wolnymi środkami, jak również z obligacji skarbu państwa, czy środkami z obligacji emitowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego” – wyjaśnił. Minister dodał, że wszystko po to, by zapewnić jak największą płynność budżetu.
W drodze rozporządzenia zostaną odroczone obowiązki jednostek sektora prywatnego, publicznego, org. pozarządowych zw. m. in. ze sporządzaniem sprawozdań finansowych, ich badaniem przez firmy audytorskie, zatwierdzaniem oraz udost. do wiadomości publicznej. #TarczaAntykryzysowa pic.twitter.com/x6YMfsNs4J
— Ministerstwo Finansów (@MF_GOV_PL) March 26, 2020
Zgodnie z zapowiedziami rządu „tarcza antykryzysowa” będzie się składać z pięciu filarów. Pierwszy ma dotyczyć bezpieczeństwa pracowników, drugi finansowania firm, trzeci – ochrony zdrowia, czwarty – wzmocnienia systemu finansowego, piąty programu inwestycji publicznych. Tarcza ma być odpowiedzią rządu na szerzącą się epidemię koronawirusa, pozwolić m.in. pracownikom i firmom przetrwać najtrudniejszy czas.
Autor: Michał Boroń, PAP.
„The Epoch Times” określa nowego koronawirusa, który wywołuje chorobę COVID-19, mianem wirusa KPCh, ponieważ ukrywanie informacji przez Komunistyczną Partię Chin i jej złe decyzje pozwoliły wirusowi rozprzestrzenić się na całe Chiny, a następnie wywołać światową pandemię.