Kilka głównych chińskich firm, w tym pewne oskarżone o udział w szpiegostwie państwowym, uzyskało dostęp do danych użytkowników Facebooka.
Oświadczenie Facebooka opublikowane 29 czerwca przez Komisję ds. Energii i Handlu Izby Reprezentantów zawiera szczegółowe informacje na temat programów wymiany danych, które Facebook utrzymuje z 52 spółkami technologicznymi. Zaliczają się do nich firmy ze Stanów Zjednoczonych, w tym Apple, Amazon i Microsoft; południowokoreańskie, w tym Samsung; kanadyjskie, w tym Blackberry; a także inne.
Oświadczenie ujawniło również, że Facebook udostępniał dane użytkowników chińskim firmom Huawei, Lenovo, Alibaba, Oppo i TCL.
Dokument zwraca uwagę, że Facebook zakończył już partnerstwo polegające na udostępnianiu danych z 38 spośród 52 firm, z 7 innymi zakończy je do końca lipca, a z kolejnymi do końca października.
Stwierdza także, iż jedyne umowy na udostępnianie danych, które Facebook utrzyma, dotyczą Amazonu, Apple i Tobii, szwedzkiej firmy zaawansowanych technologii, ponieważ porozumienia z nimi wykraczają poza 2018 rok. Firma utrzyma również partnerstwa umożliwiające użytkownikom otrzymywanie powiadomień z serwisu w przeglądarkach internetowych, w Mozilli i w tych będących własnością chińskich firm – Opery i Alibaby.
Chiński Huawei był pod obstrzałem w wielu krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, z uwagi na obawy o bezpieczeństwo i jego związki z Komunistyczną Partią Chin. 27 czerwca Australia przyjęła ustawę, która zapobiega ingerencji obcych rządów lub agentów, co może wpłynąć na interesy Huawei w tym kraju. W Stanach Zjednoczonych Huawei jest przedmiotem śledztwa w sprawie rzekomego naruszenia sankcji wobec Iranu.
W Chinach Komunistyczna Partia Chin utrzymuje surową politykę cenzury internetu, która pozwala karać ludzi za praktykowanie religii, popieranie demokracji czy krytykowanie pozostającego u władzy reżimu. Chińczycy żyjący na obczyźnie również są zastraszani przez system, ponieważ jeśli złamią za granicą przepisy o cenzurze, KPCh często nęka członków ich rodzin nadal pozostających w Chinach lub tym rodzinom grozi.
Zgodnie z chińskimi przepisami dotyczącymi danych nawet firmy, które nie współpracują bezpośrednio z Komunistyczną Partią Chin, muszą zapewnić służbom bezpieczeństwa reżimu dostęp do danych.
Tekst oryginalny ukazał się w anglojęzycznej edycji „The Epoch Times” dnia 2018-07-02, link do artykułu: https://www.theepochtimes.com/facebook-is-sharing-user-data-with-chinas-huawei-lenovo-others_2581764.html