W środę 18 grudnia Izba Reprezentantów, w której Demokraci stanowią większość, przegłosowała artykuły impeachmentu prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Wszyscy Republikanie głosowali przeciwko postawieniu go w stan oskarżenia. O ewentualnym usunięciu prezydenta USA z urzędu ma zadecydować Senat.
Przebieg głosowania
Głosowanie nad artykułami poprzedziła wielogodzinna debata. Za postawieniem w stan oskarżenia obecnego prezydenta Stanów Zjednoczonych pod zarzutem nadużycia władzy opowiedziało się 230 kongresmenów, przeciwko głosowało 197. W drugim głosowaniu dotyczącym obstrukcji dochodzenia Kongresu 229 osób opowiedziało się „za” i 198 „przeciw”.
Demokraci Jeff Van Drew i Collin Peterson zagłosowali inaczej niż pozostali członkowie ich partii, czyli przeciwko pierwszemu i drugiemu artykułowi o impeachmencie. Z kolei Demokratka Tulsi Gabbard wstrzymała się od głosu podczas głosowania nad obydwoma artykułami.
Justin Amash, niezależny kongresmen, który wystąpił z Partii Republikańskiej w tym roku, zagłosował tak jak Demokraci.
Jared Golden z Partii Demokratycznej zagłosował przeciw drugiemu artykułowi w sprawie impeachmentu.
Śledztwo w sprawie impeachmentu
W centrum debaty na temat impeachmentu znajdowała się afera ukraińska. Prowadzone w Izbie Reprezentantów śledztwo miało ustalić, czy istnieją podstawy do odsunięcia prezydenta od władzy.
Według sygnalisty z CIA oraz kilku przesłuchanych świadków prezydent USA miał naciskać na prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w sprawie wszczęcia na Ukrainie dwóch śledztw wymierzonych w jego politycznych rywali z Partii Demokratycznej – Joego Bidena, byłego wiceprezydenta USA i Huntera Bidena, jego syna. Demokraci uważają, że w ten sposób nadużył prezydenckiej władzy i podważył fundamenty amerykańskiego bezpieczeństwa narodowego.
Zarówno Trump, jak i Zełenski zaprzeczyli tym zarzutom. Trump utrzymuje, że jest niewinny, a śledztwo Izby Reprezentantów uznaje za „polowanie na czarownice”. Uważa także, że Demokraci próbują zmianić wynik wyborów z 2016 roku.
Trzeci w historii prezydent USA, o którego losie zadecyduje Senat
Prezydent Donald Trump jest trzecim prezydentem w dziejach USA, o którego dalszym urzędowaniu, zgodnie z obowiązującą procedurą, zadecyduje Senat. Izba wyższa Kongresu USA uniewinniła Andrew Johnsona w 1868 roku i 131 lat później Billa Clintona.
Proces urzędującego prezydenta Stanów Zjednoczonych odbędzie się w 2020 roku. Do skazania i odwołania wymagane jest 67 głosów, czyli dwie trzecie w 100-osobowej izbie wyższej.
Republikanie popierają Trumpa i mają większość w Senacie, więc mówi się, że odwołanie obecnie urzędującego prezydenta jest bardzo mało prawdopodobne.
Źródła: PAP, House Approves Articles of Impeachment Against Trump, Several Democrats Dissent, Republicans Denounce ‘Sham’ Impeachment Vote.