W zeszłym tygodniu opublikowano wyniki World Happiness Report 2018, opracowanego przez Sieć Rozwiązań na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (ang. Sustainable Development Solutions Network, SDSN – przyp. redakcji). Finlandia zdetronizowała poprzedniego zwycięzcę – Norwegię i obecnie to ona jest najszczęśliwszym państwem na całym globie. Polska awansowała w rankingu na 42. miejsce z 46. w ubiegłorocznej edycji. Co ciekawe, nasz kraj wyprzedził m.in. Włochy i Japonię. Raport zamyka najmniej szczęśliwe państwo na świecie, za jakie uznano leżące na kontynencie afrykańskim Burundi.
Badanie poziomu szczęśliwości mieszkańców
Zdaniem autorów tegorocznego raportu warto zwrócić uwagę na kwestię obniżenia poziomu zadowolenia z życia wśród Amerykanów, pomimo tego że ich ojczyzna staje się coraz bogatsza. Stany Zjednoczone spadły z 14. na 18. miejsce na liście.
W zainicjowanym przez ONZ World Happiness Report w 2018 roku uwzględniono 156 państw, które sklasyfikowano, biorąc pod uwagę m.in. PKB przypadające na jednego mieszkańca, wsparcie socjalne, długość życia w zdrowiu, wolność społeczną, a także brak korupcji.
Najszczęśliwsi mieszkańcy świata
Z zebranych danych wynika, że Finowie są najbardziej zadowolonymi mieszkańcami na świecie. Ich poziom szczęścia oceniono wyżej niż u obywateli zeszłorocznego lidera – Norwegii, która zajęła drugą pozycję.
Jak łatwo się domyślić, pierwszą dziesiątkę rankingu zdominowały, jak w latach ubiegłych, państwa nordyckie: Dania, Islandia, Szwecja. Nie zabrakło w niej również Szwajcarii, Holandii, Kanady, Nowej Zelandii i Australii.
Niemcy zajęły 15. pozycję, Wielka Brytania – 19., Francja 23., a nasi południowi sąsiedzi wyprzedzili nas: Czechy znalazły się na 21., a Słowacja na 39. miejscu.
Polskę zaklasyfikowano na 42. pozycji. Zadowolenie w naszym kraju wzrosło o kilka oczek rankingowych w porównaniu z ostatnim raportem. Wyprzedziliśmy m.in. Włochy, Litwę, Słowenię, Japonię, Rosję i Węgry.
Na ostatnich miejscach znalazła się większość krajów afrykańskich. Listę zamykają: Południowy Sudan, Republika Środkowoafrykańska i Burundi.
A.I., źródła: PAP, worldhappiness.report.
Tekst oryginalny link do artykułu: PAP